Některé wearebles budou muset schvalovat zdravotníci

Reklama

Americký úřad pro kontrolu léčiv FDA chce zavést povinnost certifikace pro některé druhy nositelného příslušenství. Stále častěji se totiž vedle stylových fitness doplňků objevují přístroje s léčebnými ambicemi.

American Food and Drug Administration (FDA – nejspíš odpovídá našemu Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv) si hodlá posvítit na některé typy wearables. Nevadí mu náramky, které vám měří počet kroků nebo sledují kvalitu vašeho spánku. Potenciálně rizikové jsou ale takové typy příslušenství, které se snaží léčit některé choroby, nebo to alespoň předstírají.

Typickým příkladem je obezita, autismus nebo erektilní dysfunkce. Jistě, náramek na ruce vás může vyzvat, abyste se více hýbali, aplikace v mobilu vám může sledovat zdravou stravu (tedy pokud se ke svým prohřeškům přiznáte), komplexní léčbu těchto neduhů ale zajistit nemohou.

Spotřebitel by měl být podle FDA varován, respektive měl by dostat veškeré informace, jak takové přístroje pracují a co mohou reálně dosáhnout. Ostatně – stejné informace musí dostat u léků a potravních doplňků. Mírná regulace trhu s nositelnými zařízeními je navíc rozumným krokem do budoucna. Je totiž jen otázkou času, kdy se některé příslušenství pokusí vstoupit do vašeho těla. Implantované čipy zatím známe jen ze sci-fi, ta doba ale není daleko.

Reklama