MasterCard chystá v Česku mobilní platby

Reklama

V Česku se objeví další mobilní platební metoda, tentokrát MasterCard Mobile. Aktuálně probíhá pilotní provoz, s komerčním startem se počítá koncem roku 2012. Platit budete moci i bez toho, abyste museli vlastnit mobil vybavený NFC čipem. Zato ale potřebujete iPhone nebo Android.

Kromě už takřka rok připravované O2 Wallet pod taktovkou O2 a Visa se do Česka tlačí další mobilní platební metoda, kterou má tentokrát na svědomí MasterCard. Tato karetní asociace se obejde bez pomoci operátorů, svou platební bránu spouští ve spolupráci s ČSOB a Era.

Jak ale MasterCard Mobile funguje, když nevyžaduje čip NFC? Vše začíná stažením aplikace z App Storu nebo Google Play (z čehož vyplývá, že je aplikace zatím vyvíjena pro iOS a Android, lidé s Nokií mají smůlu). V aplikaci si následně bezpečným způsobem vytvoříte PIN a registrujete jednu či několik platebních karet. Zatím funguje jen MasterCard a Maestro, provozovatel do budoucna slibuje i další karty.

Platby na všechny způsoby

Nyní můžete kartou platit v obchodech nebo přímo v mobilu, případně převést peníze někomu, kdo má stejnou aplikaci. Všechny možnosti dobře ilustrují informace z tiskové zprávy:

Platby mobilním telefonem

Pokud některá aplikace ve vašem telefonu vyžaduje platbu, stačí potvrdit částku, zadat PIN a je zaplaceno. To se bude hodit například při nákupu vstupenek či jízdenek, které vám navíc mohou obratem dorazit do telefonu formou QR kódu, aniž byste je museli někde složitě tisknout.

Nakupování na internetu

Podobně by platba měla fungovat i v internetových obchodech. Po nákupu zvolíte metodu placení MasterCard Mobile, načež vám obchod zobrazí QR kód, který vyfotíte telefonem a zadáním PINu platbu autorizujete. Výhodou je, že nemusíte nikde nic opisovat, ani číslo platby do telefonu, ani číslo platební karty na web.

V obchodě

Malý obchodníci už nebudou potřebovat platební terminál, úplně stačí, pokud zákazníkovi na svém mobilu, tabletu či počítači ukáží QR kód. Zákazník naskenováním kódu přenese platbu do svého telefonu, kde ji také dokončí. Obchodník dostane okamžitě po skončení platby informaci o výsledku transakce na své zařízení.

Dary a převody

Úplně stejně můžete převádět platby kamarádovi do jeho peněženky, nebo třeba dobročinné organizaci, která vám QR kód ukáže v televizi nebo vytiskne v časopise.

Komentář Mobinfo.cz

Zatímco O2 ve své službě Wallet nabídne plnohodnotnou bezkontaktní platební kartu využitelnou na všech novějších terminálech v obchodech, MasterCard jde úplně jinou cestou. S O2 sice zaplatíte podobně jako běžnou kartou, zato ale musíte mít NFC mobil nebo NFC SIM kartu, u MasterCard vám stačí obyčejný smartphone.

Na druhou stranu, je podstatně pravděpodobnější, že najdete obchodníka s bezkontaktním terminálem (časem se v rámci přirozené obnovy objeví všude), než že zrovna váš supermarket někdo přesvědčí, aby začal instalovat na pokladny generátory QR kódů.

Obě technologie jsou ve fázi pilotního testování, není proto vůbec jisté kdy a v jaké podobě se nakonec objeví na veřejnosti. Tak se nechme překvapit a držme si palce, ať už brzo nemusíme nosit mobil, klíče, peněženku, ale jen mobil a klíče.

Reklama