Nejlevnější jsou telefony s Androidem [statistiky]

Reklama

Podle statistik firmy IDC za druhé čtvrtletí 2014 je průměrná cena mobilu s Androidem 200 dolarů, čemuž nemohou ostatní firmy konkurovat. Možná právě proto si Android stále s velkým náskokem drží pozici nejprodávanějšího operačního systému.

Celosvětový trh se smartphony dosáhl ve druhém čtvrtletí 2014 nového milníku. Dle firmy IDC dodali prodejci celkem 301,3 milionu smarphonů, což je o 25,3 % více než ve stejném období roku 2013. Dominantními operačními systémy jsou Android (84,7 %) a iOS (11,7, %), které nechávají pouze malý prostor (přesněji 3,6 %) pro konkurenci.

Androidu patřila vedoucí pozici, když výrobci používající tento systém prodali celkem 255,3 milionu smartphonů s tímto operačním systémem. Což je číslo o 33,3 % vyšší než v minulém roce. Mezitím poklesl podíl na trhu operačního systému iOS. I přesto, že oba giganti (Android, iOS) zaznamenali oproti loňskému roku zisky, zbytek trhu vykazuje ztráty.

Android dosáhl ve druhém čtvrtletí nového rekordu tržního podílu. Tento operační systém téměř zdvojnásobil svůj podíl oproti situaci před třemi lety. Naproti tomu Samsung hlásí ztráty, před dvěma lety byl podíl Samsungu 40 % a nyní to je pouze 29,3 %. Jeho konkurenci (Coolpad, Huawei, Lenovo, LG, Xiaomi a ZTE) rostou objemy a usilují o pozici za těsně Samsungem.

Konkurenční iOS, který před lety rozjel éru smartphonů, je na tom podstatně hůře. S prodeji 35,2 milionu kusů iOS nyní dosáhl čtvrtletí s nejnižším objemem za rok. Za poslední dva roky bylo třetí čtvrtletí vždy lepší, protože iOS získal z dovozu nových zařízení, což mělo za následek vyšší objemy, ve srovnání s druhým čtvrtletím. Zda to letos bude stejné, to teprve uvidíme, protože na cestě jsou iPhony s velkým displayem. Představí se nejspíš příští týden.

Windows Phone se stále motá na třetím místě. V druhém čtvrtletí prodal 7,4 milionu smartphonů, což mu vyneslo tržní podíl 2,5 %, Objemy tohoto operačního systému oproti loňskému roku poklesly, ale ve srovnání s předchozím čtvrtletím vykazuje mírné zlepšení. To jej dělá jasným třetím hráčem na poli operačních systémů. Objemy BlackBerry lehce odskočily oproti předchozímu čtvrtletí, ale zůstávají o 78 % nižší než minulý rok. BlackBerry se ale drží své strategie a vidí zlepšení v jednom ze svých klíčových trhů (Asie/Pacifik).

Mobilní telefony s operačním systémem Android jsou cenově dostupné a díky tomu i velmi rozšířené. Poslední odhady firmy IDC ukazují, že 58,6 % telefonů s Androidem dodaných ve druhém čtvrtletí stojí méně než 200 dolarů (cca 4300 Kč). Množství z nich je od rostoucích čínských výrobců jako je Huawei, Lenovo nebo Xiaomi. Lidé, zejména v rozvojových zemích, nejsou ochotni utrácet za drahé telefony, na kterých postavili svůj byznys velcí výrobci typu Samsung nebo Nokia.

Příliv nízkonákladových zařízení také vysvětluje každoroční poklesy podílu na trhu dalších operačních systémů. Apple se nemůže této cenové soutěže (pod 4300 Kč) zúčastnit a Windows Phone má v této kategorii jen pár hitů.

Reklama