Nokia 515: vánoční dárek pro milovníky Series 40 [recenze]

Reklama

Tato recenze jistě potěší všechny, kdo nemají rádi dotykové displeje, odmítají si do mobilu instalovat tisíce nesmyslných aplikací, ale přitom vyžadují střízlivý vzhled a kvalitní provedení, takže mobily pro děti či seniory je ani náhodou nezaujmou.

Nokia 515 je telefon, jaký jsme byli zvyklí vídat ještě před několika doby naprosto běžně. Čelní část je rozdělena na relativně malý displej a pohodlnou klávesnici s dvanácti číselnými a několika ovládacími tlačítky. Displej je samozřejmě nedotykový, k ovládání se používají právě ona dávno zapomenutá tlačítka. Pokud vás zajímají parametry, jedná se o displej s úhlopříčkou 2,4″, rozlišením 240 × 320 bodů a zobrazením 262 tisíc barev.

Nokia515_01Nokia515_02

Na čelní straně je kromě displeje ještě klávesnice. Jednotlivá tlačítka jsou namačkána těsně u sebe, dělící prohlubeň je ale dostatečně hluboká, aby se na nich psalo jistě a pohodlně. Kromě dvanácti číselných kláves zde najdete zelený a červený telefon, dále pak dvě funkční klávesy a pětisměrné ovládací tlačítko uprostřed.

Nokia515_16Nokia515_15

Horní strana patří veškerým konektorům, právě zde můžete připojit microUSB (pro datový kabel nebo nabíjení) či sluchátka (prostřednictvím 3,5mm jacku). Jediný další ovládací prvek najdete na pravém boku, jedná se o dvoutlačítko pro změnu hlasitosti. Zbytek boků telefonu je naprosto hladký.

Nokia515_13Nokia515_14

Na zadním krytu najdete čočku 5Mpx fotoaparátu doplněnou diodovým bleskem. Kvalita focení není ve srovnání s nejnovějšími Lumiemi nijak úchvatná, to ale vzhledem k cenovému rozdílu ani nikdo nečekal. Výtku si tak výrobce zaslouží jen za video s příšerným rozlišením 320 × 240 bodů. Podrobnější test fotoaparátu si můžete přečíst v tomto starším článku.

Nokia515_12Nokia515_09

Navikey a hvězdička

Při prvním setkání s telefonem si zavzpomínáte na staré dobré časy. Pro odemčení telefonů se totiž používá dvojhmat, který jsme si roky vštěpovali do paměti – stisk potvrzovacího středu ovládacího tlačítka následovaný stlačením klávesy s hvězdičkou. Pamatujete?

Nokia515_08Nokia515_07

V pohotovostním režimu můžete použít obě funkční klávesy – levou pro přístup k nejčastěji používaným funkcím, pravou pro vstup do telefonního seznamu – nebo stiskem potvrzovacího středu vyvolat hlavní nabídku. Ještě než se na ni podíváme, zastavíme se u pohotovostní obrazovky. Ta totiž zobrazuje kromě řady často používaných ikon také aktuální záznamy v kalendáři, snadno tak získáte přehled o tom, co vás čeká.

Nokia515_18Nokia515_20

A nyní již k hlavní nabídce, která má podobu mřížky neanimovaných ikon v rastru 3×4. Další úrovně nabídky jsou pak již pouze textové (ani nevím, kdy jsem tuto větu naposledy do recenze psal, pár let tomu již rozhodně bude). Pokud necháte chvíli ležet telefon bez povšimnutí, zobrazí k aktuálně vybrané nabídce kontextovou nápovědu.

Nokia515_22Nokia515_21

Nabídka funkcí je dostatečná pro běžnou práci s telefonem. V nabídce najdete budík či kalendář, početní úlohy si snadno spočítáte na kalkulačce. Internetový prohlížeč je sice jednoduchý, bez problémů s ním ale prohlédnete přinejmenším mobilní stránky. Víc asi na malém displeji ani není potřeba.

Nokia515_19Nokia515_17

Jelikož Nokia prezentuje tento model jako náhradu oblíbených manažerských telefonů minulosti, nesmí chybět ani práce s e-maily. Nokia 515 se může pochlubit aplikací Mail for Exchange, který vám umožní přístup k pracovní poště doma i na cestách. Nadšení trochu kazí nepřítomnost podpory bezdrátových sítí Wi-Fi.

Nokia515_23

Designově perfektní

Pokud chcete solidně vypadající mobil, musíte se spokojit s velkým dotykovým displejem. Přístroje s klávesnicí jsou většinou určeny buď seniorům (velké klávesy, design, za který se musíte stydět, nedostatek funkcí) nebo rozjíveným teenagerům. Výjimkou je právě Nokia 515. Její tělo je vyrobeno z hliníku, buď ve stříbrné nebo černé variantě. Jednolitost kovové plochy je narušena jen jedinou gumovou částí skrývající anténu.

Nokia515_11Nokia515_10

Celá čelní strana je vyrobena z jednoho kusu odolného skla nařezaného laserem na jednotlivá tlačítka. Všechny sloty pro karty (ať už pro SIM či dvě SIM v případě dualSIM verze, nebo pro paměťovou kartu) jsou umístěny uvnitř přístroje pod baterií. K sejmutí krytu slouží speciální nástroj přiložený ve standardním balení nebo rozmotaná kancelářská sponka. V každém případě se připravte na to, že dílenské zpracování je na špičkové úrovni.

Nokia515_06Nokia515_05

Velikostí se sice telefon řadí podle dnešních měřítek mezi menší kousky, do ruky ale padne skvěle. Navíc je to „kus hardwaru“, díky použití hliníku přístroj v ruce skutečně ucítíte. Z dalších zajímavých funkcí nesmím zapomenout zmínit vyzváněcí profily, a to dokonce časované, nebo aplikaci pro automatický přenos kontaktů z libovolného jiného telefonu přes bluetooth.

Nokia515_04Nokia515_03

Pro koho se Nokia 515 hodí? Prakticky pro každého. Není totiž drahá, pořídíte ji za cenu přibližně 3 500 Kč, což je super. Bez problémů ji tak můžete koupit mladším rodičům, kteří ještě nedorostli seniorským mobilům s obřími tlačítky. Můžete si ji ale také nechat a používat jako svižný pracovní mobil bez stovek nesmyslných funkcí.

Vzhledem k ceně, snadnému přenosu kontaktů a schopnosti pracovat s e-maily se Nokia 515 hodí také jako druhý manažerský mobil. Přes den v práci budete používat obří Lumii nebo Galaxy S4, večer do kina či hospody vezmete jenom malou a pěknou pětsetpatnáctku.

Nokia 515

Rozměry: 114 × 48 × 11 mm, 101 g
Displej: 2,4″, 240 × 320 bodů, 262 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 64 MB, 256 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA
Další konektivita: microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: QVGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia 515 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Reklama