Našli jste pod stromečkem nový mobil? Zrecyklujte ten starý

Reklama

Mnozí z našich čtenářů určitě našli pod stromečkem nový mobil, s největší pravděpodobností smartphone. Co ale udělat s tím starým, aby zbytečně nezabíral místo v šuplíku? Pokud ho nemáte komu dát, pokuste se ho alespoň správně zrecyklovat.

Že jsou před Vánoci prodeje mobilů (a samozřejmě nejen jich) nejvyšší, to dobře víme. Např. česká pobočka společnosti Samsung na začátku adventu odhadovala, že prodá o 20 % více telefonů než obvykle. Jsme na webu o mobilech, můžeme tedy předpokládat, že značnou část z těch dvaceti procent koupili naši čtenáři.

Co se ale děje se starými mobily? Nezisková organizace Asekol, která se jejich sběrem a recyklací dlouhodobě zabývá, odhaduje, že v domácnostech leží více než 9 milionů nepoužívaných mobilů, přičemž každý rok jich zhruba 800 tisíc přibude. Velká část z nich je dokonce stále funkčních.

Asekol proto provedl průzkum a zjistil, že 49 % lidí si starý mobil nechá. Buď jim leží zbůhdarma doma, nebo ho v lepším případě darují jinému členu rodiny. Dalších 11 % se pokusí nepotřebný mobil prodat, ale dobře víme, jak se díváme na dva tři roky staré mobily.

Pokud už se někdo chce mobilu zbavit, tak ve 32 % ho správně vytřídí do elektroodpadu nebo červeného sběrného kontejneru Asekol. Alarmujících 6 % ale přiznává, že stále mobil vyhazuje do běžného odpadu, případně se ho ve 2 % zbaví jiným způsobem.

Pokud váš starý mobil ještě funguje, nechcete ho darovat babičce ani vyhodit, můžete ho věnovat v rámci akce Věnuj mobil (www.venujmobil.cz). Jednoduše si objednáte zdarma bublinkovou obálku, do níž mobil vložíte a bez nutnosti placení poštovného odešlete do Asekolu. Pokud je mobil funkční, předají váš dar dětem z dětských domovů, pokud je nefunkční, zařadí ho do recyklačního programu.

Reklama