MPman MP720: soudruzi, takhle ne! (recenze tabletu)

Do rukou se nám (ne)šťastnou náhodou dostal čínský tablet s poetickým názvem MPman. Příležitost jsme využili a podrobili ho testu. Necháte se nalákat na podezřele nízkou cenu, nebo se raději před nákupem trochu zamyslíte?

Nebudu to tajit, tento tablet si pořídil jeden můj příbuzný. Zkrátka neodolal kombinaci současné tabletové módy a mimořádně nízké ceny. Po pár týdnech (celkem spokojeného) používání mi tablet půjčil na zkoušku a k napsání této recenze.

MPman MP 720 4GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design, hardware

MPman 720 nevypadá na první pohled špatně. Konstrukčně se jedná rozhodně o solidní výrobek, některými svými vlastnostmi ale překvapí hned na začátku. Tablet je celým svým provedením řešený pro úchop na šířku, „pouze“ ovládací tlačítka tentokrát nejsou pod displejem, ale vedle něj. O správném držení mě ale přesvědčilo umístění tlačítka pro zapnutí, nebo třeba regulace hlasitosti na levém boku (pokud tedy tablet opravdu budete držet na šířku).

Kamera nad 7“ displejem potěší, na zádech už ale žádný objektiv nenajdete. Místo klasického microUSB se zde sází na starší miniUSB, přístroj má ale slot na paměťové karty a HDMI konektor. Mimochodem, miniUSB k nabíjení neslouží, přístroj disponuje ještě jiným, speciálním konektorem, se kterým nabíječka počítá.

Aby byl tablet co nejpevnější, nachází se slot na karty na boku přístroje, zadní kryt se vám sundat nepodaří. Najdete na něm pouze dva hlasité reproduktory.

Kromě konstrukce bych na tabletu pochválil ještě rozměry, 380 g hmotnosti mi nepřipadá nijak strašlivých. Další rozměry jsou 196 × 122 × 14 mm.

Tablet nevypadá špatně ani podle vypsaných hardwarových specifikací. Procesor má 800 MHz, vestavěná paměť 4GB (k dispozici reálně 3,2 GB), rozlišení displeje je 800 × 480 bodů, přehraje i fullHD video, má Wi-Fi či kapacitu baterie 3200 mAh. Baterie zaslouží pochválit. I při přehrávání videa vydrží bez potíží dva celovečerní filmy, nabíjet jsem nemusel dříve jak po třech dnech. Snad jen jeden drobný detail. Jakmile mi baterie zahlásila posledních 15% energie, přestal tablet většinou fungovat do deseti minut. Za dobu testování jsem dobíjel dvakrát a přesně dvakrát jsem musel tento problém i řešit.

Ovládání

Že mě čekají velké problémy, jsem začal tušit ve chvíli, kdy jsem v balení u tabletu zahlédl stylus. Cože, ten displej není kapacitní? A proč to chybí ve specifikacích? Ale, kdo by řešil takovou prkotinu.

Na stylus byste si měli rychle zvyknout, ovládání prsty se dá použít maximálně za trest. Displej je snad pokrytý nějakou prsty brzdící vrstvou, nedá se po něm hladce přejet ani v případě, že nezamýšlíte nic dělat. Při snaze vyvolat u tabletu reakci pomáhá a) stylus b) hrubá sílá c) tiše pronášená motlitba. Mpman je navíc ďábelsky vychytralý. Často se tváří, že nereaguje, a když pokyn zopakujete, vykoná první příkaz a jako přídavek i ten druhý, který už je ale nadbytečný. Pohyb v menu se tak podobá spíše nepřetržité válce a systému pokus/omyl.

Bez zajímavosti nejsou ani tlačítka vedle displeje. Že nejsou podsvícená a ještě je na šedém podkladu špatně uvidíte, vás naštve (rozsvítí se, když do nich ťuknete…asi abyste poznali, že jste to zas trefili špatně). Proč ale MPman alespoň nepoužil obvyklou grafiku těchto tlačítek? A ještě jedna věc, chybí jim vibrační odezva. Takže se nedivte, co ten tablet zas blbne, asi jste se jich omylem dotkli prsty. Jinak tlačítka zastupují funkce vyhledávání, menu, spuštění internetu a návrat zpět.

Mizerné ovládání dokresluje naprosto tragická čitelnost displeje na slunci. S tabletem rozhodně nedoporučuji vycházet kamkoliv ven. Doufal jsem, že část problémů vyřeší zvýšení jasu na maximum, v menu jsem ale zjistil, že displej svítí maximálně už teď. Přirovnal bych to k cca. polovičnímu jasu na jakémkoliv průměrnějším mobilu. Pozorovací úhly ponechám bez komentáře.

Jaká je systémová klávesnice? Až do teď jsem nevěřil, že se dá u tak velkého displeje udělat nepohodlně. Ale jde to. Problém písmenek je, že jsou sice široká, ale málo vysoká. V kombinaci se špatnými reakcemi displeje se ze psaní stává očistec. Týdny tréninku to asi zlepší, ale tolik trpělivosti v sobě nemám.

Funkce

Když pominu hloupý nápad cpát Android ve verzi 2.3 do tabletů, najdete v celém systému i několik dalších logických „perel“.

Ale nepředbíhejme. Pohotovostních displejů je více, kromě tapety a zástupce aplikací se dá ozdobit i widgetem. Těch ale v základní nabídce mnoho nedostanete. Horní výsuvná lišta nabízí pouze informace, menu je řešeno klasicky jako mřížka a rolováním směrem dolů.

Nabídkou funkcí zaskočí MPman opravdu každého. Především ale tím, co chybí. Nepřítomnost kontaktů bych ještě omluvil, přeci jenom z tabletu si nezavoláte. Kam se ale ztratil Android Market? Ten podlý trik jsem pochopil vzápětí. MPman nabízí pouze speciální přístup k několika schváleným aplikacím, plný výběr z Marketu ale dát nechce, uživatelé by asi rychle poznali, že většina věcí funguje přinejmenším zpomaleně. Takhle vybíráte z položky jménem AppsLib. Mimochodem, když si seženete soubor s libovolnou aplikací a ten nahrajete do tabletu, omezení výrobce snadno porušíte. Pod AppsLib ale najdete docela dost programů, podle jejich hodnocení z nich ale uživatelé moc nadšení nejsou. Obzvláště to zamrzí u náhrady za Skype, která ani nejde spustit. K čemu tedy MPman vlastně má tu kameru? Ale abych byl aspoň trochu pozitivní – Skype jsem schválně nahrál jako soubor apk přes kabel a fungoval, ovšem bez kamery. Zdaleka největším tahákem se stane přítomnost Angry Birds. Sice hra není úplně plynulá, ale funguje.

Co fungovalo docela spolehlivě, byl budík, e-mail, kalendář či kalkulačka. Kupovat si ale kvůli nim tablet, na to je MPman pořád moc drahý. V systému překvapila přítomnost čtečky jménem Aldiko (přečte EPUB a PDF), narazil jsem také na správce souborů a Task Manager.

Internetový prohlížeč je použitelný v krajní nouzi. Stránky se načtou korektně (pokud tedy netrváte na flashi) ale neskutečně pomalu.

Multimédia

K veselejším stránkám soužití s tabletem MPman patří pořizování fotek. Kouzlo nechtěného tkví v tom, že má tablet pouze přední kameru. A když chcete vyfotit i něco jiného než sebe, neuvidíte na displej. Výsledek je tak vždy spojen s napínavým očekáváním. Na focení se ale raději vykašlete, fotky jsou stejně naprosto mizerné.

Jestli tablet něčím skutečně příjemně překvapil, pak je to přehrávání videa. Přiložený ES Video přehrávač si skutečně poradil i s fullHD rozlišením, stejně tak zvládl 720p, formáty AVI, MP4 i WMV. Třikrát škoda podprůměrného displeje, mohlo by to být opravdu dobré pokoukání. Zapomenout ovšem musíte na titulky. Zkuste ale do tabletu nahrát ještě nějaký schopnější přehrávač, hardwarově videa zvládne. Poměrně rychlá je i doba kopírování, 50 MB za cca. deset sekund.

Hudební přehrávač si poradí s libovolně nakopírovanými MP3, pro třídění používá ID3 tagy. Na maximální hlasitost zní reproduktory trochu nepříjemně, poslech ale určitě patří mezi to lepší, co MPman nabízí.

Závěr

Je mi jasné, že i přes všechna negativa, vážné zájemce od koupě tohoto tabletu neodradím. Že jsou moje nároky trochu jiné, svědčí i výhradně kladné recenze na tento produkt na Heureka.cz. S klidným svědomím ovšem tento přístroj doporučit nemohu. Ovládání je totiž strašlivé, displej nečitelný a rychlost zoufalá. Jednoznačné odsouzení si nezaslouží asi jen video.

Dokud se neobjeví něco jako střední třída tabletů, mají produkty jako MPman šanci najít si své uživatele. Rozhodnout se totiž mezi tabletem za necelé 4 000 Kč, nebo za dvojnásobek bývá někdy až příliš svůdné. A víte co? Běžte a kupte si ho. Pak mi ale nevyčítejte, že jsem vás nevaroval.

MPman MP 720 4GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>