Nokia 3D Maps: dobře utajený finský poklad

Reklama

Víte, kdo má nejhezčí 3D mapy? Nokia! Že je neznáte? To byste ale měli rychle napravit. Nokia tento svůj produkt takřka nijak nepropaguje, virtuální prohlídka měst se přitom podobá regulérnímu cestovatelskému zážitku. Stačí zadat adresu a vyrazit na cesty.

Nokia to s mapami vždy uměla. Nikdo už ji neodpáře prvenství v podobě navigací zdarma v mobilních telefonech. Kromě této služby si ale můžete na internetu vychutnat i speciální 3D mapy několika měst. Služba se zatím příliš nepropaguje, možná Nokia počítá s výraznější reklamou až v okamžiku, kdy budou tyto mapové podklady dostupné také v mobilních telefonech. I tak si je ale nejlépe vychutnáte na pořádně velkém monitoru.

Dvacet pět cest do světa

3D mapy měst najdete na této adrese. Zde přepnete z náhledu zeměkoule na seznam měst a vyberete si, které chcete prohlédnout. Nokia plní svoje sliby a postupně nová města přidává. Tempo by se mi ale líbilo větší. Když služba na jaře loňského roku startovala, bylo k dispozici dvacet měst, nyní je jich o pět víc.

Aby vám prohlídka 3D města fungovala, musíte do prohlížeče nainstalovat jednoduchý plugin. Přidání je ovšem snadné a netrvá nijak dlouho. Potíže byste naopak mohli mít s rychlostí prohlížení. Vykreslování map je docela náročné a tak to chce alespoň hardwarově průměrný počítač, aby bylo procházení plynulé.

Největší nevýhodou map je fakt, že v nich nefunguje vyhledávání. Popsány jsou důležitá místa a památky, k těm největším se můžete přepnout hned z výpisu všech měst. Pokud ale hledáte něco méně známého, budete bloudit. To ale v tomto případě neznamená nic hrozného, většinu času totiž budete zírat na skvěle prokreslené město.

Při zadání konkrétní památky z hlavní nabídky se k ní dostanete efektním průletem, poté kolem ní začne kamera zajímavě kroužit. Podobným efektem se představí i vybrané město. Celá mapa se může pochopitelně jakkoliv přetáčet, objekty se dají přibližovat a změníte i úhel náhledu.

A jak vlastně taková 3D mapa vznikne? Využívá se soustavy fotoaparátů, které jsou umístěné na letadlech. Při průletu nad městem se pořídí tisíce fotografií a ty pak speciální program skládá do 3D podoby na základě určení výšky každého bodu. Výsledkem je velmi věrná 3D mapa. Při maximální přiblížení sice najdete místa, která na sebe úplně přesně nenavazují, nejedná se ale o nijak zásadně rušivý moment.

Popsat zážitek z 3D map je velmi obtížné. Pohybuje se na křivce úžas – nadšení – průzkum – hledání. Slouží pro objevování zajímavých míst, stejně dobře si ale můžete připomenout třeba dovolenou. Dost ale přesvědčování, raději si to vyzkoušejte sami. A rezervujte si dostatek času, budete ho potřebovat.

Reklama