Nokia 603: NFC a ladné tělo jako Lumia 710 (recenze)

Reklama

Telefon s 1,3GHz procesorem prohání operační systém Nokia Belle, který nabízí kompletní datovou podporu, přihazuje NFC a 5Mpx fotoaparát. To vše doplňují barevné kryty a ladné tvary konstrukce.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konkurence, konstrukce
 2. Video, hardware, systém, funkce, galerie, závěr, parametry

Nokia 603 rozšiřuje nevelkou nabídku telefonů se systémem Nokia Belle a rozhodně se v nabídce nedá jen tak přehlédnou. Hlavně mladším uživatelům se budou líbit odvážné barevné kryty, které si po dokoupení mohou měnit dle nálady. Za pozornost stojí černý nebo bílý plast kolem displeje, naše testovaná 603 vypadá v kombinaci růžové a bílé dost draze. Tedy samozřejmě pro dámské uživatelky. Výrobce kombinuje kryty barvy růžové, žluté, zelené, modré. Co jsem na internetu vyhledal, tak jeden kryt se dá koupit asi za 400 Kč.

Nokia 603 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Proč ne/koupit

 • Kvalitní konstrukce
 • Výměnné barevné kryty
 • Procesor 1,3 GHz, 512 MB RAM
 • Kvalitní IPS displej s ClearBlack
 • Plnohodnotná pěší a autonavigace
 • Chybí autofokus a blesk
 • Nemá Gorilla Glass

Konkurence s Nokia Belle

Nokia 603 na videu

Konstrukce

Koukám na Nokii 603 a vzpomínám, kde jsem tvary konstrukce už viděl. Ano, u Lumie 710, tady jsou však rozměry o pár milimetrů menší, shodná je jen tloušťka. Drobný mobil se v ruce drží skvěle, zadní kryt je zcela hladký a zaoblený, přístroj tak připomíná větší mýdlo.

Konstrukce tedy neobsahuje žádné kovové prvky, vše je plastové. I tak vše drží, jak má. Displej s velikostí 44 × 78 mm (3,5″) se bohužel neschovává pod Gorilla Glass, jde o plast. Útěchou může být fakt, že výrobce dodal technologii IPS a vrstvu Clearblack, takže obraz je krásně živý a jasný. Tady se opět 603 shoduje s Lumií 710. Dodávám, že displej je obstojně čitelný na slunci, i když odrazivou vrstvu podobně jako Huawei Honor postrádá.

Nad displejem své místo drží reproduktor a čidlo přiblížení a světla. Přední kameru mobil nemá. Pod displejem mohou být zájemci zklamáni, že tu nejsou senzorová tlačítka. Jedna plastová linka obsahuje trojici tlačítek (sluchátková a prostřední vstupu do menu). Všechna jsou slabě podsvícena, ve dne světlo ani neuvidíte. Lišta s tlačítky je úzká jen 3 mm, možná by prospěla větší tloušťka. Nezřídka jsem přehmátnul a stisknul jiné tlačítko. Tlačítko pro menu umí slabě poblikávat a informovat tak o událostech, na světle toho však moc neuvidíte. Uprostřed spodní hrany se krčí mikrofon, rámeček kolem celého mobilu nepatrně vystupuje nad povrch, takže displej neleží na podložce při otočení mobilu.

Zkosené hrany se mírně rozšiřují, vlevo upotřebíte nepatrný výřez pro nehet, pak lze vypáčit zadní kryt. Vpravo se v moři barvy skrývají ovladače hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Jejich rozměry budou opět vyhovovat spíše dámským prstům. Zámek mobilu se usídlil nahoře, hned vedle 3,5mm jacku a nechráněného microUSB konektoru. Na našem videu spatříte dodávané příslušenství, které do těchto slotů pasuje. Bílý microUSB kabel doprovází pecková sluchátka s nasaditelnými molitany. Plochý kabel sluchátek chválím, ergonomii pecek už moc ne, tento typ konstrukce mým uším nevyhovuje. Na kabelu sluchátek najdete ovladač hovorů a mikrofon. Projev sluchátek spadá do průměru, zvuk je plochý a nevýrazný, nějaké basy uslyšíte, žádná sláva.

Zadní kryt poskytuje útočiště jen 5Mpx fotoaparátu, blesk zcela chybí (a možné využití LED jako baterky). Efektní mřížka hlasitého reproduktoru se povedla už na Lumii 710. Zjistil jsem, že zadní kryt je mírně vypouklý, takže s mobilem můžete točit na stole. Kryt po sejmutí odhalí skvělý prvek výbavy a tím je vysílač NFC. Díky kovovým pinům se kryt spojí se součástkami v mobilu a pak to celé funguje.

Při párování tedy se stačí přiblížit na minimální vzdálenost k podporovanému příslušenství a už to celé funguje. Bez krytu se dostanete k nenápadně umístěnému slotu microSDHC karet, který je prázdný. Zřetelný symbol microSIM upozorňuje na nutnost použití menší SIM; myslím, že tady jde o první telefon s Belle a microSIM. 1 300mAh baterie Nokii udrží i dva dny, datový provoz a poslech hudby však dobu krátí svižně. K tomu přidejte surfování, sociální sítě, aktivní widgety a k nabíječce co den.

Využití NFC najdete třeba u hudebního příslušenství, testovali jsme NFC reproduktor Nokia 360° Play ve spojení s Nokií 603!

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konkurence, konstrukce
 2. Video, hardware, systém, funkce, galerie, závěr, parametry

Reklama