Movieloci: na stopě filmům (recenze iOS aplikace)

Reklama

Zajímají-li vás filmy, jen těžko můžete ignorovat stránky Filmová místa. Zabývají se dokumentováním míst v ČR, na kterých se natáčely všemožné filmy a seriály. Před nedávnem autoři konečně představili i mobilní verzi svého projektu.

Filmová místa jsou v poslední době hodně aktivní. Koncem roku jsme dostali vánoční dárek v podobě nového designu webových stránek, nyní se objevila aplikace pro systém iOS. Filmoví fanoušci z ní budou nadšeni. Dostanou do rukou nástroj, se kterým snadno zjistí, jestli se někde v jejich okolí nenatáčel zajímavý film.

Aplikace začíná náhledem na mapu s určením vaší aktuální polohy. Podle malých ikonek okamžitě zjistíte, jestli se ve vašem okolí nedělo něco filmařsky zajímavého. Pokud se zrovna nachází na nějakém známějším místě, je klidně možné, že aplikace ukáže ikonku s číslem a teprve po jejím rozkliknutí zjistíte, že se zde natáčelo filmů několik, nebo se objeví mapa v podrobnějším náhledu s několika filmovými ikonkami kousek od sebe.

Každá z těchto ikon ukrývá informaci o aktuální poloze, názvu filmu, který se zde natáčel a především průkazné fotografii. Z ní poznáte, jak se dané místo od dob natáčení změnilo. Zajímají vás podrobnější informace? Není problém. Stačí rozkliknout šipku u filmů a dostanete se přímo na stránky Filmová místa. Zjistíte, o jaký film šlo, kdo v něm hrál, a můžete si prohlédnout další dokumentační fotografie.

V aktuální zobrazení polohy na mapě (a případném sledování vaší polohy) vidím největší výhodu aplikace. Snadno totiž při nějakém výletu zkontrolujete, jestli se třeba nenacházíte na filmařsky atraktivním místě. Aplikace kromě toho nabízí i vyhledávání. Do něj ovšem zadávejte pouze názvy měst, podle filmů vyhledávat nelze.

Všechny posledně zobrazené místa a filmy vidíte na záložkách umístěných na spodu obrazovky. Nastavení nabízí vypnutí určení a sledování polohy, kvůli úspoře datových přenosů se dají vypnout obrázky míst, tím by ale aplikace ztratila hodně ze svého kouzla.

K úplné spokojenosti mi schází vyhledávání podle názvu filmů a za trochu nešťastné považuji pojmenování aplikace, ze kterého není na první pohled patrné, že se jedná o projekt stránek Filmová místa. A pochopitelně, snad se brzy aplikace dočkají i majitelé konkurenčních operačních systémů.

A jedno malé upozornění na závěr. Movieloci nabízí takřka deset tisíc filmových míst. Pokud nemáte mapu příliš zazoomovanou, nedivte se, že se aplikace poněkud zpomalí.

Cena: freeware

Operační systém: iOS 4.0 a vyšší

Reklama