Munipolis chce pomoci s komunikací s ukrajinskými uprchlíky

Reklama

Munipolis obvykle slouží pro komunikaci mezi městskými samosprávami a obyvateli měst. Nově chce ale přispět také k oslovování ukrajinských uprchlíků v Česku.

Hlavní problém je totiž v tom, že neexistuje centrální databáze kontaktů na všechny uprchlíky, kterou by mohla města využívat. Munipolis proto přeložilo svou aplikaci do ukrajinštiny a doufá, že se mu povede ukrajinskou menšinu na českém území oslovit.

Jak Munipolis funguje? Komunikační síť Munipolis spojuje principy sociální sítě a běžné telekomunikace. Uživatelům umožní pod jedinou registrací sdílet své kontaktní údaje, jako je e-mail, adresa nebo telefonní číslo, jimi vybraným samosprávám, úřadům nebo dalším institucím a získávat tak ověřené informace přímo ze zdroje, možnost podílet se na nebo se účastnit ověřených anket či minireferend. Uživatelé Munipolis zároveň dostávají jen ty informace, které chtějí.

V Česku ji využívá skoro třetina samospráv, z toho polovina měst nad 5 000 obyvatel. Nově bude k dispozici také v ukrajinštině, aby mohla efektivně sloužit ke sbírání osobních kontaktů na ukrajinské domácnosti.

K dispozici tak města a obce dostanou kompletně přeložené registrační formuláře, které jsou v souladu s GDPR. Ve spolupráci se službou Deafcom může u samospráv například aktivovat online bezplatné česko-ukrajinské tlumočení na úřadech. Informuje o otevřených pracovních pozicích v lokalitě pomocí portálu Workaina, nabízí bezplatné kurzy češtiny v rámci služby Seduo.cz, právní služby projektu UA.Support nebo možnost zaslat bezplatný balík na Ukrajinu prostřednictvím České pošty.

Ondřej Švrček zároveň upozorňuje, že obce v aktuální situaci nesmí zapomínat na monitorování situace mezi „starousedlíky“. I k tomu v současnosti na mnoha místech slouží právě Munipolis. Počet obcí, které v posledních měsících sbírají zpětnou vazbu, se skoro zdvojnásobil. A reakce na dopady uprchlické krize na běžný život jsou jedním z často sbíraných typů zpětné vazby.

Reklama