Mobil a ekologie: neškoďte víc, než je třeba

Reklama

Mobilní telefon je už ze své podstaty značně neekologickým zařízením. Při troše snahy ale můžete jeho vliv na životní prostředí alespoň významně minimalizovat. Přinášíme několik tipů.

O víkendu proběhla Hodina Země, v jejímž rámci lidé i firmy vypínají hromadně osvětlení, aby poukázali na to, jak plundrujeme životní prostředí. Domníváme se, že lepší než symbolicky demonstrovat (reálný ekologický přínos Hodina Země nemá, spíše naopak), je udělat každý den několik malých kroků, a skutečně svůj negativní vliv na přírodu trochu omezit.

Jeden mobil míti budeš

Mobilní telefon se skládá z velké části z plastů, které, jak známo, nepatří zrovna mezi ekologické materiály. Osvícení výrobci se snaží alespoň používat plasty recyklované. K tomu připočtěte pěknou řádku životnímu prostředí nepřátelských chemikálií (takový akumulátor, to je přímo ukázkový případ), kovů, při jejichž těžbě je příroda nenávratně poškozena.

K tomu neustálé převážení součástek a mobilů z továrny do továrny, často mezi kontinenty. Součástky vyrobené v Taiwanu dopravené do Číny, osazené do telefonu, převezené do Evropy, kde je mobil zkompletován, opatřen nálepkou Made in EU a převezen řekněme do Ameriky, kde je prodán. Opět se výrobci snaží zmenšit velikost krabic, aby jich z ekonomických i ekologických důvodů odvezli naráz více.

Výroba mobilů je tedy značně neekologický byznys. Pokud chcete přírodě pomoci, nepořizujte si mobilů zbytečně moc (já vím, to se snadno řekne, ale se soukromou a služební kartou hůře udělá). Neobměňujte je příliš často, nebo aspoň už nepoužívaný mobil pošlete dál; někomu ještě poslouží.

Až doslouží, chce do sběru

Takřka všechny součásti mobilu je možno recyklovat; plasty z krytů počínaje, kovy z elektrotechnických součástek konče. Společnost Asekol, která se sběrem a recyklací starých mobilů v Česku zabývá, uvádí, že kdyby všichni Češi odevzdali k recyklaci mobily, které už nevyužívají, získalo by se z nich 2700 kg stříbra, 300 kg zlata, 152 kg paladia, 8 kg platiny, 11,6 tun mědi, 4,4 tuny olova.

Kromě toho by do přírody neunikly toxické látky jako arsen, berylium, kadmium, nikl, olovo, PVC, rtuť nebo tekuté krystaly z displejů. Vzhledem k tomu, že recyklační poplatek je započítán již v ceně nově pořizovaného přístroje, můžete svůj mobil bezplatně odevzdat v místě, kde jste ho koupili, do sběrného dvora, do sběrného boxu nebo třeba v prodejně operátora.

Mimochodem, v rámci akce Věnuj mobil, kterou má na svědomí právě zmíněná firma Asekol, si můžete bezplatně objednat ofrankovanou obálku, do které svůj mobil vložíte, vhodíte do libovolné poštovní schránky, a o jeho další osud se nemusíte obávat.

Na noc vypnout!

Předchozí dvě podkapitoly ukazují, jak lze minimalizovat negativní vlivy na životní prostředí spojené s výrobou mobilního telefonu. Co ale jeho používání? I tady máme notné rezervy. Je samozřejmé, že čím déle nám mobil vydrží, tím později si budeme muset kupovat nový, a tím méně uškodíme přírodě. Nicméně všichni víme, že mobil jen málokdy měníme kvůli nefunkčnosti, spíše kvůli morálnímu zastarání. Prostě chceme výkonnější nebo hezčí telefon.

Proto se naše rady zaměří spíše na používání telefonu. Dobrým tipem, jak ulehčit přírodě, je omezit frekvenci nabíjení telefonu. Čím častěji svůj mobil nabíjíte, tím více elektrické energie spotřebuje. A elektrická energie se v Česku vyrábí především spalováním nekvalitního hnědého uhlí. O tom, co takové uhlí při svém spalování produkuje, nebo v jaké podobě zanechá přírodu jeho těžba, se můžete snadno přesvědčit výletem do severních Čech.

Tipy na delší výdrž na jedno nabití jsme uveřejnili nedávno. V podstatě jde o to, vypnout v telefonu všechny nepotřebné aplikace, nemít aktivní bezdrátová připojení (Wi-Fi, bluetooth), pokud je nepotřebujete, na noc ho vypínat (nebo aspoň aktivovat úsporný režim) apod.

Tipy na větší výdrž baterie

Tipy na větší výdrž baterie

Tipy, jak dosáhnout delší výdrže baterie na jedno nabití, jsou sice notoricky známé, přesto se najde mnoho uživatelů, kteří je příliš nedodržují a stěžují si, že jejich mobil nic nevydrží. Připomeňme si tedy, co je nutné dělat, abychom nebyli věčně závislí na nabíječce

Samostatnou zmínku si pak zaslouží nabíjení telefonu. V okamžiku, kdy je tento proces dokončen, nebuďte líní a vytáhněte ze zásuvky nabíječku. Její provoz naprázdno je sice velmi nízký, přesto ale při celoročním nepřetržitém zapojení odebere nezanedbatelné množství energie.

Pro příklad, moje nabíječka Nokia spotřebuje za rok zapojení v zásuvce 2,5 kWh energie. Přepočteno na 10 milionů Čechů by nepřetržité zapojení těchto nabíječek schramstlo ročně 25 GWh energie. Což je přibližně tolik, jako vyrobí velká vodní elektrárna (například Lipno) za dva měsíce.

A to patří moje nabíječka k těm nejúspornějším a ještě nepočítám více mobilů v domácnosti, další spotřebiče ve Stand-By módu a další a další aspekty.

Operátora si nevyberete

Předchozí tipy jsou jednoduché a splnitelné s minimálním úsilím: nepořizovat si zbytečně mnoho mobilů, střídat je co nejméně a když už, tak odevzdávat k recyklaci, snažit se o co největší výdrž baterie a vytahovat nabíječku ze zásuvky.

Pro opravdové ekologické nadšence je tu řada zajímavého příslušenství, zejména nabíječek na solární pohon (pokud vám svítí do kanceláře slunce, můžete při práci klidně dobíjet mobil) nebo dokonce na kličku (to pro fyzicky zdatné ekology).

Nebo se můžete pustit do analýzy toho, jak ekologicky se chová váš operátor. Ve hře je samozřejmě mnoho možností. Chodí vám například domů stohy papírových faktur, nebo si vystačíte s jejich elektronickou verzí? Deklaruje na svých stránkách operátor, že se snaží šetřit papírem?

A jak je na tom se spotřebou energie? Ve vlastním (finančním) zájmu se snaží o co nejmenší spotřebu své sítě, bez ohledu na to, zda je to Vodafone, O2 nebo T-Mobile. Možná se snaží využívat energii z obnovitelných zdrojů nebo vysazovat stromy, aby odčinil spotřebu ze zdrojů neobnovitelných.

Možná jeho technici používají k cestě za údržbou vysílačů ekologičtější hybridní automobily, nebo aspoň auta s nízkou spotřebou. Nebo testuje obnovitelné zdroje pro nasazení ve své síti, jako třeba T-Mobile?

Z uvedeného vidíte, že všichni čeští operátoři se snaží chovat pokud možno ekologicky. Pokud máte čas a chuť, případně je pro vás některá oblast důležitější (třeba upřednostňujete šetření papírem před spotřebou benzínu), můžete si pročíst jejich stránky. Ekologické chování totiž patří k dobrým mravům nadnárodních firem, proto se jím rády chlubí.

Reklama