Mobilní platby na vzestupu, frčí parkování a Android

Reklama

V posledních dnech se objevily hned dvě informace o mobilních platbách. Asociace provozovatelů mobilních sítí se pochlubila statistikami nárůstu mobilních plateb, analytici Criteo přidávají dělení na systémy.

Podle statistik mobilních operátorů bylo loni z mobilu zaplaceno 2,028 miliardy korun. Uživatelé si pořizovali například SMS jízdenky, hradili parkovné nebo nakupovali nejrůznější elektronický obsah pro svá mobilní zařízení od aplikací a hudby až po mobilní hry.

V celkovém objemu nejlépe dopadla služba Premium SMS, prostřednictvím které lidé zaplatili více než 1,5 miliardy korun. SMS jízdenky v MHD mohou využít lidé již v šestnácti českých městech. Parkovné přes mobil přijímá celkem 45 parkovišť.

Z mobilu platíme i nakupujeme

To marketingová společnost Criteo se zaměřila na obchody uskutečněné z mobilního zařízení, tedy ne nutně z mobilu i zaplacené. Tedy například objednávku zboží v eShopu. Abychom byli přesní, nemusí jít vyloženě objednávku z mobilu, která je poněkud neergonomická, ale také například z tabletu.

Chytrý telefon volí uživatelé pro mobilní nakupování ještě pořád o něco častěji. Ve střední a východní Evropě se 57 % mobilních transakcí realizuje na chytrých telefonech, zatímco na tablety připadá zbylých 43 % nákupů. Česko je na tom podobně – 56 % mobilních transakcí je prováděno na smartphonech.

Androidy ve středoevropském a východoevropském regionu nad zařízeními se systémem iOS převažují – 75 % ze všech mobilních transakcí ve střední a východní Evropě zajišťují zařízení s Androidem. V Česku není podíl Androidu tak velké – zajišťují 62 % transakcí.

Pozor na bezpečnost

Vzhledem k tomu, že z mobilu závazně objednáváme zboží, a také ho přímo z mobilu platíme, je potřeba dbát na to, aby byl mobil v bezpečí. Asociace provozovatelů mobilních sítí doporučuje, aby byl mobil chráněný před krádeží či ztrátou heslem. Dále je pak samozřejmě nutné stahovat aplikace pouze z ověřených zdrojů.

Následují obvyklé rady, jako nenechávat telefon a platební kartu, nikdy bez dozoru, nikomu je nepůjčovat, neprozrazovat hesla nebo PINy (a rozhodně je nikam neposílat). Podrobnější informace o bezpečnosti mobilů s ohledem na mobilní platby najdete třeba na webu www.platmobilem.cz/pro-verejnost/zasady-bezpecnych-mobilnich-plateb.

Reklama