My Hometown: obecní rozhlas v mobilu

Reklama

Studenti vyvinuli v rámci programu SmartUp nadace O2 aplikaci Moje Bydliště (Moje Bydlisko), která umožní přijímat hlášení obecního rozhlasu v mobilním telefonu.

Aplikace je k dispozici zdarma pro operační systém Android, do budoucna se počítá i s variantou pro iOS a webovou verzí. To je trochu škoda, autoři tím automaticky diskvalifikují velký počet obyvatel, kteří nemají k dispozici chytrý telefon, a jejich řešení tak nemůže klasický rozhlas univerzálně nahradit.

Princip činnosti je triviální. Lidé ve zvoleném městě si nainstalují aplikaci a radnice jim do ní zasílá upozornění. Některá se zvýrazní formou notifikace, jiné počkají, až si jich sami všimnete. Pracovních radnice si pak mohou snadno posílat zprávy mezi sebou, stejně tak občané mohou zpětně komunikovat s radnicí (a např. nabízet svoje služby nebo podávat podněty).

Autoři momentálně testují aplikaci v rámci košického panelákového sídliště obývaném 22 tisíci obyvateli. Do budoucna pochopitelně chtějí prorazit ve všech českých a slovenských vesnicích, městech i městských částech. Podrobnosti najdete na webu www.myhometown.cz

Rozhlas přes SMS

Podobnou službu už mnoho let nabízí firma Konzulta pod názvem SMS Info Kanál (www.infokanal.cz). Informace z obecních hlášení v tomto případě chodí registrovaným lidem formou SMS. To s sebou nese jisté náklady na straně radnice, na druhou stranu vybudování a udržování obecního rozhlasu taky něco stojí.

SMS kanál je podle mého názoru výhodnější v tom, že k jeho používání nemusíte instalovat žádnou aplikaci, ani si pořizovat chytrý telefon (jejich penetrace není zejména u starších lidí v menších obcích rozhodně tak samozřejmá). Navíc esemesku umí přečíst každý, zatímco na chytré aplikaci s notifikacemi si možná leckdo vyláme zánovní chrup.

 

Reklama