Na mobil sahat mokrýma rukama dovoleno. To platilo u odolné Nokie, která nabídla platformu Series 40, fotoaparát, svítilnu, kompas, teploměr a hlukoměr. Měli jste červenou nebo modrou?
Nokia 5140 se představila v roce 2004 a již na první pohled bylo patrné, že tento model právem patří mezi outdoorové telefony do nepohody. Velikostí to přitom nebyl žádný obr, menší telefon s průměrnými rozměry a hmotností 100 g budil pozornost pogumovanými kryty v červené nebo modré barvě. Jednoznačně lépe vypadala červená!
Nokia 5140 ve zkratce
- Rozměry a hmotnost: 107 × 47 × 24 mm, 101 g
- Displej: 1,5″, pasivní LCD barevný, 128 × 128 bodů, 4 tis. barev
- Data: GPRS, EDGE
- Paměť: 4 MB vnitřní, bez karet
- Fotoaparát: vestavěný VGA
- Funkce: kompas, vodováha, teploměr, hlukoměr
- Cena: v roce 2004 asi 10 000 Kč
Telefon dostal netradiční konstrukci, kdy se vnitřnosti s elektronikou schovaly do dvoudílné skořápky tvořené kryty a klávesnicí. Vnější díly byly hojně pogumované, hlavně boky, měkká byla i tlačítka klávesnice. Kryty se daly samozřejmě měnit. Nokia dokonce uvedla i kryt s GPS čipem a mapovou aplikaci do mobilu. Konstrukce nevydržela nějakou koupel, nicméně mokrýma rukama ji ovládat nepochybně šlo i několikrát po sobě. Dobíjecí konektor se schoval za gumovou krytku, jinak na různých místech voděodolnost značilo gumové těsnění.
Nevelký displej s nízkým rozlišením 128 × 128 bodů rozhodně nenabídnul nějaký komfort, navíc byl jen pasivní. Výtka směřovala za nekvalitní podsvětlení klávesnice, drobná tlačítka se na psaní též moc nehodila. Čím se Nokia mohla řadit k outdoorovým strojům typu Siemens M65? Tak určitě jsme ocenili LED svítilnu (nahoře), zapínala se stiskem tlačítka klávesnice. Uvnitř systému jsme našli volbu měření okolní teploty, spolu s hlukoměrem v dB moc přesně neukazovali, ale proč se nepochlubit nějakou hodnotou. Nokia dostala i kompas a vodováhu (bublina na nad displejem)!
Skvělou zprávou bylo vestavění VGA fotoaparátu na zadní straně. Jen týdny po Nokii však VGA fotoaparát ukázal i Siemens M65. Zapuštěná čočka se až snadno zanášela prachem a nepořádkem. Paměť telefonu měla skoro 4 MB, takže pár fotek se vešlo. S mobilem se šlo připojit i na wapový prohlížeč, podporoval EDGE a GPRS spojení. Platforma Series 40 nabídla klasické funkce jako FM rádio, 500 míst na vícepoložkové kontakty, hlasové ovládání, kalendář, budíky, synchronizaci, SMS a MMS. Spojení zajistil datový kabel a infraport, na bluetooth se nemyslelo. Telefon ještě přidal javové aplikace, poprvé jsme v mobilu viděli položku PTT (Push To Talk). S ní šlo mobil použít jako vysílačku, tato funkce přes datové spojení operátorem se ale u nás nerozmohla.
Nokia 5140 se dočkala po roce vylepšení na 5140i. Ten se vyráběl i v černé barvě, dostal podporu MP3 vyzvánění, více barev u displeje (65 tis.). Pod vodováhou se objevila dioda pro informaci o nových událostech.