MWC: Nokia představila dvě Lumie a neuvěřitelný fotomobil

Reklama

Smršť tiskových konferencí a představování nových telefonů pokračuje. Hned v pondělí ráno přichází na řadu Nokia. A novinek je skutečně hodně, na své si přijdou příznivci Windows Phone i operačního systému Belle. Zajímavé novinky jsme se dozvěděli také o navigaci, nebo podpoře Skype.

Nokia Lumia 900

O tomhle telefonu už bylo řečeno hodně, my jsme se mu ale moc nevěnovali, protože Lumia 900 až doposud nebyla určena pro Evropu kvůli preferenci LTE. To se ovšem nyní změnilo, telefon existuje i ve své evropské verzi. Kromě podpory jiných datových sítí zůstala specifikace naprosto shodná. Hlavními výhodami je 4,3“ displej a 1830 mAh baterie.

Podrobnější specifikace:

 • Rozměry: 128 × 69 × 12 mm, 160 g
 • Displej: 4,3“, 840 × 480 bodů, AMOLED, Clear Black
 • Procesor: 1,4 GHz
 • Paměť: 16 GB, 512 MB RAM
 • Fotoaparát: 8 Mpx, autofocus, LED flash
 • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA+, HSUPA
 • Baterie: 1830 mAh

Na tiskové konferenci se prozradila i cena a dostupnost: 480 euro a druhé čtvrtletí. Jak to bude na českém trhu samozřejmě zatím nevíme.

Nokia Lumia 610

Bude se jednat o nejlevnější Windows Phone mobil od Nokie. Hardwarové specifikace jsou evidentně slabší, programová výbava by se ale od dražších modelů neměla lišit a to včetně navigace. Podle zveřejněné ceny by telefon neměl stát ani 5 000 Kč. Konkrétně se jedná o 189 euro a dostupnost v průběhu druhéjo čtvrtletí. Stejně jako ostatní Windows Phone od výrobce, bude i Lumia 610 dostupná ve více barvách, bílé modré, růžové a černé.

Podrobnější specifikace:

 • Rozměry: 119 × 62 × 12 mm, 132 g
 • Displej: 3,7“, 840 × 480 bodů, TFT
 • Procesor: 800 MHz
 • Paměť: 8 GB, 256 MB RAM
 • Fotoaparát: 5 Mpx, LED flash
 • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA
 • Baterie: 1300 mAh

Nokia Pure View 808

Kdo počítal, že Nokia definitivně pohřbí Symbian, šeredně se přepočítal. Největší bombou tiskové konference byl totiž tento mobil s neuvěřitelným fotoaparátem. Maximální rozlišení je 41 Mpx, fotky mohou můžete pořizovat nejvíce ve velikosti 38 Mpx. Ne, opravdu nejde o překlep. Už z produktových snímků je jasně patrné, že objektiv tentokrát dostal v telefonu mnohem více prostoru a fotky by podle toho také měly vypadat. Výrobce se chlubí speciální převzorkovávací technologií, aby se kvalita optiky projevila i na fotografiích s běžných rozlišením (nikdo asi nebude ukládat fotky v plném rozlišení). Fotomobil by měl mít také výrazně lepší citlivost na světlo, jakmile se někde objeví ukázkové fotky, určitě je zveřejníme.

Nokia Pure View 808 disponuje také technologií Nokia Rich Recording pro nahrávání zvuku v CD kvalitě, záznam a přehrávání videa v rozlišení Full HD 1080p a exkluzivní technologii Dolby Headphone, která umí proměnit stereo zvuk v prostorový zvuk vhodný pro libovolná sluchátka.

Jako operační systém se použil Nokia Belle, přístroj má 4“ ClearBlack AMOLED displej, 1,3GHz procesor, 16 GB interní paměti a podporu karet microSDHC. Hmotnost telefonu je 169 g. Cenu telefonu výrobce stanovil na 450 euro, první fotky od uživatelů se objeví někdy v průběhu května.

Navigace a Skype

Nokia také oznámila novou verzi aplikace Nokia Drive pro Windows Phone, která bude plně podporovat off-line navigaci. Kromě toho si Nokia Drive bude umět zapamatovat i osobní trasy, bude předem upozorňovat na dopravní komplikace a nabídne automatickou změnu trasy pro vyhnutí se dopravním zácpám.

Společnost Nokia také plánuje uvolnit aplikaci Nokia Transport ve verzi pro Windows Phone. Ta nabízí navigaci od dveří ke dveřím s využitím metra, tramvají, příměstských vlaků a autobusů ve více než 500 městech ve 45 zemích.

Příjemnou a očekávanou novinkou je integrace Skype do Windows Phone. Už jsme pro vás připravili samostatný článek.

To ale stále není vše. Nokia ukázala i několik telefonů Series 40. Informace najdete v dalším článku v průběhu dnešního dne.

 

Reklama