I když v roce 2012 ještě nefungovaly NFC platby v takovém rozsahu, v jakém si jich můžeme užívat dnes, přesto jsme mobilem nadšeně platili při každé příležitosti. Našimi mobilními peněženkami proteklo 2,5 miliardy, většinou prostřednictvím Premium SMS zpráv.
Mezi platby mobilem zařazuje Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) již zmíněné Premium SMS, tedy textové zprávy, jejichž odesláním či přijetím přijdete o několik korun z vašeho kreditu či měsíčního vyúčtování. Jejich prostřednictvím platíme parkovné, jízdné v MHD nebo poplatky u lékaře.
Další platební metodou je tzv. audiotex nechvalně známý z konce devadesátých let, kdy byly televizní zprávy plné nešťastníků, kteří „omylem“ vytočili číslo nějaké lechtivé linky, aby následně zjistili, že jejich účet za telefon připomíná spíš náklady na stavbu raketoplánu. Audiotex tedy funguje podobně jako Premium SMS, jen namísto odesílání zprávy voláte na výše zpoplatněné telefonní číslo.
Do třetice je mezi platební metody řazena m-platba, relativní novinka spuštěná v roce 2010. Jejím prostřednictvím nakupujeme zboží v internetových obchodech. Jako v předchozích případech, i zde se platba strhne z kreditu nebo objeví v měsíčním vyúčtování, u m-platby lze ale platit podstatně vyšší částky.
Celkově jsme prostřednictvím těchto tří platebních metod utratili v roce 2012 více než 2,5 miliardy korun. Největší měrou se na tom podílely Premium SMS, kterými proteklo cca 1,7 miliardy. Na druhém místě je kupodivu audiotex, provolali jsme 600 milionům. Třetí m-platba sice roste obřím tempem, přesto o moc nepřekonala 200 milionů.
DOPLNĚNO: T-Mobile následnou tiskovou zprávou oznámil, že jeho zákazníci utratili zmíněnými kanály více než jednu miliardu korun. Na O2 a Vodafone tak zbývá 1,5 miliardy, což přibližně odpovídá tržnímu podílu jednotlivých operátorů („něco pod miliardu“ pro O2 a „něco přes půl miliardy“ pro Vodafone).