Neomezená data v roamingu: kalkulačku do ruky a počítejte

Reklama

Díky evropské regulaci roamingu fungují naše telefony stejně v zemích EU jako v Česku. Na dovolenou si s sebou z Česka bereme neomezení volání a zprávy. Data ale neomezená nejsou.

Evropská unie totiž v rámci regulace popisuje, že v evropském roamingu musí operátor poskytnout minimálně dvojnásobek datového limitu, který se vypočte jako podíl měsíčního paušálu či ceny za nějaký balíček a maximální ceny stanovené aktuálně na 4,50 eur za GB.

Pokud například platíte měsíčně za český tarif 10 eur, vychází daný výpočet na 10/4,50 = 2,22 GB. Operátor vám tak musí v zahraničí nabídnout nejméně 4,44 GB. Jestli vám operátor nabídne něco navíc zdarma, nebo za peníze, nebo po vyčerpání tohoto limitu datový provoz zastaví, to už je na něm. V každém případě je ale povinen vás o limitu v zahraničí předem informovat.

Český telekomunikační úřad informuje, „že ani jedna z nabídek tarifů s tzv. neomezenými daty pro fyzické osoby na našem maloobchodním trhu nezahrnuje neomezené používání datových služeb při roamingu v zemích EU.

Reklama