Nokia 4.2 – s blikajícím tlačítkem [recenze]

Reklama

Nokia chce zaujmout pozici ve střední třídě telefonem, který obsahuje čistý systém Android 9, nabídne speciální tlačítko pro Google Asistenta, podporu dualSIM, čtečku otisků prstů i NFC. Bohužel je tu dost věcí, které mohou vadit, o co jde?

Nokia 4.2 se dá koupit za necelých 5 000 Kč v jediné černé variantě. Jde o 8,4mm tenký mobil v zaobleném plastovém těle, jehož povrch velmi ochotně láká vaše otisky. Součástí balení telefonu je pouze nabíječka microUSB kabel, ano výrobce u moblu střední třídy zapomněl na oblíbené USB-C. Nokia 4.2 do ruky padne dobře, měří přesně 149 × 71,3 × 8,4 mm a hmotnost 160 g je určitě přiměřená a dobře rozložená do velikosti přístroje. 

Mocně zaoblené rohy telefonu evokují spíše lowendové přístroje, výroce mohl zvolit příjemnější úhel. Podobně velkého oblení se dočkaly hrany telefonu, někdy mobil může i při držení klouzat. Nokia 4.2 má na přední straně kapkovitý výřez na 8Mpx selfie kameru (pracuje také pro odemykání mobilu obličejem), displej narostl na 5,71 palců, ovšem jen s HD rozlišením. Moc nepochválím kvalitu zobrazení, barvy by potřebovaly přidat na sytosti, navíc na světle nebo snad na slunci si nepřečtete skoro nic (viz foto). Na displeji není žádná folie, otisky se dají snadno otřít. Ačkoliv je displej typu IPS, umí krátce probliknout se zobrazením nových událostí a poté zase zhasne, připomíná tak funkci Always-on u OLED displejů.

Na levém boku se nachází duální slot na nanoSIM karty, přidat lze microSD kartu do dlouhého šuplíku. Hned vedle někteří ocení dedikované tlačítko pro vyvolání Google Asistenta, můžete tak hlasově třeba pořídit selfie fotky nebo se ptát na různé informace. Tlačítko lze deaktivovat, neumí fungovat jako třeba zkratka k oblíbené aplikaci. Na pravém boku je to trochu veselejší, kromě ovládání hlasitosti tu máme neotřelé řešení tlačítka zámku. To je totiž po obvodu prosvětlené bílým světlem, které pulzuje (tzv. dýchá), když vám dojde třeba nový e-mail, zpráva Whatsapp apod. Velmmi šikovně se tak diskrétně dozvíte, že jste něco promeškali. Intezita světla se nedá nijak ladit, a tak počítejte s tím, že silný jas bude třeba v ložnici dělat diskotéku.

Horní hrana poskytuje jen 3,5mm jack, sluchátka si připojíte vlastní. Dole pak máme zmíněný microUSB slot nabíječky a hlasitý reproduktor. Pro zvonění funguje bezvadně, navíc melodie Nokií snad nikdy neomrzí.

Pohledem na hladká záda prohlídka konstrukce pomalu končí. Zadní plast plynule navazuje na boky, vše pěkně lícuje a nic se neprohýbá. Záda mají pěkně ve středu srovnáno logo výrobce, kulatou čtečku otisků prstů a hned duální fotoaparát s LED bleskem. Výrobce chválí výkon 12+2 Mpx snímačů, v praxi zjistíte, že jde o průměrného fotografa. Někdy není dobře zaostřeno, jindy zase nesedí barvy… Navíc při natáčení 1080p videí (30 sn./s) se všimnete dost roztřeseného obrazu, hodila by se nějaká stabilizace. Pod povrchem sídlí 3 000mAh baterie s běžnou výdrží, tedy pro jistotu každý den při běžném využívání. V praxi se dá klidně vydržet přes víkend, pokud na mobil téměř nesáhnete. Dobíjení microUSB není zrovna rychlé, klidně i dvě hodiny v kuse.

Nokia si zakládá na instalaci čistého Android 9 se všemi aktualizacemi v rámci aliance Android One, používá tento argument jako jeden z taháků ke koupi. Systém pohání 8jádrový procesor Snapdragon 439 a 3 GB RAM, součástí je 32 GB vnitřní paměti s rozšířením microSD kartami. Přestože tak systém nemá žádnou nadstavbu a balastní software, který nikdo nechce a nepoužívá, není mobil zrovna rychlík. Při týdenním plném používání jsem strávil sekundy vyčkáváním, než tu mobil zareaguje na volbu v menu, tam otevře mapy Googlu, galerii fotek, aplikaci Facebooku, Spotify, stránku v Googlu Chrome apod. Zkrátka nic pro netrpělivé. Měl jsem pocit, že telefon je nějak přibrzděný, ale nechápu čím, když má být zcela čistý jen s pár aplikacemi. Telefon je jinak papírově dobře vybavený, nechybí podpora LTE, plateb NFC, tohle všechno fungovalo bez potíží.

Závěr

Nokia 4.2 ve mne zanechala zklamání, po stránce designu vypadá o dost levněji než za 5 000 Kč, slabým článkem je displej a jeho podání barev a podsvícení, odezva hardwaru na pohyb v systému je otazníkem, proč nepracuje zcela hladce. Vyloženě už nezklame fotoaparát a výdrž, chválím zajímavé řešení indikační LED v rámci tlačítka na boku.

Nokia 4.2 fotogalerie

Nokia 4.2 – 1080p video

Reklama