Mobil menší než kreditka? Zoxcall FF+ opravdu funguje [recenze]

Reklama

Mobilní kolibřík Zoxcall váží jen 16 g a vejde se do každé dlaně. Miniaturní mobil slouží jen pro volání a příjem hovorů, nic jiného vás nebude rušit. Je takový mobil použitelný? Zjistili jsme, že ano!

Zoxcall FF+ je unikátní mobilní telefon, který má miniturní rozměry 82 x 46 x 3,5 mm s hmotností jen 16 g. Telefon přijme jakoukoliv nanoSIM kartu českého operátora, není třeba řešit nějaké redukce. Zoxcall se tak může stát záložním telefonem, když vám přestane fungovat primární, nebo si Zoxcall vezmete na párty nebo výlet, kde byste drahý mobil poškodili. Zoxcall FF+ se dá předobjednat za pouhých 1 089 Kč na webu Zoxcallu.

Plast a papír na těle

Telefon vám dorazí v modré barvě, my jsme na test dostali odstín oranžové. Obě čelní i zadní strany jsou papírové, konstrukce je pak z lehce ohebného plastu. Velké ohýbání určitě nedoporučujeme, papírové stěny totiž skrývají nezbytné tištěné spoje a elektroniku včetně baterie. Pružné provedení zajistí, že mobil snadno přežije pády na zem, pro větší pohodlí jej můžete díky „průstřelu“ v levém horním rohu nosit třeba na krku. To mohou ocenit děti, pro turisty i sportovce poslouží k uchycení na batohu.

Zoxcall postrádá displej, na čelní straně je sluchátko a červená indikační dioda, plus nezbytná tlačítka zapnutí/vypnutí/ukončení hovoru a jedno tlačítko příjmu hovoru (zelené sluchátko). Sloupec drobných tlačítek na pravé straně představuje číselník, díky nim vytočíte číslo volaného. Abyste si nemuseli čísla pamatovat, můžete do paměti mobilu na jednotlivá tlačítka uložit čísla (max. 8 kontaktů na tlačítka 1-8), musíte si však pamatovat, kam jste je uložili (např. na jedničce maminka, na dvojce taxík apod.). Tlačítka jsou podsvícená červeně. Všechna se tisknout spolehlivě s tichým cvaknutím, omylem je tedy nevytočíte.

Žádná data, jen volání

Zelené sluchátko umí po přidržení na 3 sekundy vytočit 112 k přivolání pomoci. Při nabíjení přes microUSB na levém boku tlačítka svícením indikují stav nabití. Baterie je určena na výdrž až 24 hodin v pohotovosti nebo 1 hodinu hovoru, my jsme při asi minutovém hovoru naměřili asi 20 hodin výdrže v kancelářských podmínkách. Pokud mobil nabijete a nezapnete, má vydržet nabitý až 270 dní, lze jej pak zapnout a hned používat.

Pro zapnutí mobilu je nutné posunout přepínač na spodní straně do druhé polohy, v té první je aktivní dobíjení ze sítě. Přidržením červeného sluchátka po 3 sekundy se mobil zapne, svítící červená LED indikuje připojení k síti GSM. Pokud máte na SIM kartě PIN, to ukáže oranžová LED a stačí jej pak zadat. Příchozí hovory uslyšíte díky vyzvánění (nelze měnit za jiný zvuk) a pak stačí hovor přijmout. Tichý režim bez vyzvánění se kativuje podržením klávesy 9.

Kvalita hovoru ve sluchátku je slušná, hodilo by se zvýšení hlasitosti, zvuk je mírně „vzdálený“, ale rozumět lze. Pro volání taxíku z hospody tak bude nutné vyjít ven do ticha. Přijemným překvapením byla kvalita mikrofonu Zoxcallu, na druhé straně volaného vběžném smartphonu je totiž zvuk slyšet výborně se všemi detaily i v dobré hlasitosti.

Zoxcall do každé rodiny

Zoxcall FF+ je netradiční náhrada za utopený mobil, za drahý mobil, který nechcete brát s sebou na výlet nebo do hospody, poslouží jako mobil pro dítě, které jde do kroužku apod. Telefon nemá Wi-Fi, nepodporuje datové přenosy a postará se o to, že majitelé nebudou rušeni ničím jiným, než hovory.

Reklama