Ministryně průmyslu: lidé nedatují, proto jsou data drahá

Reklama

Internetem koluje část rozhovoru ministryně průmyslu a obchodu pro Českou televizi, ve kterém svádí předraženost českých mobilních dat na spořivost zákazníků. Operátoři chtějí své peníze, a když každý hledá free wifinu, nemají kde vydělat.

„Když budete prostě někomu pořád dokolečka opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, když vezmete mobil, tak nepřipojíte se na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, no tak tím vlastně nepřispíváme k tomu, aby byla levnější,“ šokovala ministryně v pořadu 168 hodin.

A dalším vysvětlováním svou image rozhodně nevylepšila. Operátoři podle ní investovali miliardy do vybudování sítí, a pokud je Češi nepoužívají, tak musí náklady rozpustit mezi tu malou skupinou, která data využívá.

Kolik se vypije piva?

Taková slova by zněla dobře z úst manažerů mobilních operátorů, nikoliv ministryně vlády, jejíž šéf neustále slibuje, jak s cenami operátorů zatočí. Právě proto se stala terčem řady internetových vtípků. Za všechny snad jeden: „paní ministryně má pravdu. Jen se podívejte, kolik se u nás vypije piva, a jak je levné.“ Ministryně si také vysloužila přejmenování z ministryně průmyslu a obchodu na ministryni operátorů.

Pravda je, že z českých i zahraničních analýz vychází Česká republika ve věci mobilních služeb jako jedna z nejdražších. Operátoři jen neradi podléhají tlakům na snižování cen nebo zvyšování objemu volných jednotek. Není divu, v jejich zájmu je generovat co nejvyšší zisk. To ale není specifikum jen českých operátorů, naprosto stejný přístup předvedli jejich kolegové napříč Evropou, když snížili roamingové ceny až na přímé nařízení.

Naši operátoři navíc trochu zaspali budování sítí nových generací, ať už se jednalo o 3G nebo nyní LTE. Ve srovnání se zahraničními kolegy je proto museli vybudovat podstatně rychleji a nejspíš i ve větším rozsahu, aby nahradili dosluhující starou technologii. Druhá věc je, že jim takto laxní přístup trpělo jak tehdejší vedení ČTÚ, tak zákazníci, kteří se spokojili s pomalým GSM a byli rádi, že si z mobilu zavolají. Operátoři měli zlaté časy a pohádkové zisky, které od té doby prakticky setrvale klesají.

V současné době se mnohem větší otazníky vznášejí nad kauzou Huawei. Zákaz používání síťových technologií tohoto výrobce a tudíž nucený přechod na výrazně dražší síťové prvky např. Ericssonu, by pěkně zamíchal s operátorskými ekonomickými modely, rychlosti návratností zakoupených licencí apod.

 

Reklama