Kapitoly článku:
Hardware, systém
Motoluxe s ohledem na příznivou cenu dostal jen 800MHz procesor s 512 MB RAM. Není to tedy trhač benchmarků a v porovnání s výkonnějšími stroji tu máme trochu pomalejší telefon. Z interní paměti 1 GB je k dispozici něco přes 200 MB pro aplikace uživatele. Koupě paměťové karty je tak povinnost, elefon fungoval bez potíží s 16GB Verbatim microSDHC.
Operační systém Android tu máme ve verzi 2.3.7 s grafikou Motorola MotoSwitch. Ta se týká upravené zamykací obrazovky, kde se tažením buď mobil odemkne nebo lze hned spustit fotoaparát. Potěší rychlý přepínač profilu zvonění a vybrací. Dále tu máme nabídku Motorola widgetů, jde o Activity Graph a Social Graph s podobnými funkcemi. Jakýsi kolotoč s ikonami programů nebo avatarů zvýrazňuje naposledy využité aplikace nebo kontakty.
Widgety zaberou dost místa na jednom v pohotovostních displejů, můžete je mít hned několikrát. Motorola nachystala další widgety – přepínače pro ovládání datových přenosů, Wi-Fi, bluetooth. Umístit je lze kamkoliv po jednom. Dále vidíme upravený widget hudebního přehrávače, nechybí volba profilu telefonu (domácí, pracovní) s uloženým rozložením grafiky. Nabídka widgetů samozřejmě zůstává plná těch klasických, takže widgety od Motoroly nemusíte vůbec použít. Nebo si oblíbené doinstalujete z Google Play. Upravovat se dá spodní lišta zástupců. Hlavní menu může ukazovat všechny aplikace, posledně použité nebo jen ty stažené.
Menší výkon hardwaru se odráží na přechodech mezi pohotovostními displeji, při zapnuté živé tapetě se widgety vykreslují po jednom. Doporučuji vypnout animované přechody. Trochu si počkáte na zobrazení náhledů v Galerii, při hraní graficky náročnějších Angry Birds se sekání nedočkáte, hra se mi zdá mírně pomalejší. Naopak načítání a spouštění filmů DivX v aplikaci MX Video Player nijak nezdržuje. Stejně tak pochválím odezvu při rolování a procházení hlavní nabídky, telefonního seznamu, SMS konverzacemi apod. Zkrátka na „běžné“ použití mobil určitě stíhá. Díky polohovému čidlu se displej překlápí na obě strany a to asi do sekundy.
Pro kontakty a zprávy se používá standardní rozhraní Androidu se střízlivou grafikou. Na funkčnosti však nic neztrácí. Hlasitost reproduktoru i citlivost mikrofonu jsem prověřil telefonováním v MHD a rušných ulicích, nemám připomínek.
Motorola je doma v datových přenosech Wi-Fi a 3G s HSDPA (až 7,2 Mbps), internetový prohlížeč postačuje na klasické surfování. Je tu možnost deaktivace flashových videí, zvětšení fontu. Nechybí RSS čtečka. Tradiční odkazy na Google+, Facebook a Twitter nijak nepřekvapí.
Další data si může stáhnout GPS snímač pro Google Mapy. Studený start trvá desítky sekund, opětovné zapínání jen sekundy. Z organizačních funkcí mě nudí obyčejný kalendář, tradičně najdete e-mailového klienta a také Gmail schránku.
Změn nedoznal hudební přehrávač, hudební výstup do sluchátek je solidní. Fanoušci rádia ocení FM rádio s RDS, funguje automatické vyhledávání a ukládání. RDS informace se načítají rychle. S 8Mpx fotoaparátem se fotí pohodlně díky hardwarové spoušti na boku. Ze série záběrů ve venkovních podmínkách jasně vyplývá, že snímač bojuje s vyvážením bílé. Většinou jsou fotky ve fialovém hávu i za příznivého světla. Světlá místa se snadno přepálí. Videozáběry nabídnou maximální rozlišení WVGA (800 × 480 bodů), HD 720p možnost chybí. Videu by pomohl stabilizátor, měnit se dá barevný efekt a vyvážení bílé. Dioda může trvale svítit, nelze vypnout nahrávání zvuku.
Koupit?
Troufám si tvrdit, že Motorola Motoluxe si nasazenou atraktivní cenu 6 500 Kč zaslouží. Poskytuje dostatečný výkon pro chod systému, po vypnutí animací se rychlost mírně navýší. Občasné zadrhnutí nebo pomalejší zobrazení pohotovostních obrazovek se dá odpustit. Nezklame při spouštění multimédií, utáhne i hraní her. Motoluxe představuje zajímavou možnost ke koupi v segmentu Androidů se 4″ displeji. Konkurenci mu tvoří postarší LG Optimus P970 Black, Sony Ericsson Xperia Arc S, stojí však více, ale mají vyšší výkon. Motorola může bez obav lákat na výraznou informační diodu, tohle se totiž jen tak nevidí.
Ukázkové fotky v plném rozlišení
Ukázkové video ve WVGA rozlišení
Kapitoly článku: