LTE za dveřmi: chystá ho O2 i T-Mobile

Reklama

Čeští operátoři se posouvají zase o kousek blíže civilizovanému světu. Ještě nedokončili pokrývání republiky 3G a už pomalu pokukují po LTE, byť zatím v pilotním testovacím provozu. Podívejte se, kdy, kdo, co a kde chystá. A pak si nechte zajít chuť.

Pozvánky na tiskové konference týkající se LTE nám dorazily takřka s párminutovým rozdílem. Prvenství patří a vždycky bude patřit O2, který nejen že odeslal pozvánku dříve (a T-Mobile na ní zcela evidentně reagoval), ale navíc také spustí svou LTE síť o měsíc dřív. Jak to tedy bude?

O2 zve novináře na 19. června, kdy jim v dosud blíže neurčené obci nedaleko Prahy (hovoří se o 10 km) předvede pilotní provoz rychlé datové technologie LTE. Od tohoto okamžiku by měl O2 nabízet síť LTE, byť jen na onom jednom malém místě, navíc pravděpodobně v pilotním provozu, kvůli testování. Takže pro většinu zákazníků žádná sláva.

O pár hodin později přispěchal se svou pozvánkou T-Mobile. Jednalo se evidentně o reakci na O2, v pozvánce je např. výslovně uvedeno, že novináři při akci neopustí Prahu. Bližší informace zatím nemáme, víme tedy jen to, že LTE u T-Mobilu bude startovat v testovacím provozu až 11. července, pravděpodobně v některé části Prahy. Dosud nepříliš určitě vyznívá slib T-Mobilu, že spustí to nejrychlejší LTE, jaké je k dispozici, a také poznámka, že komerčního startu se dočkáme na podzim.

Vodafone nám k tomu ústy tiskového mluvčího řekl: „LTE plánujeme spustit a využít zahraničních zkušeností v rámci skupiny Vodafone, kde je již komerčně v provozu. Uděláme to ale seriózně, nejen jako marketingové pozlátko.“

Pozorní čtenáři našeho webu teď možná přemýšlí, jak je možné, že hned dva operátoři spouští LTE, když aukce frekvencí k tomu potřebných se ještě ani nerozběhla. Obě LTE sítě poběží ve standardních pásmech, která mají operátoři pro GSM a 3G. Obě firmy totiž požádaly ČTÚ o změnu podmínek, tzv. technologickou neutralitu, a úřad jim v tomto směru vyhověl.

Komentář Mobinfo.cz

Co tedy můžeme čekat? Podle mého názoru je nepravděpodobné, že by došlo k nějakému masivnímu rozšíření. Oba operátoři si začnou psát na web, že provozují GSM/3G/LTE sítě, ale praktický dopad bude minimální. Se současnými frekvencemi sice mohou provádět pilotní testování na omezeném území, rozšířit signál LTE na celou republiku ale nezvládnou. Na to si budeme muset ještě tak rok počkat, než vydraží nová frekvenční pásma.

Kromě toho, že se spuštění LTE během následujících 30 dnů týká jen malého území (a tudíž malého množství osob, které se k LTE reálně dostanou), je tu ještě problém s využitím a zařízeními. Jak se můžete přesvědčit v našem Katalogu mobilů, v Česku aktuálně neexistuje mobil, který by LTE podporoval. Testeři tak budou pravděpodobně odkázáni jen na datová zařízení, různé USB modemy apod.

Ani do budoucna to s využitím není nijak slavné. LTE zatím neumí hlasové hovory, je to čistě datová síť. Samozřejmě to jde obejít různými VoIP aplikacemi, primárně ale LTE slouží k rychlým datovým přenosům. Je tedy otázka, zda má vůbec smysl mít LTE mobil, nebo opravdu USB modem stačí.

Dále je třeba zvážit, kolik zákazníků (a v kterých oblastech) potřebuje tak rychlé datové přenosy, že je jim 42 Mb/s aktuálně nabízených v rámci HSPA+ málo.

Aby předchozí odstavce nevyzněly příliš negativisticky – spuštění sítí LTE samozřejmě vítáme, je to krok správným směrem a doufáme, že operátoři neprotáhnou testovací provoz na několik let, jako tomu bylo v případě 3G.

Reklama