Aktuálně v redakci testujeme současnou vlajkovou loď Microsoftu, model Lumia 950. Jelikož se jedná v mnoha směrech přelomový model, rozhodli jsme se podívat na jednotlivé aspekty ve zvláštních článcích.
Dnes je na řadě krátký první pohled. Čím vás mobil překvapí, když ho vytáhnete z krabice? Co všechno vlastně v krabici najdete? Jak se výrobci podařil design, co naše recenzenty naštvalo hned na začátku a co si naopak pochvalují? Čtěte dále!
Krabice, krabičko, kdo v tobě přebývá?
Po prvním otevření krabice spatříte na první pohled obrovský telefon, který zabírá polovinu krabice. Pod ním jsou umístěny stručné dvanáctistránkové bezpečnostní v mnoha jazycích. Klasický manuál chybí. Druhou půlku pak zabírá krabice z bílého kartonu, v níž najdete nabíječku a datový kabel.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=snEIjWR4lQw
U kabelů a nabíječek se chvilku zastavíme. Microsoft se totiž rozhodl opustit osvědčený a široce rozšířený microUSB konektor, k němuž má každý z nás doma mnoho nabíječek i kabelů, a osadil svou novinku konektorem USB-C. A ten je jiný. Proklatě jiný. V praxi to znamená, že musíte přestat spoléhat na své nabíječky rozhozené po všech místech, kde se obvykle pohybujete, přestat spoléhat na to, že vám někdo nabíječku půjčí. Místo toho budete muset všude vláčet nabíječku novou.
Nic dalšího v základním balení nenajdete, například sluchátka budete muset připájet svá.
Gigatelefon s mikrokartou a nanoSIM
Microsoft Lumia 950 je mobil s rozměry 145 × 73 × 8 mm a hmotností 150 g. V podstatě celou čelní stranu zaujímá displej s úhlopříčkou 5,2″ a rozlišením 1 440 × 2 560 obrazových bodů. Samozřejmě zobrazuje 16 milionů barev, nic horšího bychom už dnes ani nepřijali, a používá technologii AMOLED. Barvy na něm jsou příjemně živé, ale ne přepálené. Displej je samozřejmě skvěle čitelný i za ostrého slunečního dne.
V levém horním rohu najdete konektor pro připojení sluchátek, jedná se o standardní 3,5mm jack. Zbytek horní strany je prázdná, stejně jako strana levá. Na pravé straně pak najdete obligátní dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti a vypínač. Microsoft nezapomněl ani na spoušť fotoaparátu, to musíme ocenit. Dolní strana je pak vyhrazena již zmiňovanému proklatému USB-C konektoru.
Na zadní straně najdete stříbrné logo Microsoftu, obří čočku fotoaparátu a k ní příslušející blesk. Zadní kryt je pak snadno snímatelný. Jeho bližším zkoumáním zjistíte, že Lumia 950 podporuje bezdrátové nabíjení (aspoň malá útěcha pro ty, které štve nestandardní konektor). Pod krytem pak najdete vyjímatelnou baterii, slot pro microSD kartu a také místo pro vložení nano SIM.
My, král Windows desátý
Hlavním rozdílem oproti předchozím Lumiím je nasazení zbrusu nové verze operačního systému Windows, tentokrát už v desáté verzi. Na Windows 10 se určitě podrobněji podíváme v některém z dalších článků nebo nejpozději ve vlastní velké recenzi. Na tomto místě dáme k nahlédnutí jen pár screenshotů a stručný komentář.
Windows 10 vypadají na první pohled v podstatě stejně jako Windows 8.1. Stejně tak fungují plynule a dostatečně svižně, za což pravděpodobně částečně může špičková hardwarová výbava. Nečekané pády a zatuhnutí systému, o kterém se zmiňují předchozí recenzenti, jsme zatím nezaznamenali.
Velkou novinkou je rozšířený informační panel, který se zobrazí, pokud přetáhnete prstem horní lištu. Naopak dole umístěná ovládací tlačítka se objeví až v okamžiku, kdy prstem přejedete spodní hranu displeje.
Nemohu se rozhodnout, jestli mi tento přístup vyhovuje, nebo mě vlastně strašně štve. Na neustále zobrazená tlačítka pro návrat zpět, skok na hlavní obrazovku a spuštění vyhledávače (Bing) jsem si už tak nějak zvykl, na druhou stranu je pravda, že skrytá tlačítka uvolňují prostor důležitějšímu obsahu.
U klávesnice přibyla podezřelá barevná tečka, která vyvolá kříž s kurzorovými šipkami. Tuto funkci jsem naopak u starších Lumií dost postrádal a její přidání rozhodně vítám.
Něco málo o hardwaru
I když to do prvních dojmů příliš nepatří, nemůžeme opominout špičkovou hardwarovou výbavu. Microsoft Lumia 950 je vybavena šestijádrovým dvouprocesorem. Co to znamená? Dvě jádra jsou taktována na frekvenci 1,82 GHz, další čtyři pak kmitají 1,44 GHz. To vše je samozřejmě doplněno specializovaným grafickým koprocesorem.
Paměť RAM má kapacitu 3 GB, což je na skvěle vyladěný operační systém Windows Phone možná až zbytečně moc. Ale co, dokud výrobce dává, berme a na zuby nekoukejme. Pro uložení vlastních dat máte k dispozici plných 32 GB a další můžete získat, pokud do telefonu vložíte paměťovou kartu microSD.
Hlavní fotoaparát má rozlišení 20 Mpx, autofokus a blesk. Dokáže natáčet video v rozlišení 2 160p při rychlosti 30 snímků za sekundu a určitě mu věnujeme samostatný článek plný ukázkových fotek a videí. Čelní kamera pak zvládá fungovat v rozlišení 5 Mpx.
Z dalších funkcí musíme zmínit LTE a NFC, již představené bezdrátové nabíjení, samozřejmě podporu všech chytrých funkcí, cloudových úložišť a podobných moderních udělátek. Zvědaví jsme zejména na skener oční duhovky, který by měl být použitelný pro odemykaní telefonu.