Mobilní operátoři varují před falešnými esemeskami DHL

Reklama

Asociace provozovatelů mobilních sítí vydala varování před falešnými esemeskami DHL, které instalují do mobilu malware. Varovných příznaků je přitom hned několik.

V Česku se objevily textové zprávy, které se tváří, jako by je odesílala kurýrní služba DHL. Obsahují informaci o fiktivní zásilce, kterou vám někdo zaslal, a nabízí možnost stažení trackovací aplikace. Ta ale zásilku nesleduje, naopak převezme kontrolu nad vaším telefonem. Hrozba se týká telefonů s operačním systémem Android.

Operátoři jsou proti ní do značné míry bezmocní. Mohou sice blokovat podezřelý provoz ze zahraničí, ale tyto SMS často odesílají napadené telefony v Česku. Do jejich komunikace operátoři samozřejmě nevstupují.

Zákazníci by měli být varováni už tím, že SMS nabízí stažení aplikace. Přepravní služby většinou nabízejí sledování zásilek na svých webových stránkách. Dalším varovným příznakem je stažení aplikace mimo oficiální aplikační obchod Google. Tam jsou programy aspoň trochu prověřené, cokoliv stahované odjinud je samo od sebe podezřelé. Telefony proto před takovým stahováním standardně důrazně varují a uživatel musí instalaci aplikace mimo oficiální obchod explicitně povolit.

 

Reklama