Nexus 5X: ten s rychlou čtečkou otisků [recenze]

Reklama

Elegantní mobil od LG vznikl pro Google, který jej doplnil o Android 6.0. Výborný hardware pracuje s čistým systémem bez grafických nadstaveb.

LGNexus5X_d_12

Nexus 5X navazuje na předchozí dva roky starý model Nexus 5, který si našel hodně fanoušků. Novinku můžete mít v černé nebo bílé barvě, osobně bych sáhl po té bílé. Ponurá tmavá je už  okoukaná. Decentně zaoblená konstrukce obsahuje IPS LCD 5palců s 1080p rozlišením, tady budete určitě spokojeni.

Plusy/mínusy

  • Vynikající displej
  • Rychlý čistý systém Android 6.0
  • Blesková čtečka otisků prstů
  • Zřetelná informační LED
  • Chybí FM rádio
  • Pouze nabíjecí konektor USB-C
  • Průměrná výdrž na 1 den

Nexus 5X 32 GB

Rozměry: 147 × 73 × 8 mm, 137 g
Displej: 5,2″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 12, Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena LG Nexus 5X H791 32GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Při vybalení z krabice nečejte sluchátka, musíte připojit vlastní. Kvalita výstupu na 3,5mm jack je ovšem perfektní. Co vás asi překvapí je odpojitelný USB kabel s konektory USB-C na obou stranách. Sice už jej zasunete v obou polohách, ale jen do té správné přibalené nabíječky. Musíte tedy nosit tuto stále u sebe. Výstupní proud 3 A však zařídí rychlé nabíjení v řádech desítek minut do plného stavu. A to se vám líbit už bude.

LGNexus5X_7LGNexus5X_8

Plastová konstrukce s mírně ostřejšími hranami se v ruce drží dobře, 137 g a 8 mm tloušťky vyhovuje. Záda mobilu jsou navíc pogumovaná, takže další plus. Nad a pod displejem nepřehlédnete dvojici reproduktorů, tedy přesně podobných mřížek, hraje ale pouze spodní. Právě v tom spodním se nachází uprostřed výrazná LED dioda. Podporuje více barev a poblikávání vám dá info o událostech, spokojenost.

LGNexus5X_14LGNexus5X_15

IPS displej nabízí skvělý obraz s odpovídající barevností, problém nepředstavuje prohlížení pod úhlem. Automatický jas nezazlobil snad ani jednou. Spodní strana obsahuje USB-C konektor a 3,5mm jack, rovněž jeden ze dvou mikrofonů. Volání s Nexusem nepřineslo žádné potíže, hlas chytá bezvadně a rovněž zvuk ve sluchátku je hodně výrazný a netřeba využívat maximální hlasitost.

LGNexus5X_9LGNexus5X_10

Ovládací prvky se tísní na pravé straně, obligátní uskupení počítá se zámkem/vypínačem mobilu a ovladači hlasitosti. Na levém boku pak zbývá šuplíček na SIM kartu. Vysunout lze díky kovovému nástroji z balení nebo třeba kancelářskou sponkou. O dost zajímavější je zadní kryt s vystouplým objektivem fotoaparátu. Ten doplňuje laserová dioda ostření a dvojitý LED blesk. Při použití pro svítilnu budete překvapení jeho výkonem.

LGNexus5X_12LGNexus5X_13

Velké logo s označením modelu je zajímavým designovým prvkem, hlavní roli na zadní straně má ale kruhová ploška čtečky otisků prstů. Nadefinovat lze 5 otisků v různých polohách. Prostým přiložení pak mobil odemknete, netřeba využívat gesta a PIN. Je to rychlé, spolehlivé a rozhodně to nezdržuje. Majitelé Nexusů určitě doporučují.

LGNexus5X_11

Zabudovaná 2 700mAh baterie dává spolehlivý výkon pro 1denní chod, ovšem při občasném odložení mobilu z rukou se můžete dostat i na delší dobu. Procesor se 6 jádry a taktem jader 1,8 GHz se umí rozparádit a třeba při hraní her zahřeje konstrukci, že to ucítíte. Holý systém Android 6 pracuje s grafickým akcelerátorem a 2 GB RAM a bohatě to stačí.

LGNexus5X_d_3LGNexus5X_d_4LGNexus5X_d_5

Za pár týdnů používání jsem nezažil kolaps systému, padání aplikací a podobné nepěkné věci. V menu nového systémuse zorientujete, přibylo pár drobností proti předchozímu Android 5.0. Tak třeba, ve výsuvné liště máte nově položku nastavení u každého přepínače, v hlavním menu se jako první čtyři zástupci řadí nejpoužívanější aplikace.

LGNexus5X_d_6LGNexus5X_d_7LGNexus5X_d_8

Mobil jsme testovali s kapacitou 32 GB, kterou rozhodně doporučím, jelikož stačí nahrát pár videí, uložit nějaké to album hudby a už se dostupný prostor asi 25 GB tenčí. Pozor, nelze doplnit kapacitu o microSD kartu! Základní výbavu hend doplníte aplikacemi z Google Play obchodu, s mobilem dostanete výbavu od Googlu a pár věcí navíc. Pozor, zcela chybí FM rádio.

LGNexus5X_d_11LGNexus5X_d_10

Ohledně 13Mpx fotoaparátu budete také spokojeni, užijete si kvalitní barevné podání, hloubku ostrosti, kvalitní ostření. Problémové nejsou makra a detaily, prokreslení drobností. Pro videa slouží i 4K rozlišení nebo třeba slow motion efekt. Další fotky najdete v našem preview.

LGNexus5X_3LGNexus5X_5LGNexus5X_1LGNexus5X_6

Video 1080p z Nexus 5X

Nexus 5X stojí bezmála 13 000 Kč, což není zrovna málo. Spolehlivý telefon lze samozřejmě doporučit, dobře bude sloužit i po roky následující, k čemuž ho předurčuje nový systém a podpora Googlu. Nezklame hardwarem, potěší čtečkou, kvalitním displejem, solidní výdrží a výkonem fotoaparátu.

Reklama