Lumia 435 DS: povedené levné představení [recenze]

Reklama

Zatímco levné Androidy pořádně pozlobí pomalou odezvou, u Windows Phone tohle nezažijte. Levná Lumia se tak stane vítanou společnicí pro práci i zábavu, i když jí musíte něco odpustit.

Lumia435_Marketing_2_DSIM

Lumia 435 DS patří k nejlevnějším Windows Phone telefonům, vždyť ji lze koupit od 1 650 Kč. A to hned v několika barvách, třeba testovaná zelená se jednoznačně povedla! Za skvělé peníze dostanete telefon s nejnovější verzí systému, pevnou plastovou konstrukcí a hlavně solidním výkonem pro každodenní použití, GPS navigaci, práci s fotkami a spoustu dalšího.

Lumia 435 Dual SIM

Rozměry: 118 × 65 × 12 mm, 134 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 2 Mpx, video: ?
Podrobné specifikace
Aktuální cena Microsoft Lumia 435 Dual v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Výhody

 • Cena
 • Solidní výdrž
 • Pevná konstrukce
 • Barevné výměnné kryty
 • Podpora dual SIM
 • Bez sluchátek v balení

Nevýhody

 • Téměř nečitelný displej na slunci
 • Nepodsvícená tlačítka pod displejem
 • Podprůměrný fotoaparát, vč. předního
 • Chybí autofokus u fotoaparátu
 • Chybí blesk, nelze použít jako svítilnu
 • Chybí informační LED (tu nemá žádný Windows Phone)

Obsah balení a konstrukce

Nízká cena, ta může za to, ž v krabičce kromě nabíječky není zhola nic. Pokud si však dokoupíte vlastní sluchátka, nebudete litovat, drobná Lumia hrát umí! Telefon mne překvapil kompaktními rozměry, přece jen je to změna, přejít na displej s velikostí pouhých 4 palců. Konstrukce je pak akorát do ruky a hmotnost 134 určitě přiměřená.

Lumia435DS_8Lumia435DS_7

Na barevném krytu trochu zarazí ostřejší hrany, které na prstech ucítíte, aspoň víte, že mobil opravdu držíte. Kryt přechází i na boky a vepředu tak má hlavní roli displej pod trvzeným plastem. Ten trochu chytá otisky a tak je dobré mobil občas přeleštit. Nad displejem jde vidět oko kamery, nízké rozlišení 0,3 Mpx ji ale vylučuje pro běžné použití, vyzkoušeno při přenosu Skype, kdy je obraz hodně nekvalitní.

Lumia435DS_9Lumia435DS_1

Trojice senzorových tlačítek reaguje s vibracemi na dotyk, bohužel nejsou podsvícena. Reakce displeje nekritizuji, naopak se připravte na to, že na jasném světle na něm moc neuvidíte a je třeba zastínit rukou. Podsvícení reguluje automatika, já jsem měl stále jas naplno.

Lumia435DS_2Lumia435DS_3

Na pravém boku spolehlivě nahmatáte trojici tlačítek pro hlasitost a vypnutí/zamknutí mobilu. Dole zbývá microUSB a nahoře pak 3,5 mm jack. Zadní strana se zaoblila, dostala logo Microsoft a nezbytný hlasitý reproduktor. Reproduktor doporučuji nastavit na nejvyšší hlasitost a nepřeslechnete zvonění ani venku. Zmíněný fotoaparát nemá LED a tudíž nemůžete s mobilem svítit v noci. A ani nic nevyfotíte potmě. Této Lumii chybí tradiční spoušť na boku a tak budete fotit přes spoušť na displeji. Výkon fotoaparátu nestojí za pochvalu, jen se podívejte sami. A video jakbysmet.

Lumia435DS_6Lumia435DS_5Lumia435DS_4Lumia435DS_10

Systém, funkce

Windows Phone 8.1 pohání 2jádrový procesor 1,2 GHz a 1 GB RAM. Tato kombinace bohatě stačí na spolehlivou odezvu prostředí, instalaci a spouštění aplikací. Dokonce spustíte pokročilé hry, ale ty už se mohou sekat. Doporučuji ty jednodušší, nebo to prostě zkuste. Z vnitřní paměti 8 GB na vás zůstane o něco méně, každopádně vložení microSD vyřeší touhu po místě. Pro telefonování a posílání SMS můžete využít hned dvě SIM. Ty se vloží pod baterii s kapacitou 1 560 mAh, která umí podpořit telefon klidně víc dní za sebou. Samozřejmě když vypnete Wi-Fi a synchronizaci.

Lumia435_displej_2Lumia435_displej_3Lumia435_displej_4

Rozdělení volby použití SIM je patrné třeba v editoru SMS, kde jednoduše tažením přepínače vyberete tu správnou SIM. Jinak je prostředí telefonu shodné s tím, jako u jiných Lumií s WP 8.1. Pro datové spojení se využívá tradičně 3G sítí, ani bych nečekal přítomnost LTE a NFC. Majitelé v prostředí systému ocení výsuvnou lištu s notifikacemi událostí. Hlavní displej lze mít plný aktivních dlaždic a složek se zástupci aplikací.

Lumia435_displej_6Lumia435_displej_7Lumia435_displej_8Lumia435_displej_9Lumia435_displej_10Lumia435_displej_11

Dobře funguje navigace pro auto i pěší, bez potíží z Lumie dostanete hudbu přes streamovanou službu Spotify. Pro evidenci sportovních výkonů pracuje spolehlivě třeba Sports Tracker. Samozřejmostí je balík Office pro zobrazení dokumentů, někoho potěší FM rádio. Další aplikace doinstalujete ze Store. Těžko najít funkci v telefonu, která by nešla spolehlivě nebo se snad sekala.

Lumia435DS_foto_4Lumia435DS_foto_3Lumia435DS_foto_2Lumia435DS_foto_1

Závěr

Brát či nechat být? Pokud chcete opravdu šetřit a potřebujete schopný telefon, neváhejte. Takto levný Android nebude stát za nic, za to Windows Phone odvede výbornou službu. Lumia 435 vyloženě nezklame, spíše budete překvapeni, co všechno dokáže.

Reklama