Neomezená data podle Vodafonu: složiteji už to nejde?

Reklama

Vodafone se chlubí prvním tarifem s absolutně neomezenými daty, což samozřejmě chválíme. Nabídka má ale spoustu háčků a podmínek, které rozhodně nepotěší každého zákazníka.

Vodafone při této příležitosti kompletně inovoval tarifní nabídku, takže starší tarify už od 20. června nekoupíte. Příchod neomezeného tarifu dává do souvislosti s blížícím se propojením se společností UPC, která dodá Vodafonu hustou a rychlou páteřní síť, což je pro navyšování datových limitů nezbytné.

Hlavní problém: singlové mají smůlu

I když počet jednočlenných domácností roste tak, že se demografům ježí zbytky vlasů na hlavě, Vodafone samostatné zákazníky ignoruje. Jakousi nabídku pro ně sice připravil, ale rozhodně ne neomezenou. Má pro ně tři tarify s plusem v názvu, každý ve dvou variantách.

Red 5+5 GB obsahuje 10 GB dat, neomezené volání do všech sítí a stojí měsíčně 799 Kč. Pokud si ho ale aktivujete současně s internetem na doma (pevné LTE připojení, 20 Mb/s, neomezený FUP), klesne jeho cena zázračně na 599 Kč/měsíc, ovšem spolu s internetem zaplatíte celkově 998 Kč/měsíc.

Red 10+10 GB obsahuje 20 GB dat, neomezené volání do všech sítí a stojí měsíčně 1 099 Kč. Pokud si ho ale aktivujete současně s internetem na doma (pevné LTE připojení, 20 Mb/s, neomezený FUP), klesne jeho cena zázračně na 893 Kč/měsíc, ovšem spolu s internetem zaplatíte celkově 1 292 Kč/měsíc.

Red 20 + 20 GB obsahuje 40 GB dat, neomezené volání do všech sítí a stojí měsíčně 1 799 Kč. Pokud si ho ale aktivujete současně s internetem na doma (pevné LTE připojení, 20 Mb/s, neomezený FUP), klesne jeho cena zázračně na 1 597 Kč/měsíc, ovšem spolu s internetem zaplatíte celkově 1 996 Kč/měsíc.

Ptáte se, co znamená to plusko v názvu? Inu, Vodafone vám nemůže dát kupříkladu 40 GB rovnou. Nestačí, když mu zaplatíte bezmála dva tisíce. Musíte si ještě každý měsíc pamatovat na to, že musíte spustit mobilní aplikaci a tam požádat o druhou půlku FUP.

Neomezeně jen s pevným internetem

Abyste dosáhli na neomezený internet, musíte být aspoň dva a ještě si platit domácí LTE internet. Mohlo by se zdát, že se tak Vodafone brání situaci, kdy by si členové rodiny udělali z jednoho mobilu mobilní hotspot. To ale mohou klidně i tak, a ani argument s plánovaným vytížením sítě díky pevnému LTE neobstojí v okamžiku, kdy lidé s datově neomezenými mobily cestují do práce či na chalupy.

Pojďme ale na konkrétní nabídku:

Vodafone Neomezený pro 2 s internetem na doma obsahuje samozřejmě neomezené volání a SMS, ale také neomezená data pro dvě SIM karty. K tomu ještě LTE připojení v domácnosti s rychlostí 20 Mb/s. Za tento balíček chce operátor 2 396 Kč měsíčně, jedna SIM karta tedy zaplatí 1 198 Kč/měsíc.

Vodafone Neomezený pro 3 s internetem na doma obsahuje samozřejmě neomezené volání a SMS, ale také neomezená data pro tři SIM karty. K tomu ještě LTE připojení v domácnosti s rychlostí 20 Mb/s. Za tento balíček chce operátor 2 595 Kč měsíčně, jedna SIM karta tedy zaplatí 865 Kč/měsíc.

Vodafone Neomezený pro 4 s internetem na doma obsahuje samozřejmě neomezené volání a SMS, ale také neomezená data pro čtyři SIM karty. K tomu ještě LTE připojení v domácnosti s rychlostí 20 Mb/s. Za tento balíček chce operátor 2 795 Kč měsíčně, jedna SIM karta tedy zaplatí 698,75 Kč/měsíc.

Komentář Mobinfo.cz

Když srovnáme starší tarifní nabídku s aktuální, došlo k mírnému pokroku v mezích zákona. Například za 799 Kč dnes získáte 10 GB, zatímco dříve jste za 777 Kč získali 7 GB. U vyšších tarifů jsou změny sice znatelnější, ale stále nijak převratné (20 GB místo 12 GB a 40 GB místo 22 GB za obdobné ceny). Zákazníci si tedy datově polepší, ale důvod k bujarým oslavám nemají.

Pokud se podíváme na neomezené tarify, zarazí opatrnost, s jakou k nim Vodafone přistupuje. Omezuje je jen na skupiny zákazníků, nejspíš je tudíž vidí jako lákadlo, které u něj lidi udrží. Podmiňuje je současnou koupí druhého datového tarifu na doma, který lidé vlastně ani nemusí potřebovat. Proč to operátor dělá?

Asi ze stejného důvodu, jako T-Mobile rozjel svá neomezená data zatím jen na prázdniny. Pro operátory je datové chování Čechů ledem s nepředvídatelnou tenkostí. Dosud drželi své zákazníky datově na velmi krátké uzdě a ani v nejdivočejších analytických snech si nedokáží představit, co se stane, když opratě povolí. Proto zatím povolují jen nesměle a předpokládám, že během pár měsíců výsledky vyhodnotí a rozhodnou se, co dál.

Reklama