Meizu M9: příjemný závan čínské mobilní kvality (recenze)

Reklama

Telefon s netradiční značkou na těle se umí předvést jemným displejem, konstrukcí menších rozměrů a také originální grafickou nadstavbou Androidu 2.3. Z výbavy si užijete senzorová tlačítka, hlasité stereoreproduktory i možnost natočení HD videa.

Meizu M9 má pod patronátem český Emgeton a v obchodech se objevil před Vánocemi 2011. V nabídce telefonů působí jako zjevení hlavně svým jménem, vzhledově zapadá do kategorie mobilních dotykových „placek“ s Androidem na palubě.

Konstrukce

Pevná konstrukce se vešla do 113 × 59 × 11 mm při hmotnosti 121 g a z rozměrů vyplývá menší displej s velikostí 3,5″. Tato velikost je ještě dostatečná pro pohodlné ovládání, Meizu se případné nesnáze snaží vynahradit parádním obrazem s rozlišením 640 × 960 bodů. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass. Hned pod displejem se umístila dvojice senzorových tlačítek, které obklíčily jedno hardwarové. To levé slouží pro návrat, pravé pro zobrazení nabídky, pokud to lze, třeba pro různá nastavení. Hlavní klávesa zobrazí hlavní pohotovostní obrazovku, celkem jich může být až 10. Nad displejem kromě sluchátka skrytě pracují senzory světla a přiblížení.

Další fotky Meizu M9 najdete v našem preview.

Hrany mobilu se mírně zaoblily, zadní kryt baterie přechází až na boky přístroje. Vlevo se do plastu vtěsnalo dvojtlačítko hlasitosti, podobně nenápadně působí na horní straně zamykací klávesa, ta slouží i pro zapnutí/vypnutí mobilu. Po stranách se Meizu pochlubí stereoreproduktory, najdete je v dolní části, telefon hraje opravdu nahlas a zřetelně. Zcela nahoře se ještě vešel 3,5mm jack sluchátek, žádná však v balení s mobilem nedostanete.

Záda mobilu docela nudí, je tu jen nápis výrobce a čočka 5Mpx fotoaparátu. Ta se zanořila do plastu a tak se obtížně čistí, zanášení jí jde dobře. Kryt se od těla mobilu páčí vsunutím nehtu do škvíry vedle jacku, na svém místě drží dobře. Baterie poskytuje kapacitu 1 370 mAh a několikatýdenní používání potvrdilo, že Meizu s energií hospodaří efektivně.

K nabíječce se tak podívalo jednou za 2-3 dny. Pod krytem kromě baterie najdete slot microSDHC karet a v něm 8GB kartu od výrobce, dá se měnit za chodu. Telefon se dobíjí přes starší miniUSB slot na spodní straně, v krabičce s mobilem dostanete bílý USB kabel a drobnou hranatou síťovou nabíječku.

Hardware, systém, funkce

Výrobce do Meizu M9 vložil Android verzi 2.3.5, kterou pohání procesor s jedním jádrem a taktem 1,2 GHz. Procesor spolupracuje s 512 MB RAM a data se uloží do 512 MB vnitřní paměti nebo na 8GB paměťovku. Telefon je hodně svižný, ať už jde o procházení nabídek, spouštění aplikací, animace apod. Mobil podporuje GSM sítě i 3G, včetně nadstaveb, samozřejmě nechybí Wi-Fi a bluetooth, pro navigace s Google Mapami poslouží GPS.

Na Androidu je nainstalováno prostředí Meizu Mobile, které překvapí hned po spuštění mobilu. Zamykací obrazovka totiž obsahuje aktivní tlačítka pro hovory a zprávy, rovnou se tak přepnete do zmeškaných hovorů nebo nepřečtených zpráv. Při nabíjení se na displeji pohybuje animace, pěkné; hudební přehrávač tu ukazuje ovládací prvky. Telefon odemknete pouze vytažením spodní části nahoru a máme tu další novinku. Meizu postrádá jakékoliv hlavní menu, vše se odehrává na pohotovostních displejích. Tam se umisťují složky a widgety, když není místo, mobil přidá další plochu. Normálně tu funguje horní notifikační lišta, jak jsme u Androidů navyklí. Spodní trojice tlačítek je neměnná, kromě hovorů a zpráv uprostřed sídlí internetový prohlížeč. Jas displeje necháte na automatice nebo zvolíte svoji úroveň, síla podsvícení se upravuje i u dvojice senzorových tlačítek. Ty poblikáváním prozradí nové události, tohle je praktické. Styl displeje odladíte změnou tapety, jiná může být na zamknutém a jiná pod všemi pohotovostními. Po dvojitém stisku středové klávesy můžete přepínat datové přenosy, spustit nedávno navštívené aplikace, či spustit přehrávač.

Telefon můžete synchronizovat s Gmailem, odtud si stáhnete kromě pošty i kontakty. S voláním jsem nezaznamenal žádný problém, stačila mi hlasitost sluchátka i nepřeslechnutelné vyzvánění. Pro další schránky s poštou tu čeká aplikace, jinak se dají kontakty sladit s těmi na Facebooku i Skype. Textové zprávy se ukládají v barevně odlišených konverzacích, při psaní trochu klame trvalé zobrazení kapitálek na virtuálních klávesách. Mobil nepodporuje diakritiku, pokud by ji někdo vyžadoval.

Meizu toho moc v základu nenabízí a tak brzy zavítáte do Marketu nebo přeinstalovaného Mstore. Ten je však komplet v čínském jazyku a není tak použitelný. Market funguje bez obtíží. Přestože jsem automaticky instaloval Operu Mini, použitelný je i standardní prohlížeč. Zvládá flashové animace, surfuje na více oknech.

Zvukový projev Meizu otestujete s přehrávačem, podporuje knihovnu a zobrazení obrázků alb, zvuk naruší pětice ekvalizérů. Meizu chce zaujmout i 5Mpx fotoaparátem s autofokusem, maximální rozlišení ukazuje 2 592 × 1 944 bodů. Ostřit můžete klasicky na střed, dotykem na vybrané místo scény. Jako spoušť funguje virtuální tlačítko nebo netradičně tlačítko hlasitosti, zoom chybí úplně. Rychlost ostření i pořízení fotky je hodně slušná.

Koupit?

Meizu M9 mne bavilo celou dobu používání, vyhovovala mi slušná výdrž, kvalitní displej, rychlost systému. K tomu hlasité zvonění, výrazný zvuk ve sluchátku a pro mne vyhovující fotoaparát na momentky. Hodně jsem používal hudební přehrávač, takže vítám kartu v balení. Ke koupi je trojice variant s 8, 16 a 32GB kartou. Meizu by si získalo pozornost úpravou ceny, zájemci by si mohli pár měsíců počkat na nějakou slevu.

Technické parametry a funkce Meizu M9

  • Rozměry a hmotnost: 113 × 59 × 11 mm, 121 g
  • Operační systém: Android 2.3.5, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,5 palce (50 × 76 mm), kapacitní, TFT LCD, 640× 960 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 1,2 GHz, 512 MB RAM, 512 MB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video, přehrávání DivX
  • Baterie: 1 370 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení
Fotka 4 v plném rozlišení

Emgeton MEIZU M9 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Emgeton MEIZU M9 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama