Mobile World Congress letos v Barceloně nebude. Kvůli koronaviru

Reklama

Mobilní asociace definitivně odpískala největší a nejdůležitější událost roku, barcelonský veletrh Mobile World Congress. Dopad na mobilní byznys se nikdo ani neodvažuje odhadnout.

Mobile World Congress přilákal do Barcelony desítky tisíc lidí, kteří roztáčení kolečka celosvětového mobilního byznysu. Nesmyslně nastavené základní vstupné doplněné o bezplatné vstupy pro odborné novináře, zástupce mobilních operátorů, výrobců apod. zajistilo, že se výstaviště nehemžilo středoškolskými sběrači propisek a klíčenek, jak jsme na to byli zvyklí z Česka.

Závod veletrhu s koronavirem připomínal běh Aristotela a želvy. Některý z vystavovatelů projevil své obavy, případně rovnou odřekl účast, pořadatelé zveřejnili nějaké nové protiopatření. Hovořilo se o desinfekčních prostředcích přímo na výstavišti, povinné karanténě pro čínské účastníky, lékařských kontrolách u vstupu apod. Nakonec pořadatelé prohráli a poprvé ve více než 30leté historii veletrhu akci zrušili.

Stamiliony eur v troubě

Pro Barcelonu znamenal mobilní veletrh asi to, co pro Prahu olympiáda. Dlouho dopředu vyprodané hotely, a to i přes výrazně zvýšené ceny. Letenky na několikanásobcích běžných cen, samozřejmě také nedostupné. Taverny a kavárny praskající ve švech od rána do večera, taxikáři vytížení převozem návštěvníků z těch nejobskurnějších vzdálených hotýlků na výstaviště a zpět.

Pro novináře je zrušení veletrhu pohromou. Výpadek takového množství obsahu může zejména odborným médiím značně zamotat hlavu. Výrobci na MWC pravidelně představovali celé své portfolio, se kterým pak vydrží až do předvánočního trhu. Pokrýt reportážně MWC znamenalo mít o čem psát přinejmenším do června.

Samotní výrobci budou muset najít jinou příležitost, kde své novinky představit. Pravděpodobně s výrazně menší pompou nebo výrazně vyššími náklady na její zajištění. Náklady na budování výstavních expozic můžou rovnou odepsat jako ztrátu. Nikdo nedokáže spočítat, jaké obchody mezi výrobci, dodavateli součástek a mobilními operátory probíhaly v zákulisí. V jednom týdnu se v Barceloně sešli všichni, kteří v mobilním světě něco znamenali, po roce se potkali, utužili vztahy, podepsali nové smlouvy…

Pravidelnou součástí veletrhu MWC bylo několik expozic věnovaných malým firmám, start-upům i netradiční nápadům. Pro některé z nich to může být cesta ke získání investorů, pro jiné první možnost ukázat výsledek svého dlouhého snažení potenciálním zákazníkům.

Od letošního MWC se navíc očekávalo, že dokončí práci započatou na lednovém veletrhu CES v Las Vegas, a vysvětlí širší veřejnosti, k čemu je vlastně tolik opěvované 5G.

Reklama