Nokia 6120 Classic: okouzlující chytrolínka (retro)

Reklama

Chytrá Nokia před lety překvapila funkční výbavou, malými rozměry a zajímavou cenou. Designově nenápadný stroj si našel hodně příznivců a je dobře použitelná i 5 let od svého uvedení. Bohužel zůstalo zapomenuto Wi-Fi.

Nokia 6120 Classic uměla dobře klamat tělem. Konzervativní vzhled konstrukce téměř nedával tušit, že máme čest se smartphonem se Symbianem. Světu se ukázala na jaře 2007 a mobilní veřejnost hned poznala, že drobný telefon v sobě skrývá zajímavé funkce a přitom vše v těle s hmotností jen 89 g! Telefon se začal prodávat asi za 7 500 Kč. Povedený model Nokie dodnes vlastním a pokud dobře vzpomínám, používal jsem ji v kuse několik měsíců k velké spokojenosti. Přece jen se pár mínusů našlo, pojďme si 6120 Classic připomenout.

Proč jsme ji chtěli?

  • Malé rozměry, dobře čitelný displej, svižný chod, Symbian S60 9.2, datové přenosy v 3G s HSPA, dobrá výdrž, zajímavá cena

Co jsme jí vytýkali?

  • Slabý fotoaparát, chybí Wi-Fi, jen 2,5mm jack

Nokia 6120 Classic si srdce zájemců o smartphone získal hlavně svými rozměry. Telefon se ztrácí v dlani díky velikosti 105 × 46 × 15 mm, daní za velikost konstrukce je samozřejmě menší displej s QVGA rozlišením. Komu by dnes na smartphonu vyhovovala velikost pouhé 2″, v reálu 32 × 41 mm? Displej se honosí dobrou čitelností, i dnes se mi líbí ostrý obraz.

Celkem dobře rozmístěná tlačítka se moc nehodila na nějaké vypisování textů, raději jsem z mobilu telefonoval. Tvrdá plastová tlačítka odpovídají tichým cvaknutím, jsou na sebe však dost těsně namačkána, to se dá říct o všech. Alespoň ta směrová klávesa vystupuje nad povrch a prst ji najde poslepu.

Nad displejem trůní kamera videohovorů, dá se s ní samozřejmě fotit. Levý bok pod mřížkou schoval hlasitý reproduktor a pevná plastová dvířka slotu microSHDC karet. Vpravo se umístila tlačítka hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Oranžově zvýrazněné tlačítko zapnutí objevíte nahoře. Vespod přicházejí na řadu konektory, tady nepřekvapí 2mm dobíjecí konektor. Dnes už staromódně vyhlíží miniUSB a pouze 2,5mm jack na sluchátka. S jinými sluchátky jsem tedy používal redukci na 3,5mm jack.

Další gramy hmotnosti ušetřil laciný hladký plast baterie. Na svém místě drží, stačí však lehce zatlačit a je dole. Dominantním prvkem je 2Mpx fotoaparát bez autofokusu, ovšem nechybí LED blesk. Právě 2Mpx snímač je u Nokie hodně slabým článkem výbavy, fotky jsou spíše mazanice, nesedí vyvážení bílé a vůbec je to nouzovka. Malý telefon měl malou baterii BL-5B, jen 980 mAh! Podle používání pár dní v kuse zvládla.

Nokia 6120 Classic je rychlý telefon, i když má dnes směšný 369MHz procesor a 64 MB RAM, na starý Symbian to stačí bohatě. Stejný systém se nacházel v populární N95 a dalších modelech. S malým mobilem se dá surfovat v GPRS, EDGE a sítích 3G s HSPA (3,6 Mbps). Velkou nevýhodou je absence Wi-Fi, to by byl solidní argument pro použití i v současnosti! Prostředí Symbianu nabídlo klasické funkce jako multitasking, aktivní pohotovostní režim, dobrý internetový prohlížeč s RSS, e-mailový klient, organizační funkce, hudební knihovnu s přehrávačem, i když hudební výstup do nebes vynášet rozhodně nebudu. I dnes jsem s chutí spustil přeinstalovanou hru City Bloxx se stavěním mrakodrapů, ta se povedla. Nokii 6120 Classic uvítali všichni, kteří chtěli drobný smartphone se Symbianem a skoro kompletní datovou podporou. Absence Wi-Fi jí však dle mého názoru telefonu ublížila hodně.

Reklama