Majitelé iPadů nakupují nejdražší aplikace

Reklama

Analytická společnost Flurry Analytics zjišťovala, kolik peněz průměrně utrácí uživatelé různých zařízení za nákup mobilních aplikací. Podle předpokladů nejméně utratí majitelé přístrojů s Androidem, bezkonkurenčně nejvíce pak uživatelé tabletů Apple iPad.

Flurry také upozorňuje, že značně roste podíl aplikací, které můžete stáhnout zdarma. Zatímco v roce 2010 to bylo přibližně 80 % všech dostupných aplikací, v roce 2013 už získáte zdarma 90 % her a programů pro vaše mobily či tablety. Spolu s tím také klesá podíl aplikací za vyšší cenu.

Přesto lidé ještě dost aplikací kupují. Majitelé přístrojů s Androidem utrácí průměrně 6 centů (1,14 Kč) za eden program. Podstatně dražší aplikace nakupují majitelé iPhonů, ti utrácejí 19 centů (3,61 Kč) a nepopiratelnými vítězi je iPad. Jeho uživatelé se rádi rozšoupnou, utratí průměrně 50 centů, tedy asi 10 Kč.

prumerna_cena_aplikaci

Analytici si tento rozdíl vysvětlují vyšším příjmem majitelů iPadů, jinými slovy, když už má někdo dost peněz, aby upřednostnil drahý iPad před levným tabletem z Číny, asi se nebude ostýchat investovat o něco více do různých doplňkových programů. Dále pozorují zajímavý trend, vývojáři mnohem častěji mění cenu svých aplikací. Začnou na nějaké úrovni, kterou pak snižují či zvyšují v závislosti na tom, jaký zájem o jejich aplikace právě je.

Mnohem častěji než dříve se navíc v programech objevuje reklama. I když lidem obvykle hodně vadí, jsou ochotni ji strpět (podobně jako v novinách, televizi či na internetu) výměnou za to, že dostanou nějaký obsah (v tomto případě aplikaci) zdarma.

Osobně bych k menší ochotě utrácet na Androidu přičetl ještě jeden důvod. Kvůli nejednotnosti operačního systému není vůbec zaručeno, že zakoupený program bude právě na vašem zařízení fungovat bez problémů. Lidé tak nehodlají investovat do něčeho, co jim dost možná bude k ničemu.

 

Reklama