Nokia 7650: chytře a poprvé s fotoaparátem [retro]

Reklama

První Nokia s fotoaparátem byla povedeným mobilem se Symbianem. Nezvyklý design vysouvací konstrukce jen podtrhoval její jedinečnost. Kdo za ni dal přes 20 000 Kč?

Nokia 7650 byla uvedena v listopadu 2001 jako stroj, který skloubil fotoaparát a MMS pro okamžité sdílení zážitků. Na fotoaparát se kladl důraz, vždyť to nebyla běžná záležitost, šlo o první mobil s napevno vestavěným fotoaparátem! V tomto modelu šlo o VGA snímač a tak se fotky mohly stát součástí propagovaných MMS a e-mailů. Konkurentem mohl být třeba Sony Ericsson T68i, ovšem s externím foťáčkem.

Jak se vyvíjely fotoaparáty v mobilech Nokia? Čtěte v našem článku!

Nokia 7650 byla vysouvák s hmotností 154 g, na horním krytu svítil pasivní displej s velikostí 2,1″. Osobně se mi ani nyní mobil nelíbí, kombinace tmavých a nazelenalých plastů moc kráse nepřidá. Navíc šlo o docela robustní přístroj. Pomalu jsme se sžívali s pojmem smartphone, šlo tedy o chytrý mobil se Symbianem na počátku své éry (verze S60 1st Edition). Pod displejem se k ovládání použil joystick, tady to výrobce zkusil poprvé! Dále se hodila dvojice funkčních kláves a tlačítko vstupu do menu nebo k zobrazení spuštěných aplikací. K ovládání systému nebylo potřeba mobil vysouvat, tedy kromě focení a psaní.

Nokia 7650 ve zkratce

  • Představení v listopadu 2001
  • Mobil se systémem Symbian S60 1st Edition
  • První mobil s vestavěným fotoaparátem
  • Barevný nedotykový displej
  • Vysouvací konstrukce
  • Jen 4 MB paměti, bez paměťovek
  • Bluetooth, infraport
  • Rozměry: 114 × 56 × 26 mm, 154 g
  • Cena: asi 25 000 Kč v roce 2002

Vysouvací konstrukce kryla klávesnici s drobnými tlačítky, které téměř splývaly s povrchem. Vzadu pak po vysunutí vykoukla čočka VGA fotoaparátu, jinak tedy fotit nešlo. Kvalitní záběry zůstaly snem, VGA snímač produkoval mazanice. Veškerá data se uložila do 4MB vnitřní paměti, paměťové karty se bohužel nedaly využít.

Operační systém nabídl nevídaný komfort v podobě instalace aplikací, kterých však zatím nebyly tisíce ke stažení. Sdílení vnitřní paměti však mohlo instalační snahy hatit, pokud byli majitelé třeba náruživí fotografové. Je zajímavé, že nad displejem měla Nokia čidla přiblížení, která deaktivovala hlasité handsfree pouhým přiblížením k uchu (hlavě). K vyzvánění se použily kvalitní polyfonie, MP3 ještě Nokia neznala. Symbian poskytl oporu pro komunikaci přes e-maily, k datovým přesunům posloužilo GPRS. K surfování posloužil jen jednoduchý wapový prohlížeč, na ten opravdový jsme si ještě počkali.

Nokia 7650 byla drahým smartphonem, který však uměl Symbianem ohromit (takový multitasking se líbil moc!). Fotoaparát patřil k toužené výbavě mobilů, vysouvací konstrukce se také povedla. Na obvyklejší funkce jako slot paměťové karty nebo MP3 přehrávač jsme ještě museli počkat.

Reklama