Nepovedené a ošklivé nebo nepochopené mobily? (retro)

Reklama

Mobilní historie není plná jen bestsellerů, které uchvátily uživatele po celém světě. Úspěch špičkových telefonů byl doprovázen neúspěchy a propadáky věhlasných i méně známých výrobců. Vzpomeňte s námi na některé ošklivky, pár se jich líbilo.

Ericsson GA 628 a Ericsson A1018s – hranatá dvojka

Mezi nejstarší telefony v našem výběru patří tato dvojice. Ericsson GA 628 je hůře vybavený předchůdce Ericssonu A1018s, ten je na světě od roku 1999. Švédské designérské zvyky zaujaly spoustu uživatelů, za obstojných 6 000 Kč jsme si mohli koupit telefon se základními funkcemi. Pro někoho nevzhledná krabice, pro jiné parádní vzhled konstrukce – velká anténa, informační dioda, zářící černobílý displej s 3 řádky a vysoká gumová tlačítka s nejistým stiskem kvůli tlustým výměnným krytům.

Alcately řady OT – baculaté a funkční

Určitě si vzpomenete na spojení One Touch Max, View, Club a hlavně zaoblené tvary telefonů Alcatelu, ty právě budily emoce a rozporné názory. Společné rysy byly zřetelné na první pohled, modely se od sebe lišily výbavou a barvou krytů. Zkratka OT jako One Touch značilo oddělení tlačítek pro funkce – menu, volání, seznam. První One Touch Easy se objevil roku 1997, pak 1999 přišel Max, Gum Club, Easy, poté View db a WAP. Moc jsme si je chválili díky citlivosti na příjem signálu.

Nokia 5510 – pro SMS rychlíky

Už před více jak 10 lety jsme se potkali s hodně svérázným telefonem s nezvyklou konstrukcí a vším s tím spojeným. Klávesnice se rozdělila na dva bloky, takže to byla QWERT-Y, displej zůstal horizontálně natočený. Na mobilu se psalo rychle, chloubou byl i MP3 přehrávač, komu by dnes však stačilo jen 64 MB bez paměťovek. Za exkluzivní mobil se muselo dát astronomických skoro 13 000 Kč.

Mivvy Music+ – nevidím displej!

Tenhle telefon z roku 2007 nejvíce připomínal levný MP3 přehrávač. A světe div se, dalo se z něj volat. Zrcadlový kryt měl být zajímavým prvkem výbavy, skrze něj však byl málo viditelný displej. Nedalo se s ním surfovat, chyběl fotoaparát, obsahoval slot na microSD karty do kapacity 1 GB. Drobné rozměry 90 × 35 × 18 mm a hmotnost 64 g však mohly být zajímavé, a cena pod 3 000 Kč také.

Nokia N-Gage – předražené hraní

Finský výrobce se uvádění extravagantních mobilů opravdu nebál. V roce 2003 jsme měli čest hrát hry na smartphonu se Symbianem S60, který nejvíce připomínal konzoli. Hráli jsme 3D hry, které se k mobilu musely dokoupit na paměťovkách MMC, a to jedna přes 1 000 Kč! Samotná N-Gage se prodávala kolem 10 000 Kč, s konzolomobilem se telefonovalo natočením na úzkou hranu, kdy bylo sluchátko a mikrofon. Lepší to bylo s handsfree. Ani nastupující N-Gage QD zániku této řady nezabránila.

Nokia 7600 – chytrý módní doplněk

Konec roku 2003 ukázal podivně tvarovanou Nokii s ostrými i zaoblenými rohy, to vše kolem displeje a spousty tlačítek. Ta ergonomie moc nepobrala, ale tohle byl spíše stylový mobil, šly měnit kryty. Na platformě Series 40 se objevila podpora 3G sítí, byl tu VGA foťák a 29 MB nerozšiřitelné paměti.

Siemens SX1 – chytrý a trochu komplikovaný

První Siemens s operačním systémem Symbian S60 nabídl stříbrný joystick a velká funkční tlačítka pod displejem, k tomu přidal spoustu těch alfanumerických kolem. Velmi dobře vybavený mobil uspokojil náročné uživatele, ať už s organizačními funkcemi, fotoaparátem, hrami, rádeim, MP3 přehrávačem. V roce 2003 k sehnání za asi 18 000 Kč.

Nokia 3650 – dokolečka dokola

Rok 2003 byl na novinky hodně výživný, mezi designérské mobilní úlety jsme mohli zařadit i Symbianem S60 vybavenou 3650. Klávesnice vzala vzhled starého telefonu a to se moc nepovedlo a nelíbilo především psavým uživatelům. Telefon se prodával v několika barvách a to za téměř 15 000 Kč.

Siemens MC60 – magické X na čele

Tohoto mobilu jste si všimli v roce 2003 hlavně díky klávesnici s překříženými liniemi klávesnice. Levný mobil toho moc nepobral, pasivní displej se špatně četl, wapový prohlížeč podporovalo GPRS, nějakou legraci zajistil podprůměrný fotoaparát. Mobil tehdy stál asi 4 000 Kč.

Siemens Xelibri – designérská party

Extravaganci chtěl v roce 2003 Nokii uzmout Siemens a to řadou mobilů Xelibri. Modely jednoduše očíslované do osmičky byly opravdovými originály. Popíraly všechny zvyklosti i ergonomii obsluhy, koupit se daly za nějakých 10 000 Kč. Telefony spíše připomínaly šperky a ozdoby, zpravidla nabídly základní funkce.

Samsung Serene – motorový luxus

Před 5 lety jsme si osahali netradiční Samsung, který vznikl ze spolupráce se studiem Bang & Olufsen. Mobil se držel naopak, véčkovou konstrukci rozevíral motorek, v menu se pohybovalo do kruhu. Dokonce se s tímto skvostem fotilo ve kvalitě VGA. To vše bylo k mání za 32 000 Kč.

Motofone F3 – jednoduché a nečitelné

V roce 2007 jsme se seznámili s poměrně unikátním telefonem se základními funkcemi. Jednoduché ovládání placatého mobilu mělo být výhodou, vyžadovalo však trpělivost. Monochromatický displej zobrazoval znaky po částech, pro psaní tu byl jediný řádek (jen 6 znaků). Samotné čtení také nebylo moc pohodlné, displej navíc neměl podsvícení. Mobil se prodával kolem 1 000 Kč.

 

Motorola V.70

Před 10 lety se světu předvedla otočná plastová konstrukce Motoroly V.70. Pokud jste chtěli volat, musela se horní část otočit. Hodně zajímavý byl inverzní displej s bílým fontem, už moc nepotěšila anténa. Futuristický telefon se dal sehnat za 23 000 Kč.

Reklama