Nokia 500: pánové zaplatí, dámy ocení (recenze)

Reklama

Nokia se Symbianem Anna se může zalíbit nejen kompaktními rozměry, ale také i trojicí výměnných krytů. S těmi se u jiných smartphonů jen tak nesetkáme. Procesor Nokie 500 zařadil 1 GHz, podporovány jsou 3G sítě i Wi-Fi, zvyknout si je potřeba na menší displej.

Konstrukce, ovládání, displej

Nokia 500 spadá cenou kolem 4 000 Kč mezi levnější telefony, rozhodně však není žádným lowendem. V rukou máme jeden z nejmenších telefonů se Symbianem, který se prodává ve dvou hlavních barvách – černé a bílé. Každá varianta navíc v balení dostala další dva výměnné kryty, tentokrát už barevnější – červený a modrý. Základní barva zůstává na rámečku kolem displeje a tlačítkách pod ním. Brada mobilu a celá zadní strana je tvořena právě výměnným krytem.

Nokia oživuje tradici výměnných krytů Xpress-on a k Nokii 500 nachystala originální kryty k dokoupení, další dva jsou součástí balení. V obchodech je najdete pod označením Nokia CC 3024, jeden stojí asi 200 Kč a každý je originál. Jak barevně (jsou žluté, růžové, hnědé, fialové…), tak na omak; na povrchu jsou různě odlišené.

Jak je zřejmé, převlékací styl mobilu by měl zaujmout hlavně dámskou část uživatelů, tohle se Nokii povedlo. Standardní kryty jsou na omak pogumované, takže mobil snadno neklouže po povrchu a dobře se drží v ruce. Telefon po uchopení dává jasně najevo, že nestál moc, takže se nebudeme divit nad použitými hladkými plasty. Plasty však i po několikatýdenním testování nenesou výrazné škrábance. Tvary konstrukce se zaoblily, hmotnost ustálila na skvělých 93 g, na výšku má něco málo přes 10 cm (přesně 111 × 54 × 14 mm).

Čelní strana s průhledným plastem kryje nevelký displej s úhlopříčkou 3,2″ a známým rozlišením 360 × 640 bodů. Právě „velikost“ displeje bude trnem v oku většiny zájemců, je to opravdu malá hodnota a moc prostoru na pohodlné používání tu nevidím. Nicméně, pokud toto přijmete jako daň za malé rozměry mobilu, budete spokojeni. Displej se dá na slunci číst, doporučuji nastavení vyššího jasu v menu. Při silném stisku se sklíčko displeje prohýbá a uvidíte „duhu“.

Lišta pod displejem nabízí trojici tlačítek, ta jsou standardně stříbrná, po rozsvícení vidíme červené a zelené sluchátko a prostřední tlačítko pro menu. To umí poblikávat a upozorní na události. Proti umístění a velikosti tlačítek nemám námitek, najdete je spolehlivě. Pozorný zájemce objeví mikrofon umístěný v pravém spodním rohu rámečku displeje. Levá strana telefonu nedostala žádné tlačítko, pravý bok je na tom lépe, kromě dvojtlačítka hlasitosti tu máme klávesu zámku mobilu. Tedy žádný posuvník, praktičtější je tlačítko. Už marně budete hledat spoušť, fotí se ťuknutím do displeje, a to by se v pohodě vešla. Na horní straně zejí tři otvory, zleva jde o 3,5mm jack sluchátek, microUSB a 2mm slot nabíječky. Mobil nabijete i přes microUSB kabel, v krabici je tenká nabíječka, nechybí šputová sluchátka pro základní použití.

Záda Nokie 500 poskytují prostor 5Mpx čočce fotoaparátu, dioda už chybí. Zvonění telefonu spolehlivě uslyšíte díky hlasitému reproduktoru, když telefon leží, bude to o něco slabší. Odsunutím krytu směrem dolů objevíte baterii BL-4U s kapacitou 1 110 mAh. Až pod ní získáte přístup k SIM a microSDHC slotu, žádnou kartu od výrobce do začátku nečekejte a rovnou dokupte.

Hardware, systém, funkce

Uvnitř telefonu tepe procesor ARM11 s taktem 1 GHz , přítomen je 2D akcelerátor, pro 3D tu nic není. Operační paměť se zastavila na 256 MB, Mass Storage na 2 GB, další místo koupíte na kartě microSDHC. Nokia 500 komunikuje v sítích GSM, EDGE, GPRS, chytrý mobil standardně umí i 3G a Wi-Fi. V 3G parametry ukazují HSUPA 6,75 MB/s a HSDPA 14,4 MB/s. Další stabilní člen výbavy je modul GPS, od Nokie tak máme plnohodnotné mapy a navigaci, i když na malém displeji to je tak spíše pro navigaci pro pěší.

Symbian Anna na uvedeném hardwaru pracuje docela svižně, i když 100% plynulé to není, to už je výsadou výkonnějších modelů. Běžné práci s mobilem to nijak nepřekáží, menší displej se podepsal na obstojné výdrži. Podle použití není problém vydržet dva dny bez nabíjení, své však udělá zimní počasí, časté použití fotoaparátu, hudebního přehrávače. Nokia 500 není co se týče výdrže žádný propadák.

Prostředí mobilu se dá vyladit 7 grafickými motivy, třeba podle aktuální barvy krytu.

Pohotovostní displej se roztáhl na tři části s obdélníkovými widgety. Můžete tu umístit zástupce aplikací nebo jejich online widgety, myslí se tu na propojení se sociálními sítěmi, předpovědí počasí apod. Do seznamu kontaktů nahrajete fotky z Facebooku či Twitteru, samotné volání s Nokií nepřináší žádné potíže. O něco horší je to se psaním zpráv, kdy se musíte vejít prsty na malou QWERTY klávesnici, a to jak v horizontálním, tak ve vertikálním rozpoložení. I další zadávání znaků jak pro nové kontakty nebo surfování v prohlížeči není moc pohodlné, ale menší dámské prsty se s tímto dokáží vyrovnat.

Pro zprávy jsou tu nachystány Konverzace, tedy zprávy uvidíte jako chat; e-mailovou komunikaci zajistí aplikace pro firemní Exchange i soukromé e-mailové služby. Spuštěné aplikace běží na pozadí, pohlídáte je a povypínáte díky multitaskingu podržením tlačítka pro menu. 5Mpx fotoaparát produkuje ucházející snímky hlavně ve venkovním prostředí a za dobrého světla.

V opačném případě fotky šumí, ostrost jim však viditelně nechybí. O poznání horší to je v interiéru a focení blízkých objektů či textu, autofokus chybí. Zábavu s Nokií zažijete i díky hudebnímu přehrávači, dají se i upravovat fotografie, stříhat video. Základní výbava poskytuje archivátor ZIP, záznamník, editor poznámek, kalkulačku. Další aplikace snadno doinstalujete z Nokia Obchodu, odkaz se nachází v hlavním menu.

Koupit?

Nokia 500 má šanci uspět u spořivějších zájemců, kteří chtějí Symbian Anna v malém mobilu. Nepochybným argumentem výběru mohou být barevné kryty, tohle se jen tak nevidí. Telefon není zpočátku nutné nijak dovybavovat, možná dokoupíte kartu a lepší sluchátka, když to myslíte vážně s hudbou. Nokia 500 nabízí kompromisní 5Mpx fotoaparát bez autofokusu, na druhou stranu poskytuje plnou datovou podporu a velmi dobré funkce, ovšem na malém displeji.

Technické parametry a funkce Nokie 500

Rozměry a hmotnost: 111 × 54 × 14 mm, 93 g

Operační systém: Symbian Anna, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 3,2 palce (71× 40 mm), kapacitní, TFT LCD, 360 × 640 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1 GHz, 256MB RAM, 2GB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon

Multimédia: 5 Mpx fotoaparát bez autofokusu, hudební přehrávač

Baterie: 1 110 mAh

GPS: ano, A-GPS, plnohodnotná navigace Nokia Mapy

 

Nokia 500 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení
Fotka 4 v plném rozlišení

Reklama