Mapy.cz od Seznamu konečně i v offline verzi

Reklama

Jednou z nejpoužívanějších služeb v mobilu jsou mapové a navigační funkce. Značnou nepříjemností je nutnost datového připojení, Seznam.cz proto své oblíbené Mapy.cz připravil i v offline verzi, která žádné datové přenosy nepotřebuje. Tedy skoro žádné.

Mapy.cz fungují jako šikovná webová stránka, samozřejmě k ní můžete přistupovat i z vašeho mobilu. Kromě toho vytvořil Seznam.cz, který Mapy v rámci svých webů provozuje, také speciální aplikaci. Ta ale až dosud fungovala v podstatě jako internetový prohlížeč. Pokud jste si chtěli nějakou část republiky prohlédnout, museli jste mít k dispozici datové připojení, aplikace stáhla příslušnou část mapových podkladů a zobrazila je na displeji.

MapyCZ_offline_01MapyCZ_offline_02

Nyní si můžete nainstalovat novou verzi, zatím jen pro operační systémy Android a iOS, která umí stáhnout mapové podklady jednorázově do mobilu a nadále k nim přistupovat offline. Stejnou službu nabízí třeba Nokia se svými mapami Here, offline si můžete pomocí pár triků stáhnout i mapy Google. Nyní tedy konečně i Seznam.cz.

MapyCZ_offline_03MapyCZ_offline_04

Nejprve si stáhněte program Mapy.cz z obchodu App Store nebo Google Play. Aplikace je zdarma, stejně jako její následné používání. Mapové podklady pro Českou republiku zabírají přibližně 320 MB, první spuštění aplikace je proto vhodné provádět někde v blízkosti bezplatné sítě Wi-Fi. Od tohoto okamžiku se není potřeba připojovat k internetu, což vám ušetří jednak peníze za datové přenosy, jednak nervy při pohybu v nepříliš dobře pokrytých oblastech.

MapyCZ_offline_06MapyCZ_offline_07

Samotná aplikace má velmi jednoduché ovládání. Okamžitě po spuštění vyhledá pomocí GPS vaši polohu a zobrazí mapu ve vašem nejbližším okolí. Na mapě se samozřejmě můžete posouvat, klasickými gesty měnit přiblížení nebo snadnou přepnout z klasického zobrazení na fotomapu. Na screenshotech v tomto článku si můžete ověřit, že Mapy.cz obsahují i mapy okolních zemí (v tomto případě Německa), ovšem bez velkých podrobností.

MapyCZ_offline_08MapyCZ_offline_09

V okolí vaší aktuální polohy můžete na jedno kliknutí vyhledat nejbližší restaurace, bankomaty, zastávky MHD, ubytování, zajímavá místa či kulturní stánky. U nich pak dále snadno zobrazíte podrobnější informace či jejich přesnou polohu na mapě.

MapyCZ_offline_05MapyCZ_offline_10

Mapy.cz jsou v offline verzi hodně jednoduché, nabízí jen několik základních funkcí. Na druhou stranu jsou zdarma a mají obrovskou výhodu v napojení na databáze lokálních informací, které na svých webech poskytuje Seznam.cz. Pokud hledáte nejbližší restauraci a potřebujete znát její otvírací dobu, nejspíš vám žádné jiné mapy neposkytnou lepší a přesnější informace.

Reklama