Novinka roku 2003 se chlubila hlavně klasickým vzhledem a pokročilými funkcemi pro vytížené majitele. Nokia nezapomněla na EDGE, VGA fotoaparát a také paměťové karty. Jednalo se o nejlepší mobil bez operačního systému!
Nokia 6230 přišla jako ultimátní pracovní stroj a to rovnou ve dvou barevných provedeních – šedé a černé. Kompletně plastový mobil dával jasně najevo, že nemíří do rukou puberťáků, s tímhle designem by u nich neuspěl. Čelní ploše jasně dominoval aktivní barevný displej a masivní čtyřsměrová klávesa. Ostatní tlačítka se namačkala na sebe a vyplnila zbývající prostor. Klávesnice byla pro psaní stvořená, jistý stisk, jistá odezva.
Nokia 6230 ve zkratce
- Rozměry a hmotnost: 103 × 44 × 20 mm, 97 g
- Barvy: šedá a černá
- Displej: 1,5″ TFT LCD barevný, 128 × 128 bodů, 65 tis. barev
- Data: GPRS, EDGE, bluetooth, infraport
- Paměť: 9 MB vnitřní, karty MMC
- Fotoaparát: vestavěný VGA
- Funkce: Series 40, bluetooth, infraport, MP3, AAC, přehrávač, FM rádio
- Cena: v roce 2004 asi 14 000 Kč
Na pravém boku se vyjímal nepřehlédnutelný otvor hlasitého reproduktoru (zanášel se prachem), také tu byl infraport. Vespod kromě tlusté nabíječky šel připojit také široký kabel Pop-port. Přes něj se také spojovala sluchátka, 3,5mm jack tedy nebyl. Záda telefonu nabídla VGA fotoaparát, tehdy se ještě nevyužíval LED blesk. Pod krytem byla samozřejmě baterie, velkou pozornost strhla přibalená 32MB paměťová karta. Ta se vkládala pod baterii, šlo typ MMC, který zrovna nebyl nejmenší, podobně jako klasická SD karta.
Vnitřní paměť ukazovala 9 MB, takže při využití fotoaparátu a hlavně MP3 přehrávače se paměťovka hodila. Kromě hudby z MP3 nebo zkonvertované AAC se sluchátka dala použít jako anténa, telefonu nechyběl FM tuner. Rádiem se dalo také vzbudit. Podpora MP3 byla výhodná třeba pro volbu svého vyzvánění. Prostředí telefonu nebylo neznámé, šlo o hloupý mobil, tedy jsme ovládali Series 40. Na displeji s rozlišením 128 × 128 bodů se tak objevilo přehledné menu a pohotovostní displej. Nadefinovat šla pravá klávesa pro nějakou oblíbenou zkratku, další cesty k spuštění funkcí byly pod směry hlavní klávesy. Dobové recenze hovoří o solidní rychlosti prostředí.
Do mobilu se uložilo 1 000 kontaktů s více položkami, fungovala synchronizace s počítačem přes Nokia PC Suite. Nepatrná paměť myslela i na SMS, vešlo se jich 150. Další místo ukrojily MMS a javové aplikace. Daly se tak doinstalovat užitečné prográmky. Na nějaké velké surfování to nebylo, i tak se hodilo GPRS a EDGE pro e-mailového klienta nebo jednoduchý prohlížeč. Z datových přenosů se určitě hodilo bluetooth, zejména na handsfree. Jako konkurenci jsme označovali třeba Sony Ericsson T630, jehož retro pohled si přečtěte v tomto článku. Cenově a výbavou se hodně podobaly, u Sony Ericssonu vládl joystick pod displejem. Na Nokii 6230 navazoval model 6230i, který měl řadu vylepšení, lepší fotoaparát, displej a větší paměť.