Naučte Lumii, co ještě neumí (přehled aplikací)

Reklama

Telefonu Nokia Lumia 800 jsme se věnovali hodně podrobně a většinou jsme chválili. Ani tenhle mobil ale není dokonalý a některé funkce byste mohli postrádat. Většina problémů se ale dá vyřešit chytrými aplikacemi z Marketplace. Několik tipů jsme pro vás připravili.

Nokii Lumia 800 jsme se nejvíce věnovali v recenzi a ukázce jejich multimediálních schopností. Dnes se zaměříme na doplnění několika funkcí, které možná postrádáte. A nemusí se jednat jen o Lumii, své si zde najde většina majitelů Windows Phone přístrojů. Ke každé chybějící funkci vám vždy dáme dva tipy na její náhradu, vyberte sami, co se pro vás lépe hodí. Snažili jsme se vyhledat freewarové aplikace.

Poznámky

Windows Phone telefony se chlubí synchronizací, pokročilou spoluprací s Office, ale takovou drobnost jako poznámky většinou hledáte marně. Nevadí, aspoň si můžeme vybrat sami, co se nám líbí.

Notepad Free umožňuje vytvářet různě pojmenované poznámky, nastavíte si font i velikost písma. Všechny poznámky se ukazují na dlaždicích, stejným stylem jako na pohotovostní obrazovce. Aplikace nabízí synchronizaci s Dropboxem a možnost poslat poznámku jako SMS nebo e-mail. Chybí snad jen přichycení samostatné poznámky na úvodní displej.

Sticky Tiles nabízí právě připnutí poznámky na displej. Nevýhodou ovšem je, že do dlaždice se mnoho textu nevejde, tedy alespoň ne takového, který by se dal zřetelně přečíst. Napsat toho můžete hodně, písmo ale buď bude z dlaždice přetékat, nebo bude skutečně titěrné. Aplikace nabízí pouze úpravu barvy dlaždice a písma, poznámky tak mohou být na displeji skutečně výrazné. Skvělé je, že se dlaždice může otáčet a z každé strany být jiný poznámka, nebo případně bude text navazovat.

Týdenní kalendář

U organizačních funkcí ještě chvíli zůstaneme, Microsoft totiž zapomněl do svého kalendáře doplnit týdenní náhled. Freewarových variant tentokrát moc není, naštěstí jsou vývojáři rozumní a nebudete si muset většinou připlatit více jak 30 Kč.

Free Week Calendar je ovšem výjimkou. Je zcela zdarma. Neobsahuje ale naprosto žádná nastavení, na obrazovce opravdu vidíte jen týdenní náhled kalendáře. Zabírá celý displej, záznamů se tak na něj vejde skutečně hodně.

Week Callendar vypadá rozhodně profesionálněji, a to i po grafické stránce. Dny jsou rozděleny i po hodinách a kalendář je rolovací. Vypnout můžete zobrazování víkendů a určit si začátek a konec dne pro zobrazení. Jediným tlačítkem také spustíte synchronizaci s propojeným kalendářem. Za toto vše musíte zaplatit 21 Kč. Před koupí doporučujeme vyzkoušet, jestli kalendář načítá data ze všech zdrojů, které potřebujete.

Stopky

Také stopky by mohly být součástí systému. Mohly, ale nejsou. Marketplace naštěstí nabízí dostatek alternativ.

Metro Stopwatch se snaží držet vzhledu systému, možná ale až příliš plýtvá místem. V jednotlivých záložkách nabízí stopky, odpočet a možnost stopování okruhů. Nechybí ani jednoduché grafické efekty. Čas se nepřestane měřit, i když telefon zamknete.

Easy Timer vypadá o něco praktičtěji, má ale nešťastné pojmenování, takže ji mnoho uživatelů při hledání stopek úplně mine. Stopky a okruhy jsou na jediné obrazovce, na druhé je odpočítávání. Aplikace na sebe umí upozornit zvukem a vibracemi, máte na výběr, jestli bude fungovat i přes zamknutou obrazovku.

Svítilna

Lumia 800 má velmi výkonný LED blesk, použít ho jako svítilnu ale není standardně možné. Alespoň dokud si nenainstalujete nějakou aplikaci, která takovou věc umí. Baterku pak doma můžete rovnou vyhodit, telefon dokáže svítit skutečně silně.

Flashlight-X je hodně jednoduchá aplikace. Na obrazovce se vlastně jen ukazuje velké tlačítko pro zapnutí svítilny a využívat se dá také signál S.O.S. Někomu to může připadat málo, jiný bude rád, že ho aplikace „neotravuje“ zbytečnostmi. Nechybí jednoduché nastavení, hodí se hlavně automatické zapnutí světla při spuštění aplikace.

Svítilna 7 toho umí podstatně víc. Kromě samotného svícení dokáže blikat, svítit různými barvami v různých režimech, doplnit světlo zvukovou sirénou, umí i kaleidoskop. Freewarová verze obsahuje proužek s reklamou, při svícení ale určitě ničemu nevadí. Nechybí ani jednoduché nastavení, kde si určíte, co má být na hlavní obrazovce, nebo nastavujete spolupráci se zámkem obrazovky.

Vlastní vyzvánění

Vlastní vyzvánění je problém celého systému Windows Phone. Potíže můžete pochopitelně vyřešit https://www.mobinfo.cz/navod-jak-vytvorit-vlastni-vyzvaneni-pro-windows-phone/, mnohem snadnější je ale nainstalovat si aplikace, které vše udělají za vás. Při hledání jsme narazili na dvě se zcela shodným jménem.

Free Ringtones nabízí třídění podle kategorií, ale také nejstahovanější tóny a vyhledávání. Každý zvuk si můžete pustit, když se vám líbí, stáhnete jej. Stažený tón se pak automaticky objeví mezi vyzváněcími tóny telefonu, stačí nastavit. V programu máte také přehled o tónech, které už jste stáhli a můžete je zde snadno vymazat.

Druhý Free Ringtones nabízí v trochu odlišeném grafickém hávu vlastně to stejné. Je zde jen trochu výraznější a agresivnější reklama a chyběl mi nějaký úvodní výběr s momentálně oblíbenými tóny. Aplikace se při použití také několikrát sama vypnula.

Vyhledávání

Pokud vás štve Bing pod tlačítkem pro vyhledávání, určitě vyhlížíte aktualizaci, která přepne hledání na Seznam. Pokud ale preferujete Google, čekali byste marně. Z konkurenčního hlediska je to pochopitelné, vyhledávat přes Google se ale přesto hodí. Přesně to umí aplikace Google Search. Stačí spustit, zadat hledaný výraz (funguje našeptávač) a pak už jen vybírat z výsledků hledání.

Reklama