Microsoft likviduje Nokii: propustí 12,5 tisíce lidí

Reklama

Microsoft dnes oznámil tiskovou zprávou, že v nejbližší době výrazně sníží počet zaměstnanců. Z velké části se to bude týkat nováčků, které na konci dubna koupil spolu s divizí Nokia Devices & Services. Z nich odejde přibližně 12 500 osob napříč pozicemi.

Tisková zpráva uveřejněná na webu Microsoftu hovoří jasně. V nejbližší době se softwarový gigant rozloučí s 18 tisíci zaměstnanci, z toho 12 500 odejde z nedávno zakoupené Nokie. To by dávalo smysl, kdyby Microsoft např. propustil účetní Nokie, protože má dostatek vlastních, tisková zpráva ale výslovně uvádí, že se bude jednat o manažery i dělníky, propouštění tedy půjde napříč pozicemi.

Redukce počtu zaměstnanců by měla proběhnou v nejbližších měsících, hlavní část do konce roku, zbytek pak do konce června 2014. Mimochodem, při koupi Nokia Devices & Services přešlo do Microsoftu přibližně 30 000 zaměstnanců, takže současné snížení je přibližně na polovinu.

Stephen Elop ve veřejně dostupném dopisu zaměstnancům podotýká, že „je důležité si uvědomit zejména to, že role telefonů v Microsoftu je jiná, než tomu bylo v Nokii.“ Zatímco pro Nokii byla výroba telefonů alfou a omegou, pro Microsoft je to jen další zařízení, které musí zapadnout do celkového portfolia služeb.

Za tímto manažerským newspeakem se skrývá mnohem tvrdší sdělení. S půl roku starými pokusy o telefony s Androidem je konec, řada Nokia X se přesune k Windows Phone. Právě na Windows Phone se bude Microsoft soustředit, a to tím, že v nejbližší době uvede celou řadu produktů v různých cenových kategoriích, ale další systémy už podporovat nehodlá. Vývoj zůstane ve Finsku, výroba se přesune především do Vietnamu. Maďarská továrna bude zlikvidována, jak už ostatně plánovala původní Nokia.

Reklama