Duel odolných: Motorola Defy+ vs. Sony Ericsson Xperia Active

Reklama

Po dlouhém období bez vybavených odolných telefonů jsme se konečně dostali do situace, že si můžeme vybírat. Tyhle dva přístroje jsou si docela podobné, zkusili jsme proto zjistit, který se vyplatí koupit víc. Zhodnotíme jednotlivé vlastnosti a vybereme lepší přístroj.

Oběma telefonům už jsme se věnovali v samostatných recenzích. Tam také najdete bližší podrobnosti o Sony Ericssonu i Motorole.

Design

Design je subjektivní záležitostí, a nejinak tomu bude v tomto případě. Zatímco Motorola vypadá jen jako další smartphone s dotykovým displejem, Xperii Active díky výraznému uchu na spodní straně nepřehlédnete. Sony Ericsson má také výrazně lepší rozměry (hlavně výška je přes centimetr menší) a bohatší výbavu, která myslí na outdoorové vlastnosti mobilu. Dostanete pěkné pouzdro a má i více barevných krytů.

Vybíráme Sony Ericsson.

Displej

U displeje jsou všechny výhody na straně Motoroly Defy+. Displej je větší, má vyšší rozlišení a je také jemnější. Sony Ericsson se sice snaží lépe hospodařit s místem a částečně upravuje podobu pohotovostních displejů (se zástupci sdruženými v rozích), to ale zdaleka nestačí. Technologii TFT LCD mají telefony společnou, čitelnost na slunci se výrazně neliší.

Vybíráme Motorolu.

Funkce

Oba telefony mají gigahertzový procesor a 512 MB operační paměti. Velký rozdíl je v uživatelské paměti, Motorola má rovnou 2 GB, Sony Ericsson ale dodává takto velkou paměťovou kartu v balení, takže menší kapacita interní paměti zase tak nevadí. Motorola má silnější kapacitu baterie, kvality fotoaparátu jsou zase na straně Sony Ericssonu. Xperia Active dokáže také natáčet HD video, konkurent zvládá jen VGA. Chybět nemůže ani v jednom případě GPS, rychlá data nebo Wi-Fi.

Vybíráme spíše Sony Ericsson. Při intenzivnějším použití se stejně nevyhnete každodennímu nabíjení, ať je baterie jakákoliv.

Operační systém

Tady na první pohled není rozdíl, oba telefony mají Android 2.3.4 Gingerbread. Oba si ho ale částečně graficky upravili, takže odlišnosti najdete. O poznání rychleji jsme se dokázali sžít se Sony Ericssonem (i když ten má nespornou výhodu, že jsme na modely Xperia zvyklejší, objevuje se jich hodně). Motorola hodně ztrácí absencí českého jazyka, to nemusí každému vyhovovat. Xperia Active si také zaslouží vyzdvihnout za integraci psaní přes SWYPE.

Vybíráme Sony Ericsson.

Odolnost

Pravděpodobně hlavní vlastnost při rozhodování. Oba telefony splňují normu IP67. Odolají prachu, vodě i nějakému tomu nárazu. Díky většímu displeji je trochu zranitelnější Motorola, oba displeje ale samozřejmě chrání Gorilla Glass.

Ani jeden z telefonů nezapůsobil přehnanou odolností. Gumové prvky sice vyvolávají dojem větší odolnosti, ale při testu u Sony Ericssonu se ukázalo, že zadní kryt jde dolů až moc snadno a při odkrytých konektorech kryt úplně nedoléhá. Naštěstí se pod prvním krytem nachází ještě jedna ochranná vrstva. Spáry u bočních tlačítek už se nám ale nelíbí vůbec.

Motorola vyřešila gumové krytky konektorů podstatně lépe, zato pod zadním krytem už se žádný další ochranný prvek nenachází. Kryt má sice speciální způsob sundávání, jde to ale pořád velmi snadno.

I přes naše pochybnosti se dá na internetu najít spousta videí, kde uživatelé telefony zkouší utopit a mobily vypadají naprosto v pořádku.

Tentokrát bychom brali kterýkoliv z mobilů.

Cena

Motorola MB526 Defy + lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 

Sony Ericsson Xperia Active lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 

O něco levněji vychází Sony Ericsson Xperia Active. V testu ukázal nad Motorolou Defy+ mírnou převahu, jako odolný mobil bychom si vybrali jeho.

Reklama