Moldavsko se připojuje k euroroamingu

Reklama

I když dosud není členem Evropské unie, rozhodlo se Moldavsko přijmout omezení dané evropskou regulací telekomunikačních služeb. Od ledna 2024 tak budete moci na dovolené u Černého moře volat za stejné ceny jako doma.

Od 1. ledna 2024 vstoupí v platnost rozhodnutí moldavského národního regulačního úřadu („ANRCETI“), které stanoví jednotné maximální sazby za ukončení hlasového volání v pevné a mobilní síti na úrovni sazeb regulovaných nařízením Evropské komise. Podle rozhodnutí moldavského národního regulačního úřadu budou stanovené maximální sazby za ukončení hlasového volání platit i pro volání z čísel národních číslovacích plánů zemí Evropské unie.

Taková spolupráce samozřejmě musí být oboustranná, takže i čeští operátoři musí od ledna 2024 účtovat moldavským telefonním číslům nanejvýš regulované eurosazby. Ty aktuálně činí 0,2 €centu/min. pro ukončení hlasového volání v mobilní síti a 0,07 €centu/min. za ukončení hlasového volání v pevné síti. Po přepočtu oficiálními kurzy se jedná o cenu za terminaci volání v mobilní síti ve výši 0,04864 Kč bez DPH/min. a pro terminaci v pevné síti 0,01702 Kč bez DPH/min.

Reklama