Microsoft žádá HTC: Používejte v mobilech Android i Windows Phone

Reklama

Microsoft bojuje za další rozšíření operačního systému Windows Phone. Poté, co se rozhodl koupit mobilní divizi Nokie, začal vyjednávat s dalšími výrobci. HTC údajně nabídl Windows Phone zdarma či se slevou, pokud ho do svých mobilů zařadí jako druhou volbu.

Z původní zprávy Bloombergu není úplně jasné, zda má být v telefonu nainstalován současně Android i Windows Phone, nebo jestli mají existovat dvě různé verze, každá s jiným systémem. Pravděpodobnější je ale drhá varianta, přeci jen každý systém zabírá nějaké místo a současné telefony nejsou na současný běh dvou systémů úplně hardwarově připraveny.

Hardwaru se týká i další otázka, Windows Phone se zatím pyšní tím, jak je systém vyladěn na konkrétní hardware, což androidové telefony HTC nejspíš moc splňovat nebudou. V každém případě údajně Microsoft nabízí tchajwanskému výrobci možnost používat systém s minimálními náklady na licenci nebo dokonce úplně zdarma. Účelem je samozřejmě co největší rozšíření dosud prodejně nepříliš úspěšného operačního systému.

HTC 8S

Rozměry: 121 × 63 × 10 mm, 113 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HTC Windows Phone 8S v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nutno poznamenat, že HTC před časem systém Windows Phone testovalo, i v Česku se prodávali (a částečně ještě prodávají) skvělé telefony HTC 8X a 8S. Již delší dobu se ale v nabídce výrobce objevují pouze telefony s operačním systémem Android, což je samozřejmě z pohledu Microsoftu škoda.

HTC 8X

Rozměry: 132 × 66 × 10 mm, 130 g
Displej: 4,3″, 720 × 1280 bodů, 16 mil barev, Super LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1024 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HTC Windows Phone 8X v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Podle zákulisních informací není HTC jediným výrobcem, s nímž Microsoft vyjednává. Chce tak dát údajně najevo, že ani po koupi mobilní divize Nokie nezanevře na ostatní výrobce, naopak chce i nadále budovat silný ekosystém okolo operačného systému Windows Phone.

Reklama