Nokia 6680: nadšená propagátorka videohovorů (retro)

Reklama

Rozvoj 3G sítí v Česku s sebou přinesl zajímavé telefony. V roce 2005 Eurotel prodával Nokii 6680, která mu sloužila k propagaci 3G pokrytí pro datové přenosy a hlavně videohovory. Mobil slouží dodnes – živé fotky!

Nokia 6680 se prodávala současně s 6681, tomu však chyběla přední VGA kamera na hovory a právě podpora 3G sítí. Kromě rozdílné vnitřní paměti (8 a 10 MB) šlo o totožné mobily. Obě Nokie se honosily zásobou funkcí Symbianu S60 druhé edice a Feature Pack 2, telefony si tak oblíbili vedoucí pracovníci, kteří hledali solidní pracovní nástroje.

Nokia 6680 ve zkratce

  • 3G přenosy, videotelefonování, VGA kamera
  • paměťové karty SD-MMC, 10 MB vnitřní paměti
  • Symbian S60 2nd Edition
  • 1,3Mpx fotoaparát, LED blesk, aktivní krytka
  • v roce 2005 u Eurotelu za 11 995 Kč

Jelikož vlastním Nokii 6680 dodnes, mohu se podělit o živé dojmy. Konstrukce mobilu s rozměry 108 × 55 × 21 mm překvapí hlavně tloušťkou, jde o „cvalíka“. Také hmotnost není zanedbatelná, a to není použit jediný kus kovu. Světlé plasty kombinují vzhled s lesklými doplňky, dlouhodobé používání už světlomodrou barvu oprýskalo. Kromě displeje s rozměry 34 × 41 mm (2,1″) zaujmou ovládací prvky pod ním. Čtyřsměrové tlačítko se dá stisknout, alfanumerická tlačítka se vytáhly do oblouku a jejich rozměry nejsou moc ergonomické. Menší velikost mají na svědomí sloupečky s dalšími tlačítky po stranách a tak je „radost“ se do malých kláves trefovat. Tlačítka jsou nerovnoměrna podsvícena bílými světlem, nechybí symbianovská tužtička i mazací C.

Levý bok mobilu nabízí tlačítko hlasových příkazů; nahoře kromě monoreproduktoru najdete poutko na šňůrku. Vpravo poslouží vypínací tlačítko (přepíná i profily) a hned vedle něj „vrata“ od slotu paměťovky RS-MMC. Karta větší rozměrů navýšila vnitřní 10MB paměť o nějaké megabajty, tuším, že původně v mobilu byla 128MB karta od výrobce.

Spodní část mobilu poskytne systémový konektor Nokie a připojení pro „tlustou“ síťovou nabíječku. Jelikož na mobilu není nikde 3,5mm jack, přibalená sluchátka sloužící jako handsfree rovněž dostala široký konektor Pop-port.

Na těle Nokie 6680 bylo hodně velkých prvků, a tak krytka fotoaparátu není výjimkou. Kus plastu s rozměry asi 45 × 55 mm se posouvá v kolejničkách, v krajních polohách drží s cvaknutím. Po odsunutí hned startuje aplikace pro focení, u snímače s 1,3Mpx snímačem nechybí LED blesk. Krytka se velmi ochotně posouvá při nošení mobilu v kapse, rovněž slouží pro nervózní majitele k odreagování. Kryt se dá komplet sejmout a ukáže menší baterii BL-5C s kapacitou 1 020 mAh.

Prostředí Symbianu se nelišilo od tehdy uvedených chytrých Nokií, kontakty se tak uložily do sdílené paměti, pro surfování se doinstalovala Opera Mini, ke zvonění se použily MP3 skladby. Nechybí e-mailový klient, správce souborů, multitasking aplikací atp. Nokia 6680 byla solidním telefonem, kterému se dala vytknout asi jen nedotažená krytka fotoaparátu.

Reklama