Mop iRobot Braava jet m6: robota na uklízení ovládnete z mobilu [recenze]

Reklama

Ať už vás uklízení podlahy baví nebo ne, s robotickým mopem můžete uklízet kdykoliv si vzpomenete. Stačí jej v aplikaci pustit a můžete být třeba na chalupě v jiném okrese. Co všechno mop umí?

Společnost iRobot je známá hlavně svými robotickými vysavači, ale v nabídce má také robotické mopy. Pokud už robotický vysavač máte (jako my doma), je právě robotický mop vítaným doplňkem pro pohodlné a hlavně pravidelné uklízení podlah. Zvládne všechny typy podlah, různé typy dlažby, vinylové, laminátové, dřevěné i kamenné. Robotický mop iRobot Braava jet m6 patří do vyšší cenové kategorie podobně jako robotické vysavače iRobotu, které nabízejí optickou orientaci v prostoru, komunikaci prostřednictvíém domácí Wi-Fi a hlavně správu na dálku pomocí mobilní aplikace v mobilu.

Za necelých 15 000 Kč (za zapůjčení děkujeme Electroworld.cz) si tak domů odnesete samotný robotický mop zdánlivě čtvercového tvaru se zaoblenými rohy, dále je tu dokovací stanice s odkapávací podložkou, ukázkový vzorek čistícího prostředku na tvrdé podlahy (na 2 použití) a podložky – 1x jednorázová a 1x pratelná na suché stírání, 2x jednorázová a 1x pratelná na mokré vytírání. S ohledem na životní prostředí a také pořizovací cenu jsem během 14denního testu používal výhradně pratelnou podložku pro mokré mopování, podložka snese praní v pračce na 60 °C.

Robot se vyrábí pouze v bílé barvě, jeho design je hlavně účelný, aby neodřel nábytek a současně se dostal do rohů pro vytírání všech koutů místností. Půdorys mopu je přibližně 27 × 26 cm včetně předního nárazníku, současně je vysoký jen cca 9 cm, takže se protáhne pod sedačkou, křeslem, konferenčním stolkem apod. O pohon se stará dvojice pogumovaných koleček, dole pak mop má senzory proti pádu ze schodů. V prostoru se orientuje pomocí kamery na horní straně a optického snímače, šikovné vykrojení konstrukce slouží jako držadlo pro přenos mopu kamkoliv v domě. Kromě mobilní aplikace lze mop spustit také tlačítky na horní straně, jednoduše označené – domeček pro návrat do nabíjecí stanice, zaměžovač – lokální úklid a velké tlačítko Clean pro mopování všude, kam dojede.

Jak to uklízí?

Mop iRobot umí stírat nasucho, stačí na suché zipy přichytit podložku a nechat ho pracovat, „chlupatá“ vlákna podložky nachytají vlasy, chlupy, prach, pak podložku vyhodíte, nebo vyperete – dle zvoleného typu. Síla mopu je však v mokrém vytírání a k tomu je potřeba určená podložka s plastovým uchycením v kolejničkách. Tento mop umí vytírat jak běžnou vodou, což je tak na běžné stírání prachu. Ale efektivnější to má být s využitím přidání speciálního přípravku iRobot Braava jet, který by se dle doporučení výrobce neměl nahradit ničím jiným. Nádržka v mopu se dá snadno vyjmout, dvířka na horní straně se vyklopí po uvolnění zobáčku. Pak můžete dolít až 445 ml tekutiny. V krabici najdete vzorek speciálního čistícího přípravku, který nepění, ale příjemně voní a je určený na údržbu tvrdých podlah. Pro začátek jej dáte polovinu do nádržky a dolijete doplna vodou. Jakmile jej spotřebujete, musíte si koupit velké balení o objemu 473 ml, který má vystačit při běžném používání na cca 65 průměrných dávek. Za něj dáte 599 Kč, jedna plná nádržka tak vyjde na cca 10 Kč.

Robotický mop využívá pro distribuci kapaliny čerpadlo a trysku v přední části. Po spuštění úklidu jezdí po ploše a tekutinu si střídá přesně před sebe tak, aby ji mohl vzápětí přejet podložkou a rozetřít. Podle nastavení v menu si může stříkat podle stupně znečištění, vždy se zastaví, couvne, nastříká před sebe a zase se rozjede. Spotřeba z nádržky je malá, podložka nasákne nastříkanou tekutinu a mop ji v pásech o šířce podložky 27 cm rozstírá za sebou. Podle teploty v místnosti je vlhká stopa za mopem téměř okamžitě suchá, spotřeba tekutiny je tak nízká. Plnou nádržku při nastavení na nízké znečištění mop spotřeboval asi na 200-250 m2.

Před robotickým mopováním doporučuji pečlivě vysát prach a zbavit povrchy vlasů a jiných nečistot. Mop pak již úklid dokončí tím, že setře. Při pravidelném každodenním mopování prachu, pylu a jiných drobných částeček není nutné stále (před)vysávat. Pak ale určitě kontrolujte podložku na mopu, jak moc je zanesená a chce vyměnit či vyprat (pro zajímavost 2 ks nových pratelných podložek na mokrý úklid vyjdou na 799 Kč).

Největší výzvou je prostor kuchyně, kde se při provozu s dětmi na zemi ocitají kapičky jogurtů, džusů a jiných potravin, které se snadno rozmazají po zemi. Na takto pár hodin zaschlé nečistoty doporučuji mop přepnout do režimu nejvyššího stupně znečištění, kdy je stříkání tekutiny vydatné, pak je šance na úspěch. Ale i tak se stane, že mop šmouhy spíše prodlouží, než dokonale umyje. Na takové znečištění je nutné použít lidskou sílu. Mop iRobot zvládá na jedničku pravidelný úklid pro odstranění prachových šlápot kolem vstupních dveří od bot při přezouvání, se začínajícím jarem pak snadno udrží domácnost bez pylových zrníček na podlahách apod.

Nikdy se neztratí

iRobot Braava jet m6 je přeborníkem na orientaci v prostoru, díky kamerové navigaci iAdapt 3.0 s technologií vSLAM se po pár úklidech dokonale vyzná v domácnosti. Ukládá si díky chytrému mapování Imprint půdorys, místnosti si v aplikaci můžete pojmenovat, vyhradit zakázané zóny (třeba místo s botami či misky pro psy), plánovat čištění udaných zón apod.

Dále umí časově odhadnout délku úklidu, po skončení každého úkolu zahlásí výsledek, na mapě zkontrolujete, kde všude jezdil. Dokonale se obtočí kolem květináčů, noh židlí, sušáku na prádlo, nikdy nenajede na koberec nebo práh. Drží se v rámci místnosti a zbytečně nepřejíždí prahy jinam. A co víc, umí se perfektně vrátit na dobíjecí stanici, kam efektně zacouvá, i když je umístěná ve výklenku (viz foto). Na úklid může vyrážet v nastavený čas, nebo na povel z mobilu či tlačítkem na svém těle. Pokud by mu snad došla energie, tak se umí průběžně jezdit nabíjet. Při testování bez potíží zvládl cca 60 m2 na jeden zátah.

Stojí za to?

S robotickým mopem je uklízení nepochybně  jednodušší a patřičně mobilně interaktivní, návykové je zejména vzdálené spouštění, kdykoliv si vzpomenete a máte mobil u sebe. Dále chválím tichý chod, mop může uklízet a vy uslyšíte TV. Fajn jsou pratelné podložky s ohledem na ekologii, nemsuíte vyhazovat a kupovat drahé jednorázové. Už se mi moc nelíbí vyšší cena speciálního tekutého přípravku do nádržky.

————————-

Pokud chcete získat podrobnější údaje nejen o mopech, podívejte se na e-shop Electro World. Zde najdete nejen robotické mopy, ale i další zajímavý sortiment související s domácím úklidem, třeba robotické vysavače. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2–3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat zpět poštou. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat. 

Pokud máte nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. Síť Electro World se nyní zdvojnásobila a po převzetí K+B Expert nabízí možnost vyzvednutí na 39 prodejnách po celé ČR.

 

Reklama