Nokia 3410: vyladěná klasika bez antény a Navi Key (retro)

Reklama

Zaoblené Nokie byly před 10 lety hodně v oblibě. Vzpomínáte na 3310 i 3330? Tak v jejich závěsu přišla 3410, která měla vynikající klávesnici, přinesla podporu Javy a stahování přes wap, líbily se i obrázkové zprávy.

Zástupkyně populární trojkové řady (znalci pamatují 3210, 3310, 3330) zrecyklovala vše dobré a navíc si dovolila nějakou tu inovaci. Znakem trojkové řady byly výměnné kryty, tady u nich zůstalo. Jako přímá nástupkyně hodně rozšířené Nokie 3330 se rozhodla odlišit na první pohled. Designéři si dovolili provést změnu na klávesnici a odstranili vícefunkční tlačítko Navi Key s modrou linkou. Místo ní se tu nově objevila dvě tlačítka a šipky. Na hovory pak sloužily sluchátkové klávesy.

Díky absenci antény šlo o kompaktní telefon se zaoblenými hranami (nebo spíše malý cvalík s rozměry 115 × 49 × 23 mm), hmotnost 110 g byla ještě únosná. Kryty na telefonu držely solidně, jen ten zadní se trochu hýbal. Mobil se zapínal gumovým tlačítkem na horní straně, na levém boku byl hlasitý reproduktor. Mobil se dobíjel tehdy standardní „tlustou“ síťovou nabíječkou, konektor na spodní straně.

V roce 2002 jsme hlavně psali a telefonovali a pro tyto činnosti se 3410 hodila. Jelikož mám tuto Nokii dosud ve sbírce, mohu potvrdit, že na gumových tlačítcích klávesnice se píše opravdu skvěle a hlavně rychle. Zřetelné cvakání jasně odpovídá na stisk, všechna tlačítka jasně září zeleným poosvětlením. Třířádkový text jsme sledovali na displeji s rozměry 34 × 23 mm, černobílý obraz opět svítil zeleně. Podsvícení klávesnice a displeje mohlo během vyzvánění střídavě blikat, efektní podívaná i nyní. Do paměti mobilu se vešlo 200 kontaktů s jediným záznamem, pro SMS tu nebylo místo.

3410 přišla poprvé s možností stahování z wapu, ať šlo o hry, zvuky nebo obrázky, spořiče. Bohužel data přes GPRS se této Nokii vyhnula, i když jsme je viděli u modelu 3510. Kromě kalendáře s upomínkami hodně zaujal opakovaný budík. Ať už to dnes přijde směšné, byli jsme hodně rádi, že mobil uměl nastavit i dny opakování! Velkou bombou byla zabudovaná podpora Javy. Právě ta z 3410 udělala zajímavého kandidáta ke koupi v segmentu levných mobilů. Díky Javě tak šlo doinstalovat aplikace a trošku vyladit obsah mobilu.

Nokia 3410 startovala na ceně přes 6 000 Kč, což byla solidní částka. Svoji 3410 jsem koupil jako šedivku původem od polského operátora, všimněte si loga na krytu. V kuse jsem ji spokojeně používal asi dva roky, přežila všemožné pády a nečistoty; pak ustoupila do šuplíku před mnohem chytřejší 6681 se Symbianem. O té třeba někdy příště.

Technické parametry a funkce Nokia 3410

  • Rozměry a hmotnost: 115 × 49 × 23 mm, 110 g
  • Displej: 34 × 23 mm, 1,4″ monochromatický
  • Funkce: wap, Java, 200 míst na kontakty, výměnné kryty, T9, opakovaný budík, kalendář, profily
  • Baterie: Li-Ion

Reklama