Nokia 6310: věrná milenka manažerova (retro)

Reklama

Štíhlá a pracovitá, taková byla novinka roku 2001 s cenovkou kolem 16 000 Kč. S Nokií jsme pronikali do tajů synchronizace, bluetooth přenosů a surfování v GPRS. Mobil vydržel několik týdnů v pohotovosti a nejen proto se stal hodně žádaným zbožím.

V březnu 2001 Nokia představila telefon, který zahýbal s bankovkami v peněženkách vytížených uživatelů a manažerů. Nokia 6310 s klasickou konstrukcí přišla do prodeje na vánoční trh téhož roku a to za nějakých 16 000 Kč.

Nokia 6310 ve zkratce

  • Rozměry: 129 × 47 × 17 mm, 111 g
  • Displej: 96 × 65 bodů
  • Paměť: asi 500 jmen, 150 SMS
  • Baterie: Li-Pol 1 100 mAh
  • Výbava: wap, bluetooth, GPRS
  • Cena na podzim 2001: 16 000 Kč

Nokia 6310 nepřišla s objevnou konstrukcí (původně od modelu 6210), na výšku navíc vydatně vyrostla, ovšem tento rozměr vyvážila nízkou tloušťkou jen 17 mm a to díky tenko Li-Pol baterii. Ta měla za následek obří výdrž spoustu dní v kuse, výrobce psal o 18 dnech pohotovosti, v praxi byl týden reálný a ukazatel nabití jen pomalu pohasínal. Nokia se prodávala v usedlé šedé barvě, živěji působila kombinace zlatého a tmavého krytu nebo bronzová varianta. Telefonu samozřejmě chyběla anténa, vzadu byl pod krytkou schován konektor pro externí anténu třeba v pevné autohandsfree.

Pamětníci jistě vzpomenou na skvělou klávesnici s oddělenými tlačítky. Pod displejem se vyjímala funkční tlačítka a dvojice šipek nahoru a dolů pro pohyb v menu. Další ovládací prvek jsme našli nahoře, kde bylo zapínací tlačítko, hned vedle někdo upotřebil infračervený port na přenos dat. Levý bok nabídl drobné dvojtlačítko hlasitosti. Vespod se pak mobil nabíjel („tlustou“ nabíječkou), odhalené kontakty lákaly ke připojení sluchátek nebo kabelu s příslušným konektorem.

Velkou radost jsme měli z dobře čitelného displeje, i když jsme se dívali na obraz se 4 odstíny šedi s modrým podsvícením. Telefon nebyl revoluční ani v menu, podle množství položek jste do něj uložili stovky kontaktů a 150 SMS, mobil však se zaplněnou pamětí viditelně zpomaloval v načítání. Součástí editoru SMS byla česká T9, která přes odesláním ořezala diakritiku. Nokie neuměla dlouhé SMS, jen 160 znaků.

Potěšily časově omezené vyzváněcí profily, znali jsme také hlasové vytáčení, už ale nebylo třeba hlasité handsfree. Jelikož mobil mířil hlavně k manažerům, nechyběl kalendář s několika typy událostí, novinkou byl úkolovník. Inovací byla funkce Peněženka k uložení dat o platební kartě, když jsme chtěli později nakupovat na wapu.

Posílání dat, v tom byla síla Nokie. Ať už infračerveným spojením, bluetooth, HSCSD nebo GPRS. Trochu nepochopitelně chyběl e-mailový prohlížeč, nechyběl základní wapový se záložkami. Počítalo se samozřejmě se synchronizací přes balík Nokia PC Suite, našli jsme jej na CD u telefonu. Posílat data šlo přes infračervený port, datový kabel v balení už chyběl.

Nokia 6310 byla řadu let populární hlavně díky výdrži, která dávala vzpomenout na vytrvalou 5110. K tomu přidejme pohodlnou klávesnici, čitelný displej a jednoduché menu. Radost dělala malá tloušťka konstrukce. Mezi největší soupeře patřil třeba Ericsson T39, Ericsson R520, Siemens S45 i o několik tisícikorun levnější předcházející Nokia 6210.

Reklama