Nejčastější dotazy ohledně zrušení roamingu

Reklama

Zrušení roamingu v zemích EU se blíží. Dali jsme proto dohromady nejčastější věci, na které se v souvislosti s touto událostí ptáte, a připravili k nim samozřejmě i odpovědi.

Kdy se zruší roaming?

Roaming se nezruší nikdy, operátoři vždy budou ve své síti rozlišovat vlastní SIM karty a karty zahraniční. Ruší se jen roamingové poplatky pro koncového zákazníka, k čemuž dojde 15. června.

Komu za to můžeme poděkovat?

Zlořečené Evropské unii. Pokud bychom měli vybrat jednu osobu, pak by jí bezpochyby byla eurokomisařka Viviane Redingová, která měla v letech 2004 až 2010 na starosti informační společnost a média. Ta již v roce 2006 vyzvala telekomunikační operátory, aby poněkud omezili svou roamingovou nenasytnost, nebo se jim podívá na zoubek. Když operátoři neuposlechli dobře míněné rady, zahájila Redingová masivní regulaci EU roamingu, která mezi srpnem 2007 a červnem 2017 násilně srazila cenu za volání z 0,49 eur/min na domácí sazbu zvýšenou nanejvýš o 0,05 eur/min.

Kolik teda budu platit?

Od 15. června nic. Po celé Evropské unii vám musí operátor účtovat vaše domácí sazby bez jakýchkoliv příplatků, a to včetně čerpání volných jednotek (např. neomezených minut či datového limitu FUP). Jelikož v rámci Česka máte příchozí hovory zdarma, budete mít tuto výhodu i ve všech zemích EU.

To se mi nezdá, pořád za roaming platím podstatně víc

Evropská unie nařizuje operátorům nabízet jeden regulovaný tarif, kterému se začalo přezdívat Eurotarif. Nebrání jim ale, aby svým zákazníkům nabídli i tarify další, a pokusili se je přesvědčit, že jsou pro ně výhodnější. Může se tak stát, že máte například roamingový tarif, který účtuje vyšší sazbu v Evropě, ale zase nižší v mimoevropských zemích (které nejsou regulované vůbec). Nebo roamingový tarif, který si účtuje poplatek za sestavení hovoru, ale pak nečerpá volné minuty z českého tarifu. Dobře si proto ověřte, který roamingový tarif máte aktivní.

Co když vyjedu mimo Evropu?

Evropská unie reguluje ceny roamingu pouze ve svých členských státech, tj. 28 zemích Evropské unie, a 3 přidružených zemích (Island, Lichtenštejnsko a Norsko). Donedávna byl problém při prázdninových cestách do Chorvatska, které do EU nepatřilo, a ceny za volání v něm proto byly neregulovaně vysoké. Podobné překvapení vás v mimoevropských zemích čeká i nadále.

Volal jsem kamarádovi do Německa a operátor mi naúčtoval majlant

Kamarád má pravděpodobně německou SIM kartu. Je potřeba důsledně odlišovat roamingové poplatky (tedy situaci, kdy jste v zahraničí s českou SIM kartou a voláte z ní) a poplatky za volání do zahraničí (respektive na zahraniční SIM kartu, protože kdybyste volali kamarádovi na české číslo, volali byste mu za stejné sazby jako by zrovna seděl ve vedlejší hospodě).

Můžu mít polskou SIM kartu?

S blížícím se koncem roamingových poplatků se vzedmula v českých luzích a hájích vlna naděje. Konečně se nebudeme muset spoléhat na přeražené české operátory, houfně nakoupíme polské / rakouské / francouzské SIM karty, a budeme volat za hubičku. To má hned dvě úskalí.

Tím prvním je, že pokud vám někdo zavolá, bude volat do zahraničí. A to se pěkně prodraží, navíc se na to většinou nevztahují volné minuty a neomezené tarify.

Druhým je obrana Evropské unie proti nekalé konkurenci operátorů z jiných zemí. Jako občan Evropské unie máte právo používat SIM kartu operátora té země, v níž se zdržujete nejvíc času. Pokud váš operátor zjistí, že máte polskou SIM kartu a 364 dnů z roku s ní trávíte v české síti, má právo začít vám opět účtovat roamingové příplatky. Jejich výše je 0,04 eur za minutu odchozího hovoru, 0,01 eur za SMS a 0,0085 eur za 1 MB dat.

Co na to operátoři?

Operátorům se to samozřejmě příliš nelíbí. Přicházejí tím o nemalé zisky od svých českých zákazníků, ale také jim vznikají nemalé náklady, protože zahraničním roamingovým partnerům musí roamingové poplatky pořád platit. Záleží pak na tom, jestli si dokáží vyjednat nějaké zajímavé slevy, nebo do své sítě přilákají dostatek cizinců, aby se náklady vyrovnaly s příjmy od zahraničních operátorů.

Mohou tomu nějak zabránit?

Ano, mohou se o to alespoň pokoušet. První možností je nabídnout zákazníkům alternativní tarify, které budou pro operátora výhodnější. Další možnost je přesvědčit národního regulátora (v Česku ČTÚ), že zrušení roamingových poplatků povede k absolutnímu rozvratu telekomunikačního trhu. Regulátor pak může povolit účtování mírných příplatků.

Objevují se ale i kreativnější způsoby, jak zákazníky omezit zejména v používání dat. Stačí například prohlásit většinu FUP za bonusový kredit, který není součástí tarifu. Pak se na něj povinnost bezplatného čerpání v zahraničí nevztahuje.

Zdraží se české tarify?

Operátoři přijdou zrušením roamingových poplatků o jisté peníze, se kterými pravděpodobně počítali ve svých business plánech. Je na nich, jestli je budou chtít vydělat jinde, například tím, že zvýší minutové sazby za volání v Česku, nebo nabídnou nové tarify, kde bude sice více dat, ale také více peněz.

Reklama