Nintendo Switch Lite: a nejen děti si mají hrát [recenze]

Reklama

Herní konzole, o kterou se budete přetahovat s dětmi? Switch Lite je důkazem, že i pár let staré zařízení má stále co nabídnout.

Nintendo Switch Lite je herní konzole známá od roku 2019 a je se vším všudy – vše důležité se odehrává na dotykovém 5,5palcovém displeji, máme tu stereoreproduktory, slot na microSD kartu, pohodlné ovládací prvky. Nintendo Switch Lite můžete navíc koupit v několika barvách, aby vás i vaše děti hraní bavilo. Nová stojí 4 890 Kč (Smarty.cz) a testovaná růžová vypadá naživo příjemně.

Konzole se nabíjí přes USB-C, takže třeba nabíječkou od mobilu, výdrž při hraní je i 3 hodiny v kuse, záleží, jak moc budte konzoli používat, jestli se zvukem apod. Držení v rukou je promyšleno po ergonomické stránce, jak pro ruce dospěláka, tak dětí, ověřeno u 4letého dítěte.. Konzole se určitě nevejde do kapsy, měří 91 x 208 x 14 mm, hmotnost 275 g se dobře rozkládá a není problém konzoli držet a hrát třeba hodinu v kuse a hlavně hrát kdekoliv najdete chvilku.

Datové úložiště má kapacitu 32 GB, což není mnoho, kvalitní hry zaberou i přes 10 GB, a tak doporučuji rovnou koupit microSD kartu. Další slot je pak určená na kartu s koupenou hrou. Z datové konektitivy tu máme samozřejmě Wi-Fi pro připojení k serverům Nintenda a stahování her, dále pak NFC a bluetooth třeba na sluchátka.

Hraní her je na konzoli snadné, musíte se registrovat do Nintendo obchodu s hrami, pak jen vybíráte v menu a stahujete+instalujete do konzole. Menu je kompletně v angličtině, ale dá se zorientovat snadno. V obchodě lze hry seřadit třeba podle ceny či hodnocení. Procházení menu konzole i obchodu je svižné, hodil by se možná větší font, aby toho bylo vidět více.

Konzoli může sdílet více členů domácnosti, pak se přepínají herní profily, aby si každý hrál na svoje skóre ve hře. Uložené hry jednoduše najdete podle ikon a názvu, poklepáním na tlačítko nebo rovnou na displej spouštíte. Nahoře na konzoli je zámek displeje, který ji hned uspí, tamtéž je také ovládání hlasitosti. Rozlišení a reakce displeje jsou bez připomínek, není tu automatická regulace jasu, musíte do menu. Displej podává dobrý výkon pod různými úhly. Slušným výkonem oplývají stereoreproduktory, ovšem já raději hraji bez zvuků.

 

Ovládací prvky kolem displeje jsou intuitivní, stejně tak tlačítka na komba a pokročilé tahy v rozích konzole. Jak si osvojíte ovládání pro oblíbenou hru, budete se jen zlepšovat. Různé střílečky, závody aut a skákačky, cokoliv může ovládat pomocí malých joysticků nebo klasického D-Padu vlevo od displeje, který ocení třeba menší dětské prstíčky. Nabídka her je u Nintenda obrovská, od známých titulů jako třeba Mario, po méně známé, od her zadarmo po placené, za hru můžete dát i 25 Kč nebo 350 Kč, ty nejlepší pak 999 Kč (ježek Sonic) i 1 499 Kč (Mario). Licence jsou doživotní, vše samozřejmě bez reklam. V menu je rovněž rodičovský zámek, takže ohlídáte výdaje i hry, které děti chtějí hrát. Dalším levelem jsou pak multiplayerové hry, ale to musíte platit Nintendo členství.

Závěr

Hraní her je s Nintendem velká zábava, v porovnání s mobilem je to skvěle pohodlné. Máte chvilku? Popadněte konzoli, odemkněte a do sekundy hrajete. Neruší vás žádné notifikace, reklamy, stačí jen hrát a hrát. Skvělé je dotykové ovládání, kdy nemusíte lovit správné tlačítko po stranách displej, vše bleskově zařídíte prstem na displeji. A to vše za cenu lowendového mobilu. Ačkoliv jsem nikdy konzoli doma nepoužíval, po zkušenosti se Switch Lite o ní začínám uvažovat, svět hraní na konzoli je hodně návykový.

Nintendo Switch Lite trailer

Reklama