Nokia 112: cenový hit mezi dualSIM? [recenze]

Reklama

Nokia levné telefony stále umí dělat a o tom nebudete pochybovat ani při koupi tohoto sympaťáka. O přízeň bojuje velkou výdrží, klasickou klávesnicí, dualSIM a pohodovým ovládáním.

Nokia 112 míří do rukou nenáročným zákazníkům, kteří hledají levný mobil pro SMS a hovory. Sice telefon umí i datové přenosy, ovšem datový balíček už by navýšil nezbytnou platbu operátorovi. Telefon funguje i s jedinou SIM, koupíte jej v barevných krytech a navrch vydrží řadu dní bez nabíječky.

Nokia 112

Rozměry: 110 × 47 × 15 mm, 86 g
Displej: 1,8″, 128 × 160 bodů, 65 tis barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 16 MB, 10 MB, ano
Data: GPRS EDGE
Další konektivita: 3,5mm jack
Fotoaparát: VGA, video: QCIF
Podrobné specifikace
Aktuální cena NOKIA 112 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Proč si koupit Nokia 112?

  • Skvělá cena za dualSIM
  • Barevné varianty
  • Nízká hmotnost
  • dualSIM provoz
  • platforma Series 40
  • 1 400mAh baterie

Konstrukce

Na test jsme dostali bílou variantu, která je asi nejfádnější. Atraktivnější je určitě červená nebo modrá, barví se totiž i tlačítka klávesnice. Ovládací prvky Nokie ničím nepřekvapí, takže se budou líbit konzervativnějším majitelům. Čtyřsměrová klávesa umožňuje nastavení vlastních zkratek k funkcím mobilů (kalendář, přehrávač atp.), střed potvrzuje výběr. Tlačítka jsou z měkčí gumy, skvěle se tisknou a prsty po nich nekloužou. Navíc jsou od sebe vzdálena, takže psaní je opravdu zábava. Nevelký displej velký obraz nenabídne, velikost 29 × 36 mm se na nějaké dlouhé čtení textů nehodí. Díky tomu, že se dá zvětšit písmo, tak je to o něco lepší. Displej je aktivní, na slunci skoro nečitelný, ale s tím se dá žít.

Zatímco na levé straně není zhola nic, napravo objevíte dvířka SIM2 slotu. Telefon musí nejprve dostat kartu do SIM1 pod baterií, pak bude fungovat slot SIM2. Nikoliv naopak. Zcela chybí ovladač hlasitosti, to řídí horní a dolní směr hlavní klávesy. Ta nad povrch vyčnívá dostatečně, tady problém není. Podsvícení klávesnice jistí bílé diody, možná by mohly být trochu silnější.

Mobil se dá zavěsit na poutko, nahoře upotřebíte 3,5mm jack na sluchátka. V balení je najdete, dokonce jsou bílá a ladí k mobilu. Zahnutý 3,5mm jack moc nechápu. Telefon se dobíjí 2mm nabíječkou, zcela postrádá konektor microUSB. Data tak do mobilu dostanete přes microSDHC kartu pod baterií, nebo přes internet (e-mailem) a bluetooth. Hladký plast na zadní straně přechází do spodní části konstrukce, vše po týdnu používání drželo, jak má. Oko VGA fotoaparátu čeká na využití, fotí se hlavní klávesou. Můžete i natáčet, „kvalita“ QCIF však neposlouží snad ani do MMS.

Oceňuji hlasitý reproduktor vedle fotoaparátu, ostrý zvuk jen tak nepřeslechnete a to jsem mobil nikdy nenastavoval na maximální hlasitost. Zvukový projev sluchátek není nijak valný, sluchátka budete potřebovat pro naladění FM rádia. Za zmínku stojí 1 400mAh baterie. Při poklidném využití jen na hovory a nějakou SMS není problém míjet nabíječku 4-5 dní.

Prostředí, funkce

Mobil se umí automaticky zamykat, lze to zrušit. V zamknutém stavu prozradí digitální hodiny a datum. Tlačítko s hvězdičkou vyvolá menu dualSIM. Při vytočení čísla nebo odeslání SMS se může mobil vyptávat, přes kterou SIM to chcete provést. Pro jednotlivé SIM se dá nastavit automatické provádění, takže přes SIM1 třeba budete volat, přes SIM2 datovat a posílat SMS.

Na pohotovostním displeji jasně vidíte stav signálu na obou SIM. Při volání z jedné SIM se mobil odpojuje od druhé a naopak. Nejste tak k zastižení během hovoru na druhé SIM. O zmeškaném hovoru tak informuje operátor prostřednictvím SMS.

Zobrazení hlavního displeje se dá měnit a přehazovat. V pruzích tak upravíte panel záložek, odkazy na FM rádio. Vše se dá také vypnout. Další rychlé volby se skrývají tradičně v menu Jdi na, také lze nastavit.

Hlavní nabídka dostala obvyklé ikony ve stylu Nokia. U kontaktů nechybí značky o tom, na které SIM se nachází. Pro každodenní využití tu čeká budík i kalendář, taktéž FM rádio s automatickým laděním a 20 pozicemi na uložení stanic. V přehrávači najdeme knihovnu, dokonce se ukazuje obrázek alba. Telefon pracuje docela rychle i při načítání stovek fotografií nebo gigabajtů MP3. Při psaní SMS stíhá rychlé zadávání znaků.

Nokia 112 fotí

Závěr

Nokia 112 představuje mobilní minimum za pár stovek. Připomínek nebudete mít ke kontrukci, výtečná je klávesnice pro psaní SMS. Platforma Series 40 nabízí dostatečné množství nastavení různých zkratek a rychlých voleb tak, jak jsme zvyklí z dražších stájových kolegyň typu Asha. Technologie dualSIM je tady navíc, ale třeba to někdo využije.

Reklama