Mobil z druhé ruky? Tři čtvrtiny obsahují soukromá data

Reklama

Služba Aukrobot, která za vás prodá vaše zboží na Aukru, zveřejnila statistiku týkající se prodávaných mobilů. Více než tři čtvrtiny mobilů, které lidé prodávají, obsahují soukromá data předchozích majitelů, např. soukromé fotky.

Nejčastějším nesmazaným obsahem jsou fotky, ale někteří zákazníci v přístroji nechají prakticky všechno. Na některých telefonech zůstanou uložené dokonce i výpisy z účtů, certifikáty pro banku, důležité kontakty nebo přístupy k emailovým účtům a mnoho dalších citlivých dat. Někteří uživatelé sice provedou reset do továrního nastavení, čímž se smažou všechna data uložená v paměti telefonu, zapomenou ale naformátovat vloženou microSD kartu.

V českých bazarech a aukčních portálech se aktuálně mohou nabízet celkem stovky tisíc až jednotky milionů mobilů. Od roku 1996, kdy začala fungovat první tuzemská mobilní síť, si lidé v České republice koupili přes 40 milionů mobilů. V roce 2014 počet prodaných telefonů poprvé přeskočil 3 miliony. Vyplývá to z čísel společností GfK a Gartner. Všechny telefony, které projdou prodejem přes Aukrobot, jsou odborně vyčištěny a prodány bez jakýchkoli údajů předchozího majitele.

Reklama