Lumia 830: spolehlivý výkon v barvě [recenze]

Reklama

Barevná Lumia vás dostane výkonem, přehledným systémem i kovovou konstrukcí. Bude vždy připravena zařídit parádní 1080p záběry a fotky z 10Mpx fotoaparátu.

NokiaLumia830

Skvěle vybavenou Lumii 830 můžete mít již za cenu kolem 6 500 Kč. Do rukou se vám dostane mobil vyšší třídy s bezdrátovým nabíjením, vynikajícím fotoaparátem a hlavně skvěle vyladěným hardware se systémem Windows Phone. Mobil můžete mít s různou barvou zadního krytu, rámeček zůstává vždy stříbrný.

Nokia Lumia 830

Rozměry: 140 × 71 × 9 mm, 150 g
Displej: 5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 10 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 830 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Plusy

 • Kovový rámeček konstrukce
 • Displej s ochranou Gorilla Glass
 • Skvěle čitelný displej
 • Bezdrátové nabíjení Qi
 • Tlačítko spouště fotoaparátu
 • Kvalitní 10Mpx fotoaparát s 1080p videem
 • Kvalitní hudební výstup
 • Plynulý a přehledný systém

Mínusy

 • Chybí informační dioda
 • Hrany mobilu mohou otlačit
 • V balení nejsou sluchátka

Konstrukce, vzhled

Hranatější tvary konstrukce telefonu sedí, určitě bychom neviděli rádi zaoblené plasty. Tady hraje prim hliníkový rámeček, v němž je na přední straně zapuštěn displej a zezadu jej doplňuje tenký plastový kryt. Velikost konstrukce je přiměřená, trochu překvapí vyšší hmotnost, telefon je jinak dobře vyvážený. Milovníky zaoblených hran trochu zarazí ostřejší hrany rámečku, ale jde o zvyk. Telefon při kroucení lze ohýbat, ale zatím nepřišel k úhoně v kapse ani jinde.

Lumia830_1Lumia830_2Lumia830_3Lumia830_4

Na čelní straně má tradičně hlavní roli 5palcový displej, tady se schoval pod Gorill Glass. Povrch skla perfektně snímá otisky, nepřekvapí citlivost na ovládání rukavicemi. Sklo se viditelně upatlává otisky, takže si budete občas leštit. Nad displeje je kromě sluchátka přední kamera hovorů a na selfie. Počítá se s čidlem automatického jasu, funguje spolehlivě. Čitelnost displeje i na slunci je velmi dobrá, nebudete určitě nadávat. Stejně tak pozorovací úhly nezklamou, HD rozlišení určitě vyhovuje.

Lumia830_5Lumia830_6Lumia830_7Lumia830_8

Senzorová tlačítka pod displejem se rozsvítí ve tmě, jinak jdou dobře vidět díky bílým popiskům. Jak jsme u Lumií zvyklí, tak pravá strana sdružuje ovládací tlačítka hlasitosti, zámku a spouště fotoaparátu. Právě díky ní lze fotit z uzamknutého mobilu, krátkým podržením se spouští focení. Tlačítka vystupují nepatrně nad povrch a stisk je jistý bez doprovodného zvuku.

Lumia830_12Lumia830_11

Na horní úzké hraně se nabízí 3,5mm jack a také microUSB. Jelikož žádná sluchátka v balení nejsou, musíte zapojit svoje. Výstup z mobilu zaslouží pochvalu, v lepších sluchátkách oceníte hlasitost a čitelnost všech složek hudby. Zadní tenký kryt je na těle mobilu nacvaknutý na několika místech, uvolníte jej díky švíře u hlasitého reproduktoru.

Lumia830_10Lumia830_9

Ten se stylově schoval pod mřížku, určitě nepřehlédnete objektiv fotoaparátu s LED bleskem. Malý otvor nedaleko pak naznačuje přítomnost druhého mikrofonu pro vyrovnání hluku. Ten první je přesně pod displejem. Pod krytem objevíte akumulátor s kapacitou 2 200 mAh, stejně jako microSD a slot nanoSIM.

Systém, funkce

Systém Windows Phone 8.1 spoléhá na 4jádrový procesor 1,2 GHz a 1 GB RAM. V paměti je komfortních 16 GB místa, kartu microSD nebudete hned potřebovat, pokud však nezačnete hned točit 1080p videa a ukládat spoustu hudby.  Telefon se orientuje v datových sítích včetně LTE, takže surfování nic nebrání. Podpora NFC je příjemným doplňkem, stejně tak Qi bezdrátové nabíjení. S mojí čínskou nabíječkou za pár korun z Ebay vše fungovalo, jak mělo. Jen je třeba pamatovat, že anténa Qi v mobilu není přesně na středu zadního krytu, nýbrž kousek vedle. Během nabíjení se mobil dost zahřívá, kovový rámeček až mírně pálí. Na funkci to ale nemělo vliv.

Lumia830_displej_1Lumia830_displej_2Lumia830_displej_3

O prostředí Windows Phone jsme psali mnohokrát, lze zopakovat pravdu o přehlednosti, snadné úpravě dlaždic a jejich umístění. Informační lišta nabízí přepínače, ovládání hlasitosti je odděleno od médií a zvonění. Velice vhod přijde obrazovka rychlého přehledu (tzv. Glance screen), kdy se na pohasnutém displeji objevují ikony z aplikací a jdou vidět hodiny. V noci se pak písmo může barvit do nerušící červené, modré, zelené barvy.

Lumia830_displej_4Lumia830_displej_5Lumia830_displej_6Lumia830_displej_7Lumia830_displej_8Lumia830_displej_9

Plynulost systému je zaručena, animace rovněž. S mobilem objevíte krásy plnohodnotné navigace GPS v mapách HERE, nechybí český hlas průvodkyně. Aplikace výrobce pamatují na hrátky s fotografiemi, fotí se aplikací Lumia Camera s možnostmi úprav a pohodlného focení. Když zabrousíte do nastavení, najdete spousty voleb, mezi nimiž se dá snadno ztratit. Nastavení upravuje vybrané aplikace i chování telefonu zvlášť, doporučuji si vše po položce projít. Mínusem je nemožnost nastavení Googlu jako výchozího hledače v Internet Exploreru, lze to ale obejít aplikací.

Lumia830_displej_14Lumia830_displej_13Lumia830_displej_12

Telefon využívám pro každodenní online komunikace přes Viber, Whatsapp, Messenger, Facebook, samozřejmě volání a SMS. K tomu neustálý poslech Spotify, surfování na záložkách Internet Exploreru. Na takhle svižný telefon si zvyknete rychle, rovněž se snadno orientuji v předpovědi počasí, samozřejmostí je hraní 3D her typu Brothers in Arms 3 a dalších. Ohledně focení najdete další snímky v našem preview, tady snad jedním dechem dodávám, že Lumia fotit opravdu umí a takové video 1080p stojí za to.

Lumia830_foto_3Lumia830_foto_8

Lumia 830 – ukázkové 1080p video

Závěr

Doporučit? Jednoznačně ano. Kvalitně zpracovaný telefon s bohatou funkční zásobou, špičkovým fotoaparátem a třeba i bezdrátovým nabíjením, tahle kombinace nezklame. Navíc za cenu kolem 6 500 Kč…

Reklama